הרב בראלי: גנבו להם את המדינה

אירועים של כפייה חילונית – צירוף מקרים בודדים או מגמה מדאיגה?

תגיות: בשבע 695
נעמה בן חיים , י"ח באייר תשע"ו

הרב בראלי: גנבו להם את המדינה-ערוץ 7
הרב עמיטל בראלי
צילום: עצמי

הר הרצל, ליל יום העצמאות התשע"ו. נהג האוטובוס הרצל ביטון מבת ים, שהציל את נוסעיו ממחבל, מכריז בהתרגשות לפני הדלקת המשואה: "בהודיה לה' יתברך, שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

שישים ושמונה שנה לפני כן, בן גוריון מכריז על הקמת המדינה בלי הודיה, בטח לא לה' יתברך. במדינה של בן גוריון הדתיים היו אמורים להיעלם לחלוטין, או מקסימום לשמש כמיצג מוזיאוני לזן נכחד. גם בנימין זאב הרצל חשב שאפשר לוותר על נושא הדת במדינת היהודים. ופתאום, הגולם קם על יוצרו. לקול המארש הצבאי והדגלים המתנופפים, קם לו ההרצל החדש ומכריז בטבעיות גמורה, קבל עם ומדינה, שיש מנהיג לבירה.

אצל האליטה השלטת הנושא מלחיץ ומעורר דאגה. במגדל השן של האקדמיה ובתי המשפט מרגישים שמישהו מנסה לגנוב להם את המדינה מתחת לאף, מעז לנסות להשפיע על האופי ועל התרבות הלאומית. מילות הקוד "פשיזם" ו"הקצנה", שנשמרות לאירועים מעין אלו, נשלפות במהירות מול כל מצלמה. בנקודה הזאת הסובלנות נעלמת, הפלורליזם נשכח והנאורות מפנה את מקומה לאינסטינקט הקיום.

לפני כעשור היה זה תפקידו של הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון להזכיר מי כאן בעל הבית לכל מי ששכח. במלחמת התרבות הנוכחית לאף אחד כבר אין חשק לחזור על החוויה המפוקפקת של "אנחנו כאן והם שם". כעת יש צורך בשיטות חדשות. בשם הנאורות, תחת סיסמת "הדרת נשים" פורחת לה הכפייה החילונית ומרימה את ראשה, היא תזכיר לכולם למי באמת שייכת המדינה.

הרצל החדש כבר לא לבד, וכנראה גם לא יצליחו לחנך אותו מחדש. הוא נמצא בבת ים ובבאר שבע, הוא גם אשכנזי וגם ספרדי. הוא מסורתי וחילוני גם יחד, אוהב את התורה ואת המדינה. והוא בעצם רוב העם היושב בציון - לתפארת מדינת ישראל.

הרב עמיטל בראלי

מנכ"ל ארגון חותם – יהדות על סדר היום