שניים מהעצורים אתמול
שניים מהעצורים אתמולצילום: חוננו

תושבי גבעת גאולת ציון שבגוש שילה מדווחים כי השב"כ והמשטרה החלו בשבועות האחרונים להתנכל לגבעה באופן יום יומי ומנהלים פשיטות ומעצרים במטרה להפסיק את פעילות הישיבה שבמקום.

לטענתם, מאז חודש ניסן החלו להגיע לגבעה מספר צעירים באופן קבוע והם לומדים במקום תורה. אולם כח משימה מיוחד בראשות קצין משטרה ובמעורבות של "אורן" – רכז המחלקה היהודית של השב"כ בגוש שילה, מגיע על בסיס יומיומי לגבעה ומבצע פשיטות ומעצרים, לעיתים תוך שימוש בעשרות שוטרים.

לפני ובמהלך הפשיטות מוצבות תצפיות בגבעות ובישובים המשקיפים על גאולת ציון, וזאת במטרה לאתר את הנערים הלומדים במקום.

בארגון חוננו מדווחים כי אחת הפשיטות הגדולות התרחשה אתמול (שני) בצהריים, אז הגיעו כ-15 כלי רכב משטרתיים לאזור הגבעה ועשרות שוטרים, בלשים, שוטרי מג"ב ויס"מ, פשטו על הגבעה מארבעה כיוונים שונים והצליחו לתפוס 3 נערים צעירים שלמדו במקום.

השוטרים הקריאו להם את נוסח צו התיחום החדש שהוצא למקום, שחררו שניים מהם בשטח ועצרו שלישי. העצור נחקר ונשאר למשך הלילה בתחנת בנימין, והיום בשעות הצהריים הוא שוחרר ממעצר ללא תנאי וכעת שוקל לתבוע את המשטרה על מעצר שווא.

התושבים מדווחים על פשיטות בלילות ובימים, וכי בלילות משתמשים הכוחות באמצעי ראיית לילה, פורצים למבנים ובמקרה אחד אף דווח על קצין משטרה שנכנס למבנה כשאקדח שלוף בידו. בנוסף דווח כי רכז המחלקה היהודית המכונה "אורן" ואחראי על גוש שילה, מבצע שיחות איומים לנערים ואף איים על כמה מהם בצווי הרחקה מנהליים מהאזור במידה ולא יפסיקו ללמוד בגבעה.

בארגון מציינים כי בצו התיחום קיימות בעיות משפטיות שונות. עו"ד נתי רום שטיפל בכמה מהעצורים בגבעה מטעם הארגון ואתמול אף הגיע למקום וסייע לנערים שעוכבו אומר כי לא לחינם המשטרה לא מביאה את המעוכבים לבתי המשפט, ככל הנראה בשל חשש שהללו יבחנו את חוקיות הצו ודרך המעצרים.

"בימים האחרונים משטרת ישראל משקיעה משאבים רבים באזור גאולת ציון ומבצעת מעצרים ועיכובים לנערים שנמצאים במקום עם ספרי קודש בידם", אומר עורך הדין. "חבל לראות פעם אחר פעם נערים צעירים מבלים לילה במעצר כאמצעי ענישה ללא שהם אפילו מובאים בפני שופט לאחר מכן. אני חושב שכדאי שמשטרת ישראל תעשה חושבים איפה היא משקיעה כוחות, ודאי בעת הזאת כאשר ישנם דברים הרבה יותר חשובים וגם תבחן מחדש את ההתייחסות שלה לקטינים שמבלים במעצר ללא הצדקה."

תגובת השב"כ לא התקבלה.