מעשה מרכבה - סיפור לשבת

הרב שמעון היה דמות רבנית ידועה בשכונת קריית שלום בתל אביב.

תגיות: בשבע 694
עודד מזרחי , י"א באייר תשע"ו

סדר יומו היה עמוס בפעילות קדושה לזיכוי הרבים.

מדי ערב הגיע עם רכבו הקטן למסור שיעור תורה ברבים, ולאחר השיעור ענה לשאלות הציבור בענייני הלכה והשקפה.

משם מיהר להגיע לאיזה אולם שמחות כדי לערוך טקס נישואין לזוג כדת משה וישראל. לאחר מכן נסע למסור שיעור נוסף. בקיצור, רב בלתי נלאה בעיר ללא הפסקה.

משפחתו של הרב שמעון מבורכת בילדים קטנים, ובמשך תקופה ארוכה היה מקבל, כמו כל המשפחות ברוכות הילדים בישראל, סכום נאה מביטוח לאומי כקצבת ילדים. בכסף הזה השתמש בין השאר להחזיק את הרכב שבו היה עושה פעילות קודש למען זיכוי הרבים.

רוחות חדשות החלו לנשב באותה תקופה במשרדי הממשלה ושם, בחלונות הגבוהים, הוחלט לקצץ בקצבאות הילדים קיצוץ גדול, שפגע קשה בכל המשפחות ברוכות הילדים.

מאחר שהרב שמעון לא יכול היה לעמוד מעתה בהוצאות החודשיות של החזקת רכב כמו ביטוחים, טסט שנתי, תיקונים, שלא לדבר על דלק לכל הנסיעות, הוא העמיד את רכבו למכירה. בתוך זמן קצר מצא קונה ונפרד ממכוניתו הקטנה ימים ספורים לפני ל"ג בעומר.

ביום שבו מכר את רכבו היה אמור למסור שיעור בתל אביב, ולא נסע. התקשר אליו אחד הלומדים הקבועים בשיעור ואמר לו: "כבוד הרב, מה קורה? אנחנו יושבים פה ומחכים לכבודו שיבוא למסור את השיעור והרב לא מגיע..."

"אני מצטער", אמר הרב שמעון, "נאלצתי למכור את רכבי ואין ביכולתי להגיע אליכם. אם יש לך אפשרות לבוא ולקחת אותי מביתי, אבוא בשמחה להעביר את השיעור".

התלמיד נענה ברצון והגיע לקחת את הרב שמעון לשיעור.

הגיע ל"ג בעומר. הרב שמעון הדליק באזור מגוריו לאחר ערבית כמנהג בני ישראל מדורה גדולה לכבוד התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי. בשעה שתיים בלילה נסע בהסעה מאורגנת לציונו הקדוש של רשב"י במירון.

הוא נדחק בין אלפי בני ישראל כדי להגיע לקברו של רבי שמעון. שם התפלל לקדוש ברוך הוא מכל עומק לבו וסיפר על צערו הגדול, שנאלץ למכור את רכבו בגלל ההוצאות שאינו יכול לעמוד בהן, דבר שפוגע מאוד בפעילותו למען זיכוי הרבים וגורם לביטול תורה דרבים.

"איני מבקש על עצמי", אמר בכאב כשהוא דחוק בין המוני ישראל, "באופן אישי אני יכול להסתדר בלי הרכב, אבל רבים המבקשים להתקרב אליך נפגעים מכך. אתה יודע כמה יקר בימינו שיעור תורה, במיוחד בתל אביב. כמה נפשות יכולות לעלות על דרך המלך במקום ליפול לבאר שחת..."

לאחר מכן התפלל תפילת ותיקין בציון הקדוש וחזר לביתו בקריית שלום.

בשעה שתיים בצהריים התקשר אליו תלמיד מתמיד המשתתף בשיעורו ואמר: "כבוד הרב, תרד בבקשה למטה. אני מחכה לרב למטה בחנייה..."

"מה העניין?" שאל הרב שמעון בסקרנות.

"אני רוצה להראות לך משהו", אמר התלמיד, והרב ירד בזריזות מדירתו שבקומה השנייה.

התלמיד התקרב אליו, הגיש לו צרור מפתחות, הצביע על רכב לבן חדש ואמר: "כבוד הרב, הרכב הזה שלך. מעכשיו תוכל להגיע בקלות לשיעורי התורה שאתה מוסר..."

הרב שמעון הודה לתלמידו בהתרגשות ואמר: "זה ממש מעשה מרכבה! פלא כזה יכול להיות רק אצל חכם הרזים, אוהב ישראל הגדול". ועוד הוסיף: "כנראה שרבי שמעון ראה בצערי, שהרי עליו נאמר בליקוטי מוהר"ן 'כי לא תישכח מפי זרעו', סופי תיבות יוחאי. רבי שמעון בר יוחאי דואג כל הזמן, שהתורה הקדושה לא תישכח ואף תתרבה בעם ישראל. וגם אם אין ביטו"ל (ביטוח לאומי), אז לפחות שלא יהיה ביטול תורה..."

התלמיד אמר: "כבוד הרב. הרכב כאמור שלך, אבל כל ההחזקה השוטפת של הרכב - דלק, תיקונים וטסט - הכול עליי, כדי שתמשיך ותבוא ללמד אותנו תורה".

וכך במשך שנים, בכל תחילת חודש הרב שמעון קיבל מתלמידו אלף וחמש מאות שקלים להוצאות השונות של החזקת הרכב והמשיך לזכות את הרבים ביתר שאת.

נמסר על ידי דן כהן

ליצירת קשר לסיפור בעל מסר יהודי שחוויתם:  odedm@neto.net.il