יעלון בתפקיד הכבש בסולחה

בחברה הבדואית מקובל שכל סולחה נגמרת בשחיטת כבש וארוחה משותפת, אות לסיום הסכסוך ולשלום שעתיד לשרור בין הצדדים. פרשנות

תגיות: בשבע 694
שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"א באייר תשע"ו

יעלון בתפקיד הכבש בסולחה-ערוץ 7
משה יעלון
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אתמול (רביעי) התברר סופית מה שהסתמן כבר במשך כל השבוע האחרון. שר הביטחון משה יעלון הוא המועמד הבולט לתפקיד הכבש בסולחה הלא פשוטה שייתכן שתתגבש בסוף השבוע הקרוב בין ראש הממשלה נתניהו ליו"ר 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן.

המשא ומתן אמנם עדיין לא הסתיים, אבל תג המחיר ברור. כניסתו של ליברמן לממשלה תהיה כרוכה בהדחתו של משה יעלון מתפקיד שר הביטחון. ייתכן שיעלון יקבל את תיק החוץ, אותו שמר עד היום נתניהו אצלו כפיקדון, וייתכן שייאלץ להסתפק בתפקיד זוטר יותר. מה שבטוח הוא שמהלך שכזה מבטא באופן ברור מאוד את ההידרדרות שחלה לאחרונה ביחסים בין נתניהו ליעלון.

מי שרצה לקבל המחשה לפער שנוצר בגישותיהם של השניים, קיבל אותו בישיבת הממשלה בתחילת השבוע. הישיבה התקיימה אחרי נאומו מעורר המחלוקת של סגן הרמטכ"ל ולפני נאום הגיבוי של יעלון, שגרר "שיחת הבהרה" בלשכת ראש הממשלה. הנושא עלה בישיבת הממשלה ונתניהו הפטיר לעבר יעלון: "אני לא מאלה שנותנים גיבוי באופן אוטומטי, מזה נגמלתי". בכך ביטא נתניהו את חוסר הנחת המצטבר שלו מניסיונו של יעלון לקרוץ לכיוון המרכז הפוליטי בתקופה האחרונה.

הסיבוב הנוכחי של המתיחות החל עם פרוץ פרשת אלאור אזריה, החייל שירה במחבל פצוע בחברון. בעוד שר הביטחון מציג עמדה המעניקה גיבוי מלא למתקפה של הרמטכ"ל על החייל, הציג ראש הממשלה עמדה שמגלה הבנה לנסיבות המעשה. בעוד ראש הממשלה מבטא את עמדתו באמצעות שיחה עם אביו של החייל, יעלון התבצר בקו הלעומתי, בשורה ארוכה של נאומים והודעות לעיתונות.

הסכסוך התעצם כזכור סביב נאומו של סגן הרמטכ"ל בשבוע שעבר. ראש הממשלה בנימין נתניהו בחר למתוח ביקורת חריפה על דברי סגן הרמטכ"ל ולקבוע כי הם גרמו נזק למדינת ישראל. יעלון מנגד ניצל את אירוע קבלת הפנים המסורתית לבכירי מערכת הביטחון, ובו קרא לקציני צה"ל לומר את "כל אשר על לבם". נתניהו הזמין את יעלון ל"שיחת הבהרה", אולם חלפו שלוש שעות מסיום השיחה ועד להוצאתה של הודעה משותפת לנתניהו ויעלון, מה שעשוי להעיד על כך שהשיחה לא הסתיימה ביישוב ההדורים בין השניים. גם הפרסומים אודות דו"ח המבקר הצפוי להתפרסם בקרוב, שאמורים היו לקרב בין השניים, לא הביאו לסיום המשבר.

בבסיס ההתרחקות בין השניים וההתבטאויות של שניהם בשבועות האחרונים עומדים שני מניעים אפשריים. מחד רצונו של ראש הממשלה שלא לאפשר היווצרות של יורש פוטנציאלי מתחת לאפו, ומאידך רצונו של יעלון למצב את עצמו כאלטרנטיבה מנהיגותית מרכזית ואחראית. עם זאת, עדיין מוקדם להעריך האם יעלון מתקרב לסוף דרכו בליכוד, או שמא מדובר באפיזודה חולפת.