איוב קרא: לא לערבב צבא ופוליטיקה

האם יש לעודד או לרסן התבטאויות פומביות של בכירי צה"ל בנושאים השנויים במחלוקת ציבורית?

תגיות: בשבע 694
נעמה בן חיים , י"א באייר תשע"ו

בואו לא נתבלבל – יש דרג צבאי ויש דרג מדיני. הדרג הצבאי כפוף לדרג המדיני. כך היה, כך יהיה וכך צריך להיות.

בלי קשר, קציני צה"ל מאז ומעולם חופשיים להביע עמדתם ואת אשר על לבם, אך כמובן שבפורומים המתאימים ובנושאים שתחת אחריותם.

חשוב שבישיבות קבינט, בוועדת חוץ וביטחון, בישיבות בקריה ובשטח יוכלו קצינים להביע את עמדתם ולעמוד על דעתם – ועל זה בעצם אין ויכוח. השאלה היא איפה עובר הגבול.

כל מחול השדים הזה החל בעקבות דברי סגן הרמטכ"ל, דברים שלא היו צריכים להיאמר, ושנאמרו במקום הלא נכון ובעיתוי הלא נכון.

אין מקום להשוואה בין ישראל 2016 לגרמניה הנאצית של שנות ה‑30 וה‑40. אין כאן תהליכים דומים או זהים, וההשוואה הזאת לא רק שהיא מיותרת ומזיקה – היא לא צריכה להיאמר על ידי קצין צה"ל בטקס יום השואה, בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

קציני צה"ל רשאים ואף חייבים להביע את עמדתם, גם הערכית והמוסרית – אבל בפורומים המתאימים ולפני האנשים הנכונים, בנושאים שהם כמובן אמונים עליהם. הם לא צריכים להופיע בשבתות תרבות או בפאנלים פוליטיים, ולא להביע עמדה בנוגע למתווה הגז או תוכנית מחיר למשתכן.

קציני צה"ל לא יכולים לבקר את נבחרי הציבור או להביע סתם כך את דעתם בפומבי. והם יודעים זאת היטב כי אלו הן פקודות הצבא – שתקפות מאחרון הטוראים ועד לסגן הרמטכ"ל והרמטכ"ל בכבודו ובעצמו.

בסופו של יום, חשוב לא לערבב את הצבא עם הפוליטיקה. גם לטובת קציני צה"ל שאין להם צורך או רצון להיות בעין הסערה, וגם בשביל כולנו, שמעדיפים שצה"ל יעסוק בביטחון מדינת ישראל ולא בפוליטיקה ובהגות מדינית.

איוב קרא

סגן השר לשיתוף פעולה אזורי (ליכוד)