עונש מוות - לא יותר מהסחת דעת

ד"ר חיים שיין מתייחס בביטול לדרישת "ישראל ביתנו" - עונש מוות למחבלים. "בסופו של דבר מוציאים את העז וכולם מבסוטים".

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד באייר תשע"ו

ליברמן דורש עונש מוות למחבלים. מה יקרה בפועל?
ליברמן דורש עונש מוות למחבלים. מה יקרה בפועל?
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עונש מוות למחבלים ככל הנראה לא ייכנס לספר החוקים של מדינת ישראל, למרות כניסתו של חבר הכנסת ליברמן לממשלה.

ביומן ערוץ 7 ביקשנו את הסברו של המשפטן והפובליציסט ד"ר חיים שיין, איש המרכז האקדמי 'שערי מדע ומשפט', לסוגיה הטעונה שפורצת ועולה באופן תקופתי למרחב הציבורי הישראלי.

את עצם קיומו של הדיון בסוגיה מדמה ד"ר שיין לאותה עז שמכניסים אותה לבית על מנת שניתן יהיה להוציא אותה ואז כולם ירגישו טוב. "נושא עונש המוות קיים במספר קטן של מדינות כמו צפון קוריאה, תימן, סעודיה וחלק ממדינות ארה"ב. זה עונש שהולך ומתבטל בחלק ניכר מהמדינות. ההיגיון היסודי הוא שאנשים לא אמורים ליטול חיי אחרים.

''היו הוצאות להורג בטעות ובסוגיה שלנו יש שני אלמנטים עיקריים: אלמנט ההרתעה – האם יכול להרתיע מחבלים? הדעה המקובלת היא שמי שמתכוון להתאבד עונש מוות לא מרתיע אותו, ועל פי תפיסתם יש עדיפות להגיע לגן עדן ושם לקבל חיים טובים וארוכים".

"הטענה השנייה היא שמחבלים בכלא הופכים לקלפי מיקוח וחוטפים אחרים כדי לשחרר אותם. זה לא לגמרי נכון. אם ממשלת ישראל תקבל החלטה, כמו מדינות אחרות כמו ארה"ב, שלא מנהלים מו"מ על מחבלים ואז יחזור מקרה שליט, הנושא יבוא על פתרונו. ישנו גם דו"ח נסתר של השופט בדימוס שמגר כך שהממשלה יכולה לפעול על פיו".

"בנוסף צריך לציין שעל פי חוק השיפוט הצבאי ברור שאם השופטים מחליטים שיש להטיל עונש מוות ברמה הרעיונית ניתן להטיל עונש מוות. הדבר צריך להיות פה אחד על דעת כל השופטים. כעת רוצים לבצע תיקון קוסמטי שיגיד שאם יש רוב ניתן יהיה לבצע עונש מוות. יש בעיה נוספת מבחינת המשפט הבינלאומי.

"לצערי, הריבון הוא עדיין המפקד הצבאי והכנסת לא יכולה לכפות עליו אופן של הטלת עונשים, לכן הנושא מדי פעם עולה כדיון שמסיח את הדעת מעניינים אחרים אבל בסופו של דבר מוציאים את העז וכולם מבסוטים".