הליכוד במו"מ עם 'ישראל ביתנו'

לליברמן יוצעו כנראה תיקי הביטחון והקליטה. בבית היהודי בירכו על צירופו האפשרי של ליברמן, ועל לקיחת תיק הביטחון מיעלון

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"א באייר תשע"ו

הליכוד במו"מ עם 'ישראל ביתנו'-ערוץ 7
בקואליציה ובאופוזיציה תקפו את המשא ומתן שהשניים ניהלו. נתניהו והרצוג
צילום: לע"מ

ממשלת אחדות או ממשלת ימין מורחבת עם ליברמן? שתי האפשרויות עדיין נמצאות על הפרק.

אתמול (רביעי) עשה ליברמן סדרה של מהלכים שהציבה אותו בעמדה עדיפה.

יו"ר 'ישראל ביתנו' כינס בצהריים מסיבת עיתונאים ובה טען כי מפלגתו לא קיבלה שום הצעה רצינית בעת האחרונה, אבל הבהיר כי הוא פתוח להצעות כאלה. "הציעו לנו שני משרדים מכובדים לפני הרכבת הממשלה וסירבנו להצטרף בגלל הסוגיות העקרוניות. מבחינתנו שום דבר לא השתנה", טען ליברמן.

הוא קרא לנתניהו לנהל איתו משא ומתן פומבי. "אני קורא בתקשורת שהוצעו לנו הרבה דברים. לא שמענו עדיין שום דבר ממשי באופן רשמי. אם אכן הוצע לנו תיק הביטחון, הקליטה וחוק עונש מוות למחבלים - זו הצעה רצינית. לא ננהל משא ומתן באישון לילה - הכול גלוי".

בעקבות הקריאה התגברה בליכוד הדרישה מראש הממשלה לזנוח את המגעים עם 'המחנה הציוני' ולנסות קודם את אופציית 'ישראל ביתנו'. ראש הממשלה אף מיהר והזמין את ליברמן לפגישה אישית שהתקיימה אתמול, ובה הוצע לו תיק הביטחון.

בלשכת יעלון ניסו להכחיש את הדיווחים, אבל נראה שראש הממשלה, במיוחד לאור הידרדרות היחסים בינו ובין יעלון באחרונה, מעוניין להשתמש באפשרות הזאת גם אם לא יממש אותה בפועל. ליברמן גם מוכן להסתפק בתיק הקליטה כתיק שני, כפי שהציע לו ראש הממשלה.

הצדדים סיכמו בפגישה ביניהם להקים צוותי משא ומתן רשמיים שיחלו לפעול להשגת הסכם לצירוף 'ישראל ביתנו' לקואליציה, ונתניהו אף עדכן בהתפתחות את כל ראשי הסיעות החברות בממשלה.

יו"ר 'המחנה הציוני', שחזה בעיניים כלות כיצד הוא נופל קורבן ככל הנראה לתרגיל פוליטי מבריק, כינס מסיבת עיתונאים שנייה בתוך כמה שעות, וסיפר כי דווקא הוא היה זה שהודיע לנתניהו על הפסקת המשא ומתן.

הרצוג טען: "הודעתי באישון לילה לנתניהו על הפסקת המושא ומתן שהסתיים, כיוון שהגענו לדרך ללא מוצא לאחר שורת סיכומים מרחיקי לכת. דרשתי שכל הסיכומים יהיו כתובים, אך ראש הממשלה סירב לכך בעיקר בנוגע לחזון שתי המדינות ודרש שזה יישמר כהתחייבות בעל פה. אני לא מאמין בבעל פה".

הרצוג הזכיר כי הובטחו לו תשעה תיקים – כולל תיק הביטחון, ראשות ועדת החוץ והביטחון, השפעה על המשא ומתן המדיני וזכות וטו בנושאי בנייה ביו"ש וכן בעניין חוק העמותות. הוא גם תקף בצורה חסרת תקדים את חברת הכנסת שלי יחימוביץ' ואמר שבעבר היא התחננה להיכנס לממשלה, והצהיר כי מעתה יהיה אופוזיציה קשה לממשלה.

בכיר בליכוד הבהיר ל'בשבע' כי במפלגה מעולם לא הסכימו או הבטיחו להרצוג אפשרות השפעה על הבנייה ביהודה ושומרון וכן השפעה על המשא ומתן המדיני.

מכה קשה למפלגת העבודה

המפגש עם ליברמן טרף את הקלפים בצד של 'המחנה הציוני'. בתחילת השבוע נועדו נתניהו והרצוג הרחק מאור הזרקורים. על פי הרמזים ששלח יו"ר האופוזיציה עד אתמול, הוא מעוניין מאוד בכניסה לממשלה, ורק מחפש את הנוסחה שתאפשר לו להיות מוצג באופן חיובי כלפי ציבור הבוחרים שלו.

המחלוקות המרכזיות בין הצדדים קשורות לנושא המדיני. נתניהו מסרב בצורה מוחלטת לאמץ את התוכניות המדיניות של הרצוג, שכוללות בין היתר העברת כפרים ערביים באזור ירושלים לידי הרשות הפלשתינית. "בנושא הזה", אומר ל'בשבע' אחד הגורמים המעורים במגעים, "לא יהיה אפילו ויתור קל שבקלים. את המדיניות הזאת יוביל אך ורק ראש הממשלה, כפי שהיה עד היום".

נתניהו, שחושש גם הוא לציבור בוחריו, לא יאשר לדברי הגורם "אף סוג של הקפאה או צמצום בבנייה ביהודה ושומרון". נתניהו גם לא מוכן שהרצוג, שאמור להתמנות כשר חוץ, יהיה בעל השפעה רבה מדי על המשא ומתן המדיני, אם יתחדש. "לא בשביל זה נבחרנו וזכינו ברוב מוחלט מהעם, ולא בשביל זה נרחיב את הממשלה בכל מחיר", אומר לנו הגורם.

מבקריו של נתניהו בליכוד כוללים גם את השרים. השר זאב אלקין מגדיר ממשלה עם 'המחנה הציוני' כ"התאבדות פוליטית של מפלגת העבודה". גם בליכוד לדעתו תהיה פגיעה משמעותית. "חידדנו את העמדות כדי להחזיק ממשלה יציבה. זאב אלקין ויוסי יונה באותה קואליציה - נראה לי הזוי. זה חיבור מלאכותי שלא יחזיק מעמד".

אלקין היה בין המברכים הראשונים על המהלך שנרקם עם 'ישראל ביתנו', יחד עם לא מעט ח"כים אחרים בליכוד שהביעו את שביעות רצונם מהעדפת ליברמן.

הרצוג ספג ביקורת קשה אחרי שעלתה אפשרות צירופו של ליברמן ברצינות. הוא עוד הספיק לכנס מסיבת עיתונאים ולומר בה כי "עד שנתניהו יחליט לאן הוא מכוון, לא ננהל איתו משא ומתן. אני לא עובד לפי סדר היום של ליברמן. כעת יותר מאי פעם, הבחירה היא בין ליברמן בביטחון לבינינו בביטחון, בין טירוף לבין שפיות".

"אני לא עובד לפי סדר היום של ליברמן ולא לפיו גחמותיו, אלא לפי האמת שלי. כפי שבעבר לא הזיזו אותי עם איומים וגידופים, כך גם כעת", טען הרצוג.

אבל במפלגתו לא סלחו לו על רצונו להיכנס לממשלה חרף התנגדות של לא מעט מחברי המפלגה. החריפה מכולם הייתה ח"כ שלי יחימוביץ', שאמרה כי "הרצוג הוא גיבורו מרצון של מחזה מביש שהמיט קלון על מפלגת העבודה".

"כצפוי, הוא גם אכל את הדגים הסרוחים מידיו של נתניהו וגם מגורש כעת מהעיר. איתו ספגה מכה קשה מפלגת העבודה כולה, חברי הכנסת המצוינים שלה, וכל מי שמאמין בערכיה. גם האמון הדל ממילא של הציבור במערכת הפוליטית ספג מהלומה, ובצדק", אמרה יחימוביץ'.

לדבריה, "נתניהו הושיט להרצוג מלכתחילה עצם מרוטה של שיירים שהרצוג התעקש לקחת אותה כאילו הייתה אוצר גנוז, אבל אפילו העצם הזאת נלקחת כעת מפיו בעל כורחו. גם אם פגישת נתניהו ליברמן לא תוליד דבר, יש לסיים את הפארסה מיד. אוי לבושה".

ח"כ יואל חסון הזכיר שוב כי מפלגת העבודה נגררה למשא ומתן, בעוד אנשי 'התנועה' התנגדו לו. "ציפי לבני ואני התרענו מהיום הראשון למשא ומתן שאין אפשרות לסמוך על נתניהו. ציפי לבני, אני ושאר חברי התנועה נמשיך להיאבק בממשלה כבר מיום שני הקרוב". הוא גם מתח ביקורת על אנשי מפלגת העבודה והוסיף כי "כדי לחזור ולהיות אלטרנטיבה, מפלגת העבודה חייבת להפסיק מיד את הפלגנות והקרבות הפנימיים שלה לטובת המאבק האמיתי – נגד הממשלה".

גורמים בעבודה טוענים כי הרצוג קיווה שאם יביא הסכם סביר, הוא יצליח לאשרו במוסדות המפלגה. מקורביו וחברי כנסת שתומכים בצעדיו, פעלו בימים האחרונים באופן קדחתני כדי לשכנע את צירי ועידת העבודה לתמוך בהסכם שהרצוג עשוי להביא – ומתחת לפני השטח הצליחו להשיג לו תמיכה.

בליכוד מעדיפים את ליברמן

גם נתניהו הקשיב לאנשיו. בליכוד נשמעה ביקורת חמורה על מהלך האחדות וראש הממשלה ספג אותה דווקא מהמינויים הטריים שלו. רק השבוע מינה נתניהו את ח"כ דוד ביטן לתפקיד יו"ר הקואליציה, וזה מה ששמענו ממנו ביום שאחרי: "יש קולות בליכוד שמתנגדים לצירוף העבודה. אנחנו מעדיפים צירוף של אביגדור ליברמן משתי סיבות: מדובר בקולות של הימין, וגם המחיר שאנחנו צריכים לשלם לליברמן לעומת המחיר של העבודה. עדיף להרחיב את הבסיס הקואליציוני, אבל נוכל להסתדר גם עם הקואליציה הזאת בגודלה הנוכחי".

אל ביטן מצטרפים ח"כים כמו דודי אמסלם ואיוב קרא, שטוענים שממשלת אחדות לא תחזיק מעמד ובוחרי הליכוד "יגבו מחיר" ממפלגתם על מהלך כזה.

גם ח"כ יואב קיש, שזכה מנתניהו השבוע לתפקיד יו"ר ועדת הכנסת, לא עושה הנחות למי שרק לפני רגע מינה אותו. "אני יודע שיש כוונה אמיתית מצד ראש הממשלה להרחיב את הקואליציה. אני מאמין שבשבוע הבא זה ייסגר לכאן או לכאן. אני יודע שגם מתוך הליכוד יש הרבה לחץ שאומר שהמהלך עם המחנה הציוני יהיה לא טוב למדינת ישראל וגם פוליטית לליכוד זה יגרום משבר. אני לא מאמין שיצא מזה טוב, אלא יהיה פיצוץ מהדבר הזה".

כל המבקרים הביעו את הדעה ההפוכה אתמול, כששמעו בסיפוק שליברמן מתקרב לממשלה.

במפלגות הקואליציה האחרות נראה היה שיש רוב מוחלט בעד הרצוג ונגד ליברמן – אבל אף מפלגה לא תיצור משבר אם ייכנס לממשלה. בסיעות החרדיות לא מסתירים את רצונם בהרצוג, שכן ליברמן הוא בר פלוגתא שלהם בנושאים רבים ועלול להוביל חקיקה שתפגע בהישגיהם לבוחרים. אבל שניים מהמתווכים המרכזיים במגעים עם 'ישראל ביתנו', השר זאב אלקין ויו"ר מועצת שומרון יוסי דגן, עמדו על כך שלא ייווצרו שינויים חוקתיים שיפגעו בצד החרדי.

דווקא בסיעת הבית היהודי חלו שינויים. אם בתחילת השבוע דיברו על כך שיתמכו בצירוף הרצוג לממשלה – כשמרבית חברי הסיעה שומרים על שתיקה מוחלטת – הרי שלאחר פרסום המגעים עם ליברמן הם דיברו אחרת. גורמים בבית היהודי אמרו כי "מדובר במהלך טוב מאוד שיוצר ממשלת ימין אמיתית, כזו שלא הייתה כמוה בתולדות ישראל".

בכירים במפלגה הביעו סיפוק רב מהעובדה שתיק הביטחון הוצע לליברמן. "בוגי גרם הרבה מאוד נזקים להתיישבות, ביחס לחיילי צה"ל על רקע הפרשה האחרונה בחברון וביחס לדבריו הבוטים של האלוף יאיר גולן". הם גם רמזו כי יעלון פגע בהתיישבות ביו"ש.

אותם בכירים טענו כי היו מעורים לאורך כל הדרך במגעים להרחבת הממשלה. "אנחנו מאוד מרוצים גם במהלך שנעשה מול הרצוג. היינו מתואמים מול מפלגת הליכוד ולא סתם שתקנו עד כה. זו הייתה תוכנית מתוחכמת".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' היה היחיד שהתבטא השבוע בשמו ובקולו לגבי הרחבת הממשלה ואמר ל'בשבע': "נשמח לראות הרחבה של הקואליציה מימין, ואני קורא לידידי אביגדור ליברמן להצטרף לממשלה הלאומית ולממש את רצון בוחריו. מנגד, אם אכן ראש הממשלה יכניס את מפלגת העבודה ויהפוך את הממשלה הזאת לממשלת שמאל, תהיה זו בגידה בציבור שבחר ממשלת ימין לאומית מובהקת".

בסביבתו של נתניהו מעוניינים לסיים את המגעים להרחבת הממשלה לכל המאוחר באמצע השבוע הבא. חרף העובדה שמסתמן יתרון גדול לצירוף 'ישראל ביתנו', בליכוד מבהירים ששום דבר אינו סגור.