ניסה לקבע את הקשר בין מורשת רבין לאוסלו. ביל קלינטון בעצרת הזיכרון לרבין
ניסה לקבע את הקשר בין מורשת רבין לאוסלו. ביל קלינטון בעצרת הזיכרון לרבין צילום: גילי יערי, פלאש 90

נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון נשא במהלך סוף השבוע נאום שבו הסביר את מדיניות החוץ של רעייתו, הילארי, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות - ובמיוחד חיזק את תמיכתה בישראל.

באירוע שהתקיים בניו ג'רזי, ספג קלינטון שוב שוב קריאות זעם מהקהל בנושא הישראלי - ולאחר כמה כאלה, הוא פתח במתקפת נגד.

"הרגתי את עצמי כמעט כדי לתת לפלסטינים מדינה", אמר והבהיר כי אשתו - כשהיתה מזכירת המדינה הצליחה להביא את שני הצדדים לשולחן המשא ומתן אך הפלסטינים סירבו להתקדם.

"בטחונה של ישראל הוא בסיס מרכזי להבטחת שלום בר קיימא", הוסיף הנשיא לשעבר.

לדבריו, בשני הצדדים יש אשמה שהמשא ומתן אינו מתקדם - אבל יש לתת בסיס גם לישראל. "אנחנו לא נוכל להוביל שינוי - אלא אם בישראל יחשבו שאכפת לנו אם התושבים שם חיים או מתים".

קלינטון הוסיף שאם יתקיים הבסיס הזה, תוכל הילארי - כנשיאה, להמשיך קדימה. "תפקידה לא יהיה להסכים עם ממשלת ישראל על כל דבר. לא להעמיד פנים שיש פחות ילדים פלסטינים הרוגים מאשר ילדים ישראלים. אבל מצד שני לא נוכל לעשות דבר אם בישראל לא יאמינו שלא נאפשר למחוק אותם מהמפה".

הנשיא לשעבר ענה גם למפגין פרו-פלסטיני שטען כי ישראל פועלת בכוחניות בעזה. "אני מקווה שלך אכפת ממה שקורה לפלסטינים שם", ענה למפגין, "בניגוד לממשלת חמאס ולאלו שיורים טילים לישראל".

"חמאס מאוד חכמים", אמר קלינטון בציניות, "הם מתמקמים בבתי חולים, בבתי ספר, בריכוזי אוכלוסיה ומשם משגרים רקטות. בחמאס כבר אמרו שהם מנסים להציב את ישראל בעמדה שלא תוכל להגן על עצמה - ואם תרצה לעשות זאת תיאלץ להרוג חפים מפשע".