רשויות יחויבו לתכנן מגורים לחרדים?

ח"כ מנחם אליעזר מוזס לשר האוצר כחלון: אגיש הצעת חוק שתחייב ראשי רשויות לתכנן מגורים מותאמים לחברה החרדית.

חיים לב - ערוץ 7 , ח' בסיון תשע"ו

רשויות יחויבו לתכנן מגורים לחרדים?-ערוץ 7
מנחם אליעזר מוזס
צילום: פלאש 90

במסגרת ''שעת שאלות'' במליאת הכנסת, נשאל שר האוצר משה כחלון על-ידי יו"ר סיעת יהדות התורה בכנסת ח"כ מנחם אליעזר מוזס מה בדעתו לעשות כדי שראשי ערים יקציבו לחרדים אחוז מסוים מתוך מכרזי "מחיר למשתכן".

מוזס אמר לשר האוצר כי החרדים גם מודרים ממכרזי הבניה וגם נענשים כאשר עליהם להתגורר בדירות לא חוקיות שאינן מזכות בהשתתפות המדינה בשכר דירה.

"הציבור החרדי נאנק במחסנים בלית ברירה, בשל העדר פתרונות דיור, ובאה המדינה ומלקה אותם מכה נוספת כשמונעת מהם השתתפות בשכר דירה, כי כידוע דירת מחסן או חניון איננה דירה", טען מוזס.

ח"כ מוזס ציין לחיוב את הצלחת "מחיר למשתכן", תוכנית הדיור שהביאה לשיווק 12,000 ברחבי הארץ, "אבל מה לעשות שבכל השיווקים הללו אין אפילו דירה אחת לחרדים? ומאין אני יודע? – כי כל הדירות הללו הם במגדלים גורדי שחקים, ללא סוכה ועוד.

"שר השיכון עמד כאן והודיע שהציבור החרדי זכאי לקבל 20% מפתרונות הדיור, והיות ועד עתה נותרנו ללא מענה אני מודיע שבכוונתי להגיע אליו בדרך של חקיקה. אני מגיש הצעת חוק 'אפלייה מתקנת בדיור' האומרת שראשי רשויות יהיו חייבים להקצות ולתכנן מגורים בהתאמה לחברה החרדית, דהיינו גובה סביר, מרפסת סוכה, מטבח מותאם. אבקש לעגן בחוק זה כי האוצר לא יחתום על הסכמי גג עם ראש רשויות שלא יעמדו בהתחייבות זו".

השר כחלון השיב לח"כ מוזס, "הוצאנו מכרזים בבית שמש. במסגרת השיווקים שלנו אנחנו מתחשבים בזה וכשאין התנגדות של ראשי ערים, האוהבים לשמור על צביון שכונתי קיים, אנחנו עומדים על כך".

שר האוצר הבטיח כי בהמשך ירגיש זאת הציבור החרדי במסגרת תהליכי השיווק. "גם המגזר החרדי וגם המגזר הערבי ירגישו בהבדל". לגבי חיוב ראשי ערים להטמיע בעריהם אוכלוסיה חרדית הגיב השר: "לשכנע ראשי ערים? אינני יודע איך. לא יכול להתחייב שלא לחתום איתם על הסכמי גג. זה לא פשוט".