תרדו מגולן

בניגוד למתלהמים, אני מכיר היטב את האלוף יאיר גולן ויודע כי הוא אמנם אינו פוליטיקאי, אבל אחד הקצינים הטובים והיצירתיים בצבא

תגיות: בשבע 694
עוזאל ותיק , י"א באייר תשע"ו

תרדו מגולן             -ערוץ 7
יאיר גולן
צילום: גפן רזניק, פלאש 90

בגיליון 'בשבע' הקודם התפרסמו לא מעט התייחסויות לאמירתו של סגן הרמטכ״ל האלוף יאיר גולן.

כולן הציגו קול אחד נגד האמירה ונגד האיש. הגדיל לעשות אבישי עברי, שבפלפולי מילים קרא לאלוף בצה״ל ״שונא יהודים״. קדם לכך שיח אלים ובוטה (וגם מאוד פשטני) ברשתות החברתית. עליהום מטורף שכלל ביטויים קשים וזלזול בלתי נתפס באדם ובוודאי באלוף בצה״ל.

וכך באחת הופך קצין ערכי ומוערך, שתרם את כל שנותיו לצבא ההגנה לישראל, לשק החבטות של כל זב חוטם עם גישה למקלדת או לטלפון נייד. פתאום הכול הפך גם לעניין של ימין ושמאל, למרות שזה ממש לא רלוונטי למקרה. כל ניסיון להוציא את הדברים מההקשר הפוליטי השגוי זכה לתגובות קשות מימין ומשמאל.

את השיח הבוטה ברשת קשה היה להחמיץ. ראיתי זאת גם כשזכיתי בעצמי למבול של תגובות פרטיות, שמיעוטן ענייניות ורובן מתלהמות וצורבות. שום הקשבה לא הייתה בשיח הזה, שהמחיש לי עד כמה רדודות ושטחיות הן הרשתות החברתיות.

תגובה אחת בודדת הייתה שונה, ואותה שלח לי כתב בכיר באחד העיתונים: ״כתבת יפה ושכנעת אותי לא לחרוץ דין כל כך מהר. תודה״. נו, בשביל אדם אחד שזו המסקנה שלו, היה כדאי כנראה לספוג את כל העלבונות...

אבל לא באמת. השיח האלים ברשת הוא נושא כבד ועוצמתי שצריך כנראה להקדיש לו מושב שלם בכנס 'בשבע', גיליון ייעודי, מחקרים ועוד. אתמול זה נגד פקיד משרת ציבור, היום זה נגד סגן הרמטכ״ל, מחר זה יכול להיות מופנה נגד ילדים תמימים, נגד רבנים ומנהיגי ציבור, או נגד כל מי ש"לא יבוא טוב" בראש של מקלידי הפוסטים והתגובות.

לגבי האמירה עצמה והעיתוי שלה: נראה שכבר כמעט הכול נאמר. ובכל זאת, גם כאן אפשר לומר שהפסדנו בעיקר לפוליטיקה הקטנה. הרי ברור שאת עיקר הנזק עשו הפוליטיקאים מכל הצדדים, שבחרו שוב ושוב לעשות לעצמם עוד ועוד כותרות ולא נתנו לסיפור לדעוך. אז נכון, לא תמיד צריך לומר הכול, בוודאי שלא בכל פורום, אבל בזה נראה שכל מנהיגינו נוהגים לחטוא.

ולגבי האיש עצמו. לא סתם עד האמירה הזאת היה השם יאיר גולן זר לרוב קוראי העיתון (ולא בצדק). מדובר באדם שעושה מעשים גדולים וחשובים, אך בדרך כלל נחבא אל הכלים ובשקט האופייני לו, בנחישות ובהתמדה הוא פשוט עובד. הרחק מעיני הציבור הוא פועל יום יום כדי שהמדינה שלנו תהיה מקום בטוח יותר.

באחד הפרסומים הזכיר עורך העיתון עמנואל שילה כי במהלך כל השנים נפגש עם גולן רק פעם אחת. היה לי הכבוד להגות וליזום את הפגישה הזאת שחשבתי שתצמיח תובנות לשני הצדדים. את יאיר הייתי צריך לשכנע לקיים אותה, כי פגישות עם התקשורת מבחינתו הן לא משהו טריוויאלי ותמיד הוא יעדיף לבקר עוד יחידה בשטח, לתחקר אירועים מבצעיים או לאשר תוכניות למבצע קרוב.

סגן הרמטכ״ל האלוף יאיר גולן אינו פוליטיקאי והוא מעולם לא היה. זהו יתרון ענקי שהוא אולי אחד החסרונות שלו מבחינה ציבורית. התנהלותו ופעילותו הצבאית אמיתיות, ישרות וחפות מכל מיני מחשבות פוליטיות וזרות. זה אולי מה שהפך אותו למפקד צבאי ערכי ולאחד הטובים והיצירתיים שיש ושהיו לנו.

לסיכום, ייתכן שיאיר גולן שגה, והוא גם פרסם הבהרה. אך למרות זאת ולטובת עם ישראל, אני מאחל שיהיה לנו רמטכ״ל בסדר גודל של האלוף יאיר גולן מהבחינה המקצועית והערכית, מבחינת החשיבה המקורית והיצירתית ומבחינת היושרה העצמית הנדירה.

הכותב שירת כדובר אוגדת איו״ש בצה״ל בתקופתו של יאיר גולן כמפקד האוגדה