ארדן: לעצור את החזרת גופות המחבלים

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הורה השבוע (שלישי) למשטרה למנוע החזרת גופות מחבלים נוספות ממזרח ירושלים.

תגיות: בשבע 695
שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ח באייר תשע"ו

ארדן: לעצור את החזרת גופות המחבלים-ערוץ 7
מקור להסתה. הלוויית מחבל
צילום: פלאש 90

השר ארדן קיבל את ההחלטה לאחר שנחשף לתיעוד מהלוויה של מחבל שנערכה בלילה שבין יום שני ליום שלישי, ובה נשמעו קריאות הסתה לטרור ולרצח יהודים.

"נחשפתי כעת לתמונות המקוממות מההלוויה הלילה במזרח ירושלים, שבה הופרו תנאי המשטרה וההתחייבויות של משפחת המחבל, ונערכה הלוויה מרובת משתתפים עם קריאות להסתה ותמיכה בטרור", אמר ארדן.

לדבריו, משפחות המחבלים שיקרו לשופטי בג"ץ, לאחר שהתחייבו בפניהם לעמוד בדרישות המשטרה בנוגע לאופי המצומצם של ההלוויה. "חבל שבג"ץ האמין להן ולחץ על המשטרה למסור את הגופות עד הרמדאן", תקף השר ארדן.

כעת כאמור הורה השר ארדן לעצור את תהליך החזרת הגופות שהחל, והביע תקווה שבג"ץ לא יכריח אותו פעם נוספת לשנות את המדיניות. "אני מקווה שבג״ץ ייחשף גם כן לתמונות ההסתה שאסור שיקרו בשום מקום, ובטח לא בירושלים בירת ישראל".

נזכיר כי בחודשים הראשונים לאחר שפרץ גל הטרור הנוכחי, ניהלו משטרת ישראל וצה"ל מדיניות שונה בנוגע להחזרת הגופות. צה"ל, בהוראת שר הביטחון יעלון, החזיר גופות מחבלים באופן שוטף, בעוד המשטרה, בהוראת השר לביטחון הפנים ארדן, עיכבה את החזרת הגופות והתנתה החזרת גופות בתנאים מחמירים ביותר. המדיניות השונה של כל גורם ביטחון עוררה תרעומת ציבורית רבה, ובשלב מסוים הורה ראש הממשלה על מדיניות אחת, הקובעת כי גופות המחבלים לא יוחזרו למשפחות. ראש הממשלה אף הציג צעד זה כאחד הצעדים שמטרתם לחזק את ההרתעה נגד המחבלים.

אולם בדיון שנערך בנושא זה בבג"ץ לפני חג הפסח, הבהירו השופטים כי מדיניות זו איננה מקובלת עליהם, וכתוצאה מכך זמן קצר לאחר החג השתנתה מדיניותה המוצהרת של הממשלה. בדיון שנערך בנושא בבג"ץ לפני כשלושה שבועות, הודיע נציג המדינה כי המדינה איננה מתנגדת להשבת הגופות בתנאים מסוימים. התנאים המרכזיים שהוצגו בדיון היו קיום הלוויות המחבלים עם מספר משתתפים מצומצם, ומניעת הפיכת ההלוויות למפגני הסתה לפעולות טרור. מספר גופות אכן הוחזרו על פי תנאים אלו, אולם כעת עצר ארדן, כאמור, את המשך התהליך, שאמור היה על פי פסיקת בג"ץ להסתיים עד תחילת חודש הרמדאן. באם יעמוד השר ארדן על החלטתו, תחזור ככל הנראה הסוגיה בקרוב לשולחנו של בג"ץ.