מי מעוניין ביוזמה הצרפתית?

האמריקנים מתחמקים, ישראל והפלסטינים לא יקחו חלק. אז מי צריך בכלל את יוזמת השלום החדשה שיוזם הממשל בפריז? דעה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ה' באייר תשע"ו

נפגשו. נתניהו ואבו מאזן
נפגשו. נתניהו ואבו מאזן
פלאש 90

רגע אחרי יום העצמאות, מחדשים הצרפתים את הלחץ לאימוץ היוזמה החדשה שלהם לנסות ולהחיות את תהליך השלום.

מדי כמה חודשים, קמה מדינה - בדרך כלל מאירופה, ומספרת לעולם על ההברקה שלה להוציא את תהליך השלום מקיפאונו. בדרך כלל היוזמה נעלמת ומתנדפת תוך זמן קצר - אבל זו הצרפתית נמצאת איתנו כבר כמה חודשים. 

היא נולדה כיוזמה של שר החוץ הקודם - שהצהיר כי יזמין את ישראל והפלסטינים לועידת פסגה בפריז בחסות בינלאומית. הוא ציין עוד כי אם תסרב ישראל לבוא - תכיר צרפת באופן חד צדדי במדינה פלסטינית.

לא היה צריך יותר כדי להרתיע את ירושלים. מבחינתה היוזמה הזו נמחקה מזמן. גם חזרה מהדברים של שר החוץ החדש יחסית, לא סייעה.

אלא שגם הפלסטינים - שהיו יכולים לקבל כאן הישג על מגש של זהב, ויתרו מראש. הם לא ישבו עם ישראלים, כל עוד תנאי המינימום המופקעים שלהם לא יתקבלו.

וכך, למרות הרבה מאוד לחץ - נותרו הצרפתים עם עצמם. כדי לא לבוא במבוכה החליטו שהאירוע יתקיים כמתוכנן ב-30 במאי. אז מה אם הצדדים לא מעוניינים? הממשל בפריז ארגן ועידה עם שרי חוץ ממדינות אירופה שתצהיר הצהרות ריקות מתוכן שלא תהיה להם שום משמעות.

כשהבינו הצרפתים שזה המצב, החלו להפעיל לחץ על האמריקנים ליטול חלק באירוע. הנושא עלה בביקורו של מזכיר המדינה ג'ון קרי בפריז שהיה בשבועות האחרונים. 

אבל הממשל בארצות הברית לא אהב את התוכנית הצרפתית מלכתחילה. האמריקנים רוצים שהצדדים ישבו אחד מול השני - וכל מתכון חד צדדי, מנוגד לאידיאולוגיה שלהם - לפחות למראית עין.

השבוע הדפה מחלקת המדינה את כל שאלות התקשורת בנושא היוזמה. אבל בין השורות נרמז כי למזכיר המדינה יש דברים חשובים יותר לעשות מאשר להשתתף בועידה הצהרתית שישכחו ממנה ביום שאחרי.

סיבה נוספת היא שהאמריקנים לא רוצים להיות מובלים לתוך יוזמה, אלא להוביל אחת כזאת. כל עוד אין על השולחן משהו אמריקני מגובש - התמיכה יכולה להיות רפה, אם בכלל.

אז מי צריך את היוזמה הצרפתית? הצרפתים אולי, שמעוניינים להיתפס כמעורבים ומשפיעים על הנעשה במזרח התיכון.

אגב, בפריז כבר חטפו מכה מוראלית, אחרי שהאמריקנים הביעו התעניינות רבה ביוזמת שלום שמצרים מגבשת באחרונה. אז לא ברור מי ישתתף בדיוק בועידה בארץ הטריקולור בסוף החודש, מה שברור הוא שתהליך השלום, אלא אם יקרה משהו יוצא דופן במיוחד - עומד להישאר באותו מצב, לפחות בעתיד הנראה לעין.