"אין מנוס מהחלפת הרצוג"

ח"כ רוזנטל תוקף את יו"ר מפלגתו: מהלכיו פגעו בנו ערכית לאומית ומפלגתית. הוא לא דיבר אמת כשהכחיש את מגעיו על נתניהו. יש להחליפו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ח' באייר תשע"ו

"אין מנוס מהחלפת הרצוג"-ערוץ 7
תוקף את הבוס. רוזנטל
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

אחד המבקרים התקיפים ביותר מתוככי מפלגת העבודה כלפי מהלכיו האחרונים של היו"ר הרצוג הוא חבר הכנסת מיקי רוזנטל עמו שוחחנו ביומן ערוץ 7 ובפיו הביקורת על הרצוג נשמעת חדה וברורה – הרצוג פגע בבוחרים, במפלגה ובאמינות, דיבר לא אמת ועל כן אין מנוס מהחלפתו, אומר רוזנטל.

"אני בהחלט חושב שהרצוג עשה שורה של טעויות שאין עליהם מחילה, גם ברמה הערכית, גם ברמה הפוליטית והלאומית וגם ברמה המפלגתית. הוא קיבל את אמונם של מאות אלפי אנשים בבחירות שהסיסמה המרכזית בהן הייתה 'או הוא או אנחנו'. הציבור בחר בנתניהו, ומי שבחר בעבודה לא רוצה את נתניהו ואת דרכו. אין שום דרך, גם לא במילים יפות, לצמצם את הפערים. אני לא רואה מצב שנתניהו יסכים לקבל את העקרונות החברתיים כלכליים ומדיניים שלנו ולכן החבירה לנתניהו תהיה בסך הכול עלה תאנה".

ומה באשר לסברה שישמיעו אנשיו של הרצוג ולפיה לא ניתן להשאיר את המדינה בידיו של נתניהו והאחריות הלאומית מחייבת ישיבה לצידו על הגה המדינה? רוזנטל דוחה את הדברים מכל וכל. "איזה הגה ואיזה קשקושים? נתניהו לא יאפשר לו אפילו להעביר הילוכים... כבר היינו בסרט הזה יותר מדי פעמים. ישיבתנו בממשלה לא מזיזה את הממשלה מדרכה הימנית במילימטר. הדרך היחידה להגיע לשלטון ולשנות את הדברים היא לקבל את אמון הציבור ובכל פעם שאנחנו אומרים שלמעשה אין פערים גדולים בינינו לבין נתניהו, אנחנו פוגמים בעיקר בסיכויים שלנו ובעצמנו".

הביקורת שמטיח רוזנטל אינה מתחילה ומסתיימת בממד הפוליטי אלא מגיעה גם עד רמת האישיות והאשמות כלפי הרצוג כמי שאינו דובר אמת: "שלא לדבר על כך שהרצוג הכחיש כמה פעמים במהלך השנה את עצם קיומם של המגעים ולא דיבר אמת. שלא לדבר על זה שהוא מקיים מכירת חיסול של ערכי המפלגה שלנו. זה בסדר שהוא רוצה להציל את הקריירה הפוליטית שלו אבל לא על חשבון המפלגה והמדינה".

כשנשאל אודות הקריאה שלו ולפיה אין מנוס מהחלפתו של הרצוג אומר רוזנטל בדרכו הישירה כי אכן זו עמדתו שלו אך בהיותו חבר במפלגה דמוקרטית אין לו אלא לקוות ולהמתין להתכנסות מוסדות המפלגה ושם יתקיימו פריימריז ו"אני מקווה שהחברים חושבים כמוני".

"בין אם המהלך יסתייע ובין אם לא, והסיכויים גדולים יותר שהוא לא יסתייע, הנזק שנעשה למפלגת העבודה ולתדמיתה ולעקרונותיה הוא חמור מאוד, ועל זה אין כפרה. מעבר לכך ההתנהלות האופוזיציונית החלבית שכעת אני מבין אותה אחרת לאור המאמצים של הרצוג לזחול לממשלה", הוא אומר ומשוכנע כי האנמיות שבה ניהל הרצוג את האופוזיציה השסועה שלו נבעה מכך שבתודעתו עמדה כל העת ציפייה לרגע בו יוכל להיכנס לממשלת נתניהו.

רוזנטל מסרב להביע תמיכה בשלב זה במועמד אחר להנהגה, אולי התקיף והבוטה שבין המועמדים, חבר הכנסת אראל מרגלית, שכן לדבריו הוא מעדיף כעת שלא לעסוק במועמדים אחרים אלא בדברים העקרוניים אותם הוא אומר מלבו.

כשהוא מתבקש להתייחס לדיווחים אודות הסכמות בין נתניהו להרצוג על צמצום ההתיישבות ביהודה ושומרון, דיווחים שמשמעותם לכאורה הישג פוליטי מדיני של ממש, על פי תפיסת 'העבודה', ולא רק הישגים מיניסטריאליים, מבטל זאת רוזנטל כמעט בבוז ואומר כי דבר מאותה רשימת הצהרות שאותה פרסם הרצוג ולאחר מכן גנז אותה - לא התקבל. לטעמו בכל אותה רשימה אין ולו דבר אחד שאינו הצהרתי בלבד. את הביטוי 'צמצום ההתיישבות' הוא לא מבין. "מה זה צמצום? בנו שבע ועכשיו יהיה שש? זה מסוג הדברים שעושים פשרה על שום דבר משמעותי במהלך שנועד בסך הכול להציל את גורלו הפוליטי של הרצוג. אם היינו במשבר לאומי איחוד כוחות הוא משמעותי בעיניי, אבל לא זה מה שעומד על הפרק. זו לא השאלה ואין שום סיבה שמפלגת העבודה תצטרף לממשלה הזו. אנחנו צריכים להמשיך לשאוף להנהיג".

לנוכח הסערה הפנימית הנוכחית לא מבטל חבר הכנסת רוזנטל אפשרות לפיה במידה ובכל זאת יבשילו מהלכיו של הרצוג, הדבר יביא לפילוגה של המפלגה. "יש סכנה כזו. לא הייתי רוצה שזה יקרה אבל זו סכנה שבהחלט קיימת", הוא אומר על אפשרות הפילוג וכשהוא נשאל אם האפיק החדש יהיה חבירה ללבני הוא אינו ממהר ומעדיף לעבור את גל החום הנוכחי, כלשונו, לפני שהוא מתכנן מהלכים קדימה.