מחדל המנהרות: הקונספציה כשלה שנית

תמלילי ישיבות הקבינט מימי מבצע 'צוק איתן' חושפים את הקונספציה ששלטה באותם ימים בצמרת הביטחונית, ומדגישים את עומק המחדל

תגיות: בשבע 695
חגי הוברמן , י"ח באייר תשע"ו

מחדל המנהרות: הקונספציה כשלה שנית-ערוץ 7
חשיפת מנהרה ברצועת עזה בצוק איתן
דובר צה"ל

חשיפת תמלילי ישיבות הקבינט מימי מבצע 'צוק איתן', התמלילים שהיוו את הבסיס לכתיבת טיוטת דו"ח מבקר המדינה על התנהלות המבצע, מלמדת עד כמה היה עמוק המחדל של מערכת הביטחון. מחדל ההתייחסות למנהרות הטרור שהחמאס חפר לתוככי מדינת ישראל.

אם מחדל מלחמת יום הכיפורים נקשר במילה "קונספציה", זה בדיוק היה הכשל של מבצע 'צוק איתן'. כולם ידעו שהחמאס חופר מנהרות טרור. כולם הכירו את המנהרות הללו. שנה לפני המבצע, ב‑31 באוקטובר 2013, נפצע קשה קצין יחידת יהל"ם סג"מ אחיה קליין מפיצוץ מטען תופת במנהרה שצה"ל איתר ימים ספורים קודם לכן, אבל שר הביטחון משה יעלון והרמטכ"ל בני גנץ היו משוכנעים שהחמאס לא ישתמש במנהרות הללו.

הפעם הראשונה שהקבינט עודכן על המנהרות הייתה ב‑30 ביוני 2014, יום מציאת גופות שלושת הנערים. הסיבה שנושא זה עלה הייתה דברים שאמר שר הכלכלה דאז נפתלי בנט בישיבה. בנט טען כי יש עשרות מנהרות והן מהוות סכנה אסטרטגית, ודרש לדון בנושא. שר הביטחון יעלון, הרמטכ"ל גנץ ובכירי השב"כ העריכו באותו דיון שפני חמאס אינן למלחמה. בנט ואביגדור ליברמן הודיעו כי יצביעו נגד פעולה צבאית רפה. נתניהו אמר ליעלון: "אני מבקש לראות תוכנית לטיפול במנהרות גם אם זה יוביל להסלמה ולירי טילים". הישיבה הסתיימה ללא החלטות.

יממה לאחר מכן התכנס הקבינט פעמיים. יעלון הציג דיווח לפיו מצרים טוענת שיש רצון לריסון מצד חמאס. בנט היקשה: "מה יקרה אם יפעילו את המנהרות כמו אצל גלעד שליט?" נתניהו השיב: "פעולה קרקעית חודרת עלולה לגרור את ישראל לעזה". בשלב זה טען יעלון כי "אם לא נפעל, חמאס לא יפעיל את המנהרות".

יממה לאחר מכן שוב התקיים כינוס של הקבינט. כאן כבר הציג השב"כ מידע מודיעיני על חשיפת מנהרה התקפית חודרת לצורך פיגוע בכרם שלום. למרות זאת טען ראש השב"כ יורם כהן: "אסטרטגית לחמאס אין כוונה להשתמש במנהרות". בנט הקשה: "איך אתם יודעים?" ראש השב"כ לא השיב. בנט המשיך להקשות: "האם אפשר לחסל את המנהרות?" כאן השיב הרמטכ"ל גנץ: "יש כמה אפשרויות לפעול". "יש תוכנית?" שאל בנט ויעלון השיב בחיוב. הרמטכ"ל גנץ אמר: "צריך להשאיר את הטיפול לזמן שבו נחליט אם נכנסים קרקעית ואיך".

ב-3 ביולי שוב התכנס הקבינט. זה היה היום שבו החמאס שיגר לראשונה מטחי רקטות נרחבים על כל הנגב. בצה"ל שוב טענו כי חמאס לא רוצה להפעיל את המנהרות. כאן התפתחו חילופי דברים קשים בין השרים, אחרי שנתניהו אמר ש"תקיפת המנהרות מהאוויר תקשה על חשיפה וסיכול". בנט שאל: "יש תרחיש של פיגוע המוני מתוך מנהרות?". גנץ, שבכל מאודו לא רצה בפעולה, ניסה להסביר למה אין לתקוף את המנהרות: "אם נצא ממנהרה ויירו עלינו מגבעה נכבוש אותה, ואז עוד גבעה ועוד אחת, ונמצא את עצמנו בלב עזה. אנחנו עלולים להיגרר לכיבוש הרצועה".

בנט: "אנחנו מחליטים איך ומתי לצאת". יעלון: "כוחות יישאבו פנימה, עדיף לנסות להגיע לרגיעה". רק בשלב הזה גובשה תוכנית "הגנה קדמית" בפיקוד הדרום להגנה טיפול במנהרות. אולם התוכנית לא הוצגה בפני הקבינט. ישיבת הקבינט הבאה נערכה ב‑7 ביולי. באותה ישיבה, אחרי ארבעה ימים של התקפות רקטות בלתי פוסקות שהגיעו לאשדוד, רחובות ובאר שבע, כשהיה ברור שהולכים למבצע ברצועה, הציע בנט להכניס את הטיפול במנהרות ליעדי המבצע. נתניהו ויעלון התנגדו.

יעלון אמר: "לא נכון להגדיר יעד של הפשטת החמאס ממנהרות בסבב הזה, המצרים פועלים להגיע להפסקת אש". הוא קיבל גיבוי מיוסי כהן, ראש המל"ל, שאמר: "כבר שאלנו את הרמטכ"ל והוא אומר שעושים את מרב המאמצים, אבל אי אפשר להשמיד את הכול".

בנט וליברמן לא הרפו: "בדקתם את האפשרויות כולל כניסה קרקעית?" ראש השב"כ: "צה"ל החליט בשלב זה שלא להיכנס קרקעית". למחרת החל רשמית מבצע 'צוק איתן'.

ב-10 ביולי שוב התכנס הקבינט, הפעם בהשתתפות אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן. באותו יום הרקטות הגיעו לסביבות ירושלים. בישיבה שוב עלה נושא המנהרות לדיון. בנט שאל: "כמה זה יגרור אותנו פנימה?" תורג'מן: "יהיה חיכוך, אבל אסור להפריז". בהמשך הדיון התרחש אירוע מדהים, כאשר יעלון וגנץ ניסו למנוע מאלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן לדבר, כששרים שאלו אותו לגבי הטיפול במנהרות. כמה וכמה פעמים ניסה תורג'מן להשיב לשאלות השרים, ובכל פעם יעלון וגנץ השתיקו אותו. וזה אותו יעלון שרק לפני שבועיים קרא לקציני צה"ל להמשיך ולומר את שעל לבם "גם אם הדברים אינם חלק מהזרם המרכזי, ואף אם הם חולקים על רעיונות ועמדות שהפיקוד הבכיר או הדרג המדיני אימצו. אל תחששו, אל תהססו, אל תירתעו".

שלב הכניסה הקרקעית של מבצע 'צוק איתן' החל ב‑17 ביולי. באותו יום חדרו 13 מחבלים לשטח ישראל באמצעות מנהרה ליד נחל עוז. מאותו יום הבינו כל אזרחי ישראל את סכנת המנהרות, וכבר היה ברור שפעולה לחשיפתן היא בלתי נמנעת.