נחום ברנע בסיור (ארכיון)
נחום ברנע בסיור (ארכיון) פלאש 90

העיתונאי הבכיר נחום ברנע מתייחס בטורו השבועי בעיתון "ידיעות אחרונות" בסוף השבוע לפרשת האלוף יאיר גולן שהשווה בין גרמניה הנאצית למדינת ישראל .

ברנע כצפוי לא מוצא פסול בדבריו של גולן אך מותח ביקורת על שנאמרו על ידי לובש מדים. "אני לא מבין מדוע אלוף בצה"ל צריך לנאום בטקס שאין לו שום שייכות לצבא. צה"ל צריך לעסוק בביטחון, במובן העמוק ביותר והרחב ביותר. בחברה הישראלית זהו נושא שאין חשוב ממנו, נושא דומיננטי.

הוא משתרע מהקיטבג בחמ"ל בעין זיתים עד מפעל הטקסטיל בדימונה, מהחייל היורה בחברון עד מערכת היחסים הביטחונית עם ארצות־הברית, מהמנהרות בעזה ועד הדקירות בצומת הגוש, מהמאחזים הבלתי חוקיים בעמק שילה עד דאעש ואיראן. כל מה שיש לרמטכ"ל או לסגנו לומר על הנושאים האלה, חשוב וראוי ומעניין. את תקנתה של החברה הישראלית, את ערכי הדת והמוסר שלה, בכלל זה גם את לקחיה מהשואה, מוטב שישאירו לאזרחים".

ברנע מזכיר את הסערה שעורר מח"ט גבעתי לאחר שאמר לחייליו לבטוח בקדוש ברוך הוא, "כאשר במהלך מבצע צוק איתן קרא מח"ט גבעתי עופר וינטר לחייליו להילחם בשם ה' צבאות, רבים וטובים נזעקו. וינטר התבלבל: הוא לא הבין מי שלח אותו למשימה ומאיזה מקור הוא שואב את פקודותיו. הוא לא היה היחיד שהתבלבל. ייתכן שבעוד עשר שנים פני המטכ"ל כולו יהיו כפני וינטר. צריך להקדים תרופה למכה".

"אם אינני טועה", כותב ברנע, "זאת בדיוק הגישה שביקש גדי איזנקוט להנהיג כאשר התמנה לרמטכ"ל: צה"ל צריך לעסוק בביטחון, לא בשלל משימות אזרחיות שלא נוגעות לסדר היום שלו. צה"ל צריך להיות צבא של כולם, לא של קומץ רבנים משיחיים, שליחיה של מפלגת הבית היהודי.

הימין ההתנחלותי עוקב אחרי התהליך הזה בחשדנות. אין פלא שאנשיו קפצו על הנאום של גולן כמוצאי שלל רב. בנט תקף מאחור, וחבורת עיתונאי הטוויטר של הימין נדחפה קדימה. אחד מהם, נאור במיוחד, צייץ שהאלוף גולן צריך להיות סגן רמטכ"ל בוורמאכט. לא פחות מזה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו