ג'ון קרי
ג'ון קריצילום: שגרירות ארה"ב בישראל

הצרפתים ממשיכים להפעיל לחץ כדי לתת משנה תוקף ליוזמה המדינית שלהם לגבי קידום התהליך המדיני בין ישראל והפלסטינים.

בימים האחרונים פנו גורמים בכירים בממשל הצרפתי למחלקת המדינה האמריקנית וביקשו שוב ושוב למצוא את הדרך שמזכיר המדינה ג'ון קרי ישתתף בועידה שאמורה להתכנס בסוף החודש בפריז.

עד כה לא החזירו האמריקנים תשובה סופית - ודווקא לפנות בוקר (שלישי), בתדרוך לעיתונאים אמר דובר מחלקת המדינה ג'ון קירבי כי במועד שנקבע קרי לא יגיע לפריז.

"ב-30 במאי המזכיר לא יוכל להגיע לפריז בשל לוח הזמנים שלו", הצהיר קירבי וציין עוד כי "טרם נתקבלה החלטה על נסיעה אפשרית בתאריך חלופי - אם ייקבע כזה".

כשנשאל קצת יותר לעומק על חשיבות נוכחותו של קרי באירוע אמר קירבי, "ברור שאנחנו מעוניינים בקידום פתרון שתי המדינות ומוכנים להקשיב לרעיונות שונים כיצד ניתן לקדם זאת". הוא סירב להתייחס לשאלה האם מדובר ברמיזה שקרי פשוט אינו מעוניין ליטול חלק בועידה.

עם זאת הצרפתים כבר הביעו את נכונתם להזיז את האירוע - אך לא קיבלו שום איתות לנכונות אמריקנית להשתתף בועידה שתדון בקידום תהליך השלום בין ישראל והפלסטינים, גם אם תתקיים בתאריך אחר.

ירושלים ורמאללה לא ישלחו גם כן נציגים לועידה - והעמדה האמריקנית העקבית בשנים האחרונות היא שאין טעם למגעים עקיפים אלא רק לשיחות בהן משתתפים שני הצדדים.

גם על ישראל מופעל לחץ גדול - חרף העובדה שראש הממשלה כבר הבהיר שישראל אינה תומכת ביוזמה - והצרפתים אמרו כי הועידה תתכנס חרף סירובה של ירושלים לקחת בה חלק.

בשבוע הבא יגיע לכאן ראש הממשלה הצרפתי מנואל ולס - וגם הוא ינסה להפעיל לחץ על ראש הממשלה לשנות את החלטתו - ולא להפוך את הועידה בפריז לעוד יוזמה שאולי תיתן כותרות תקשורתיות - אבל לא תשפיע כלל בשטח.