ואדי ערה – לא רק פוליטיקה

עיר קדומה מימי המלך ירבעם בן יואש, סיורים ואקולוגיה ייחודית, בכנס צפון השומרון ומרחב עירון הראשון, לזכרו של פרופ' אדם זרטל.

ערוץ 7 , י"ט באייר תשע"ו

כנס עירון הראשון
כנס עירון הראשון
צילום: איתי טטרו

חוקרים רבים לקחו חלק בכנס עירון הראשון לחקר מרחב צפון השומרון וואדי ערה שהתקיים אתמול (חמישי) ביישוב שקד ביוזמת מרכז סיור ולימוד ''בשבילינו'', הפועל במסגרת פורום אשכולות.

הכנס התמקד במחקריו של אחד מגדולי חוקרי השומרון, פרופ' אדם זרטל, שהלך לעולמו בשנה החולפת.

אזור עירון כולל את השטח בין נחל עירון לנחל שכם, הר אמיר וצפון השומרון. למרות היותו עשיר במיוחד בערכי טבע, נוף וארכאולוגיה, מעטים נחשפו אליו כמטיילים, חוקרי שטח או חוקרי היסטוריה.

אחד מהממצאים שנחשפו בכנס, היא עיר קדומה שנחשפה בחפירות תל אסור שבפתחו המערבי של ואדי עארה, בה נחשפת בימים אלו עיר קדומה מרשימה ובתוכה שרידיה של עיר ישראלית מתקופת המלוכה, מימי המלך ירבעם בן יהואש.

בין המרצים שהשתתפו בכנס - זאב (ז'אבו) ארליך, הרב ד"ר יואל בן נון, ד"ר אריה בורנשטיין ויוחאי חלפון מאוניברסיטת חיפה שהרצה על חיוניות מרחב עירון עבור צה"ל, לאור קרבות תש"ח.

גם בנו של פרופ' זרטל, אמוץ זרטל, דיבר בכנס בהתרגשות על דרכו של אביו. לדברי מנהל מרכז סיור ולימוד ''בשבילינו'', טוביה ברוקנר, "להתפלפל על ארץ ישראל יכולנו גם בגולה, כאן בארץ ישראל חובה עלינו ללמוד את ארץ ישראל והתנ"ך דרך הרגליים. זו תמצית מורשתו של פרופ' זרטל בעיני".

פרופ' אדם זרטל נודע במחקריו פורצי הדרך, ובמיוחד במחקריו סביב גילוי המזבח בהר עיבל, שלטענתו שימש כמזבח יהושע בן נון. כמו כן נועד זרטל בשל ספרו 'עם נולד' שזכה לשבחים רבים.

חוקר התנ"ך הרב ד"ר יואל בן נון הראה כיצד מחקריו של זרטל בדבר זהותו האתנית של סיסרא, שר הצבא הנודע ממלחמת דבורה וברק המתוארת בספר שופטים, מבוארת בקריאה מעמיקה בתנ"ך, בשילוב מיוחד של ארכאולוגיה ובלשנות המקרא. מוצאו של סיסרא, על פי זרטל, מהאי סרדיניה, שבאיטליה.

לאחר הכנס, יצאו המשתתפים לסיורים בשטח בהדרכת אנשי שטח וארכאולוגיה. "מרחב עירון וואדי ערה מלא באפשרויות סיור מרתקות, שלא מוכרות לציבור, מתקופות שונות: יש כאן ערים עתיקות מימי בית ראשון, לצד מטעי אתרוגים שנטע יואל משה סלומון בימי שיבת ציון האחרונה", אומר איתן עומר, רכז ההדרכה במרכז ''בשבילינו''.