סיור מקוואות
סיור מקוואותצילום: מרכז רבני אירופה

כשהם עומדים על מנוף מיוחד שהוזמן למקום, עמדו חברי משלחת הרבנים ובחנו את 'אוצר' המקווה בעיר צֶ'רנוביץ שבאוקראינה.

היה זה אחד משיאיו של הביקור שקיימה משלחת של "מרכז רבני אירופה" לבדיקת כשרות של שורה של מקוואות בקהילות היהודיות בערי אוקראינה השונות.

המשלחת המיוחדת בראשה עמד הרב ישראל יעקב ליכטנשטיין וחבר נשיאות "מרכז רבני אירופה" כללה את מפקח המקוואות הנודע הרב יהודה לייב מינצברג ואת הרב אריה גולדברג סמנכ"ל "מרכז רבני אירופה". בסיור הפעם הוחלט לבדוק את כשרות המקוואות בערי אוקראינה השונות. מדובר במסע שנמשך על פני מאות קילומטרים.

מרחק הנסיעה בין חלק מהערים השונות, בהן ביקרו חברי המשלחת, עמד על למעלה משלוש שעות נסיעה.

בכל אחת מהמקוואות בהם ביקרה המשלחת היא בדקה את המקווה מהגג ועד הבור בתוך המקווה כמו גם את בורות ההשקה, הזריעה, מי הגשמים וכל שאר הפרטים.

המשלחת החלה את ביקורה בקהילה היהודית בעיר צֶ'רקָאסי, שם קיבל את פניה רב העיר הרב דב אקסלרוד. משם המשיכה לעיר ז'יטומיר שם התקבלה על ידי רב העיר הרב שלמה וילהלם. הקהילה היהודית הבאה בה ביקרו היתה וויניצה. רב העיר הרב שאול הורביץ קיבל את פניה בהערכה.

משם המשיכו חברי המשלחת לצ'רנוביץ בראשה עומד הרב מנחם מענדיל גליצנשטיין. את הביקור חתמו הרבנים לאחר שביקרו במקוואות בקייב ובאנטבקה בה קיבל את פניה רב העיר הרב משה אסמן.

בסיורים שולבו פגישות חשובות עם רבנים וראשי הקהילות לצורך חיזוק וביסוס החיים התורניים. במהלך הביקור בויניצה הזדעזעו חברי המשלחת לגלות כי בית הקברות היהודי במקום חולל בצורה קשה.

בבית העלמין קבורים גדולי ישראל ביניהם, הרב ישראל איסר וולף מחבר שערי משפט, תלמידי הבעל שם טוב ועוד. חברי המשלחת נפגשו לצורך כך גם עם ראש עיריית ויניצה ומנכ"ל המשרד לעניני הדת של ויניצה והעמידו אותם על חומרת חילול בית הקברות.

יש לציין כי כיום מוענקות תעודות כשרות למקוואות אשר נבדקו בקפידה ונמצאו כשרים למהדרין. התעודות מציבות רף גבוה מחד והקמת מאגר מקוואות העומדים תחת פיקוח מאידך. עוד נמסר כי "מרכז רבני אירופה" מחלק בימים אלה חוברות הלכתיות מיוחדות לעוסקים כל השנה בתחזוק המקוואות, בה מתומצתים ההלכות הנצרכות בנושא הכשרות.

מנכ"ל מרכז רבני אירופה, הרב מנחם מרגולין, אמר כי הסיור במקוואות באוקראינה הוא במקביל לפעילות עניפה בנושא. "בימים אלה אנו שותפים לפרוייקט הקמת 30 מקוואות נוספות בערי אירופה השונות. הסיוע מתבטא בייעוץ, הדרכה הלכתית וסיוע למימון הבניה".

סמנכ"ל מרכז רבני אירופה הרב אריה גולדברג סיכם את הביקור, "ידוע לכולם כמה נחוצה בדיקת מקווה בכל עיר ועיר. ביקור זה הינו המשך לסדרת ביקורים שנעשה במדינות אירופה השונות לבדיקת כשרותם של המקוואות".