לראות את הבתים מבפנים

הפסטיבל התל אביבי, "בתים מבפנים" חוגג השנה עשור, יכלול תכנית של ביקורים וסיורים נדירים בבתים ובמבנים הכי מסקרנים בעיר.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , י"א באייר תשע"ו

בתים מבפנים
בתים מבפנים
צילום: יוסי סאליס

בתים פרטיים, דירות, מבנים היסטוריים ומבנים עירוניים, כל אלו ועוד הם חלק מהפסטיבל האורבני "בתים מבפנים" שהספיק להפוך לאחד האירועים המרתקים שמתקיימים בתל אביב.

תכנית  מרתקת של ביקורים וסיורים נדירים בבתים ובמבנים אלו, שחלקם  הכי מסקרנים בעיר וחלקם הגדול מעולם לא נפתח לקהל הרחב, הם חלק מהפסטיבל האורבני "בתים מבפנים" בתל אביב-יפו.

בין עשרות המבנים, ניתן לראות  את הפנטהאוז בקומה ה-42 במגדל מאייר החדש מעל שד' רוטשילד ועד דירה בדרום העיר שעוצבה בסגנון "שאבי שיק" אקולוגי.

בנוסף, יתקיימו מגוון פעילויות שונות: סיור ב"זולה" שבה מתגוררים בני נוער חסרי בית בשיתוף עם עמותת על"ם, סיורים אקטואליים שיאפשרו להביט בשינויים שהעיר צפויה לעבור בשנים הקרובות, מהדיור החברתי ועד לקו רצועת החוף המשתנה, הקרנה מיוחדת בשיתוף פסטיבל "דוקאביב" ועוד . בעלי כרטיס העיר דיגיתל, יוזמנו ליהנות מסיורים יחודיים.

כמו כן, לכבוד חגיגות העשור לפסטיבל, חוזרים לעשרת הסיורים המצליחים והאהובים בתולדות "בתים מבפנים". ביניהם סיורים בבית השגריר הצרפתי ביפו, במרכז בקרת הרמזורים של תל אביב, בית "ידידות מיין" במושבה האמריקאית ובמעברים הסודיים והתת קרקעיים בדיזינגוף סנטר.

"בתים מבפנים" –סופשבוע של בתים פתוחים הינו חלק מהארגון הבינלאומי של ה-Open House World Wide יחד עם ניו יורק, לונדון, שיקגו, רומא, ברצלונה, מלבורן, דבלין, הלסינקי, ועוד שהם חגיגה אורבנית שגולת הכותרת שלה היא הבתים המיוחדים שפותחים דלת חד פעמית ומאפשרים הצצה לצורות עיצוב, צורות חיים, היסטוריה, תרבות, טכנולוגיה, אקולוגיה ובתים בעלי ערך מוסף ההופך אותם למסקרנים ואטרקטיביים.

בנק אנגלו פלשתינה

בית פתוח במבנה המרהיב, מחשובי המבנים ההיסטוריים ביפו, ששימש כסניף הראשון של בנק אנגלו פלשתינה - הבנק שסייע בין השאר במימון הקמתם של 60 המבנים הראשונים של אחוזת בית והפך לימים לבנק לאומי. הבית נבנה בשלהי המאה ה-19 עם היציאה מחומות יפו, כחלק משורת מבנים שנבנו על תוואי החומה ובחפיר של העיר העתיקה. במקור נבנה כבית מגורים עם חלל מרכזי גדול בסגנון בנייה שאפיין את בתי האמידים בסביבה. כשהפך לסניף בנק עוטר בציורי קיר, רצפות שיש ונגרות אומן. עבודות השימור של המבנה כללו את שיקומה של הקומה העליונה וחזיתותיה, שחזור של המרפסת בחזית ושל עיטורי האבן ועבודות הנגרות המורכבות שבמבנה.

הבית על הרברט סמואל

הצצה לפרויקט יוצא דופן הממוקם על רצועת החוף של תל אביב – בניין מגורים ישן בן 9 קומות שעבר מתיחת פנים יסודית והפך ל- Town House  מפואר בן 4 קומות עם תקרות בגובה 6 מטר. בבית המחודש יש לאונג', חדר צוות, ספא, חדר כושר ועוד. קירות הזכוכית הגדולים על חזיתו מאפשרים מבט פתוח לכיוון הים כמעט מכל חדר. הביקור יכלול כניסה לקומות הראשונה והשלישית.

שאבי שיק אקולוגי

הצצה לדירת גג קטנה ליד שוק לוינסקי שבעליה, העוסקים בגינון ובאמנות, הפכו לירוקה ואישית, ומשמשת אותם למגורים וליצירה. בדירה שני גגות עמוסי צמחייה המשקיפים לנוף האורבני של דרום תל אביב ויפו ושיטות זולות ויצירתיות לשילוב צמחים בחללי מגורים.

תל אביב מהקומה ה- 42

סיורים מודרכים במגדל היוקרה האיקוני מאייר על רוטשילד הכולל 42 קומות, ותוכנן על ידי האדריכל הנודע ריצ'ארד מאייר, זוכה פרס פריצקר. הסיור יכלול סרטון קצר על הקונספט האדריכלי של המגדל, ביקור בדירת הפנטהאוז שממנה נשקף נוף מרהיב וכן באזוריו הציבוריים של המגדל: הבריכה החצי אולימפית, הספא, הג'קוזי, חדר הכושר, מרתף היינות והלובי עם תערוכת האמנות המתחלפת שבו. הסיור יתייחס גם לפן התפעולי של ניהול מגדל יוקרה במאה ה-21 שבו שירותי קונסיירז מסביב לשעון, שש קומות חנייה ומחסנים, חמש מעליות מהירות ועוד.

וילה לבנה

סיורים מודרכים בווילה העירונית המודרניסטית, מהאחרונות שנותרו בעיר, שנבנתה כבית מגורים עבור משפחת זילברשטיין. הווילה עברה באחרונה שיפוץ ושימור והפכה למלון בוטיק עירוני – White Villa Tel Aviv – ובו נשתמרו חלקים רבים ממאפייניה האדריכליים: חלל הכניסה וגרם המדרגות המרשים, המרפסת הגדולה הפונה לשדרה, הספרייה ואלמנטים דקורטיביים בנויים בחדרים ובמסדרונות.

המבנה הראשון מעבר לירקון 

הצצה לתחנת הכוח ההיסטורית - רדינג א' - מבנה לשימור מ-1938 ותחנת הכוח הקיטורית השנייה בארץ ישראל שהוקמה מצפון לשפך הירקון, על ידי פנחס רוטנברג, מייסד חברת החשמל. לתחנה תוכננו כמה גרסאות על ידי אדריכלים שונים, ולבסוף בחר רוטנברג עצמו בתוכנית הזוכה וגם ניהל את תהליך הבנייה. התחנה הבטיחה אספקת חשמל סדירה למרכז הארץ ולדרומה, ושטחה שימש גם כבית מלאכה וכמאגר נשק של ההגנה. התחנה ייצרה חשמל עד 1972. ב-1997 שוקם המבנה כולל רצפתו המקורית, הטורבינות והדוודים. החלל המרכזי הגבוה והמואר באור טבעי מרשים בהדרו ושימש במשך השנים כאכסניה לפעילות תרבותית-קהילתית.

הסיורים והביקורים במסגרת "בתים מבפנים", הינם ללא תשלום, חלק מהאירועים דורשים הרשמה מוקדמת המתבצעת באתר: www.batim-il.org