עתירה: להשאיר בי-ם את השידור הציבורי

עיריית ירושלים ושדולת הכנסת למען ירושלים עתרו לבג"ץ בבקשה להורות לתאגיד השידור הציבורי החדש לבטל את החלטתו לפעול מחוץ לירושלים.

עדו בן פורת , ז' באייר תשע"ו

עופר ברקוביץ
עופר ברקוביץ
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עיריית ירושלים וחברי השדולה למען ירושלים בכנסת - חברי הכנסת רועי פולקמן, מוטי יוגב, אראל מרגלית, חיליק בר ונחמן שי עתרו היום (א') לבג"ץ בבקשה להורות לתאגיד השידור הציבורי החדש לבטל את החלטתו ולהפעיל את התאגיד מירושלים.

בעתירה מתבקש בית המשפט להוציא צו ביניים המורה לתאגיד השידור הציבורי שלא לקדם את המעבר אל העיר מודיעין, אלא להקימו בירושלים כפי שהיה עד כה, שכן ההחלטה מנוגדת לחוק ולהחלטות הממשלה ומהווה פגיעה קשה בבירת ישראל.

בעתירה נטען כי חוק השידור הציבורי אינו בעל משמעות סמלית ודקלרטיבית בלבד, אלא הוא בעל חשיבות לאומית והוא נועד להבטיח בפועל את חיזוק מעמדה, מקומה וחשיבותה של ירושלים כבירתה של מדינת ישראל, כמרכז לאומי, ממלכתי וכלכלי.

העותרים ציינו כי פעם אחר פעם כושלת מדינת ישראל במימוש והגנה על הוראות חקיקה אלה, באמתלות כאלה ואחרות ובגלגול עיניים ובאמירות של "אין מה לעשות"  וכי מדובר ב"צו השעה" וב"פתרון זמני".

יש לציין כי מאז ההחלטה על סגירת רשות השידור והקמת התאגיד החדש פעלה עיריית ירושלים יחד עם הרשות לפיתוח ירושלים לסייע ככל הניתן לתאגיד החדש, הן באיתור נכס מתאים והן באיתור פתרונות לבעיות שהתעוררו בנכסים שנמצאו מתאימים לצרכי התאגיד.

''תאגיד השידור החדש הפך במעשיו את סעיף 5 לחוק השידור הציבורי הישראלי המורה על מקום מושבו של התאגיד בירושלים, לאות מתה בספר החוקים", אומרים בעירייה. 

בעתירה נטען גם כי הנהלת התאגיד החדש הטעתה את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, בטענות ומצגי שווא כאילו לא אותר בירושלים נכס המתאים לפעילותו של התאגיד.

עוד נטען כי החלטת התאגיד עלולה לפגוע פגיעה קשה בפיתוחה הכלכלי של ירושלים, הן בשל העובדה שבמהלך התקופה בה ישהה התאגיד מחוץ לבירה הוא יגייס עובדים שלא כולם יתגוררו בעיר, והן בשל כך שעובדי התאגיד תושבי ירושלים ייאלצו לנסוע למקום עבודתם אל מחוץ לעיר, דבר שעשוי לגרום להם לנטוש את מקום מגוריהם או לוותר על עבודתם בתאגיד.

סגן ראש עיריית ירושלים ויו"ר תנועת ''התעוררות'', עופר ברקוביץ, אמר כי "דווקא כשאנחנו מתקרבים ליום ירושלים, ואחרי שפוליטיקאים רבים הזכירו את ירושלים ואת המחויבות אליה ביום העצמאות האחרון, שוב ממשלת ישראל בוגדת בירושלים כאשר היא מוציאה את תאגיד השידור הציבורי למודיעין, ומפחיתה מאות מקומות תעסוקה איכותיים מהבירה''.

לדבריו, ''ההחלטה הזו היא המשך ישיר למדיניות של הממשלה להקמת ישראל דיגיטלית בתל אביב, להוצאת המדען הראשי מהעיר וליחידה למלחמה בדה לגיטימציה. העתירה היום של עיריית ירושלים היא יריית פתיחה להסלמת המאבק שלנו לשמירת מעמדה של ירושלים ולהגנה על חוסנה הכלכלי''.

ברקוביץ' הבטיח, ''נפעל בכל הכלים העומדים לרשותנו כדי לשנות את ההחלטה ונעדכן על הצעדים הבאים בהמשך".