"יהירות, חוצפה, מרחיק לכת וחצוף"

ח"כ דודי אמסלם תוקף את ההחלטה להתחיל את שידורי התאגיד הציבורי ממודיעין ולא מבירת ישראל." מי שלא מתאים לו - שילך הביתה".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ו באייר תשע"ו

"יהירות, חוצפה, מרחיק לכת וחצוף"-ערוץ 7
ח"כ דוד אמסלם
אלירן אהרון

ועדת הפנים דנה היום (שני) על מיקומו של תאגיד השידור הציבורי במודיעין, עד להכשרת האולפנים הקבועים בירושלים - רק בשנת 2018.

"זו יהירות וחוצפה לתת חוות דעת לפיה למרות חוק מפורש, אפשר להתחיל את שידורי התאגיד הציבורי לא בירושלים, אלא במודיעין", אמר יו"ר ועדת הפנים.

"כתוב בחוק ירושלים. אולי התכוונו בעליות לירושלים? זו פעם ראשונה שאני נתקל בדבר כזה הזוי, מרחיק לכת וחצוף. אלימות משפטית. אולי אתם לא אוהבים את הפקקים בכניסה לעיר? אבל יש חוק, ומי שלא מתאים לו שילך הביתה. ירושלים זו עיר הבירה שלנו ואתם מרוקנים אותה מתוכן".

עו"ד אלידור בליטנר, נציגת משרד המשפטים, טענה כי "זה מאזן בין אינטרסים ובטווח הארוך ישרת גם את האינטרס של ירושלים".

ח"כ אמסלם שאל אותה, "תסבירי לי איך אתם חושבים שמותר לכם, כשכתוב רק בירושלים, והחלטתם מודיעין?" בליטנר השיב "הפירוש הוא במישור הזמן ולא במישור המרחב".

יו"ר הוועדה הקשה, "זה מתחיל להישמע כמו נוסחה של איינשטיין". ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אמרה "אני לא מאמינה שאת מוציאה משפט כזה. זה מעורר פלצות".

אביגדור דנן, נציג תאגיד השידור, טען "אנחנו לא עוברים על החוק. החוק קובע שעיקר השידורים יהיה מירושלים, אבל יש סעיפים נוספים בחוק שקובעים להתחיל לשדר ב-30.9. כל עוד החוק קובע 30.9, נפעל כדי שנתחיל בתאריך הזה".

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, הבהיר כי "לא תהיה הארכה נוספת לתאריך תחילת הפעלת תאגיד השידור הציבורי. נאמר לראשי התאגיד – אל תבואו לבקש הארכה".

קרן הראל מתאגיד השידור הציבורי עדכנה כי "מנכ"ל התאגיד שלח מכתבים לכל הגורמים והתעקש שהתאריך 30.9 אינו ריאלי. ביקשנו שיום התחילה יהיה ב-2018, ואז נוכל להיכנס למבנה הקבע בירושלים. הממשלה וועדות הכנסת לא הסכימו. לכן צריך תקופת ביניים.

"האולפנים של ערוץ 9 במודיעין ריקים. זה הפתרון הזמני הכי מהיר שיש. יש לנו הסכם למבנה קבע בירושלים של 8000 מ"ר", ציינה הראל.

ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) אמר בדיון כי "אל ג'זירה משדרת מירושלים ורשות השידור ממודיעין. מה שזמני הופך לקבוע. גם ערוץ 10 וערוץ 2 לא יושבים בירושלים. כשבונים משהו אני רוצה לראות אותו פיזית. רוב האנשים במוקדי השידור הם מהשידור הציבורי. זה בדם של ירושלים.

"יוצרים פה תוכן במשך שנים. אני בעד יצירה גם בתל אביב ובשדרות. אבל מדובר ביותר מאלף משפחות שעובדות בזה", הסביר.

ח"כ רועי פולקמן העיר גם הוא, "אני לא קונה שאי אפשר היה למצוא מבנה בירושלים. עשינו סיור ברוממה, בניין הטלוויזיה. הלכנו למנהל רשות השידור. אין בעיות בטיחות. הכל כלם פאדי. ההחלטה הראשונה של מועצת התאגיד הייתה להוציא את התאגיד מירושלים. אשרי המאמין שזה זמני. אני רוצה לראות שאחרי שיקלטו 400 עובדים מגוש דן יחזרו לירושלים. עכשיו הזמן הקריטי".

לסיכום הודיע יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם כי הוא דורש מתאגיד השידור הציבורי להגיש לוועדה תוך שבוע את עמדת התאגיד בסוגיה בכתב.

אם המסמך לא יוגש עד יום ב' הקרוב, הוועדה תגיש הצעת חוק לפתרון הסוגיה באמצעות חקיקה. "אתייעץ עם היועץ המשפטי של הכנסת כיצד לנסח את החוק כדי שלא יהיו שוב פרשנויות. מה שנעשה כאן זו זילות הכנסת", תקף אמסלם.

''משרד המשפטים הרחיק לכת. זו לא הייתה כוונת המחוקק וזה לא מעשה ציוני. אני קורא לראש הממשלה להתערב כי זה נושא לאומי", הדגיש יו"ר הוועדה.