החל שבוע החירום הלאומי

מסקר שערכה הרשות לחירום לאומי עולה כי במקרה של מתקפת טילים רק 14% מהאזרחים ירצו להתפנות מבתיהם. 90% מהאזרחים כבר בחרו מרחב מוגן

קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ"א באייר תשע"ו

החל שבוע החירום הלאומי-ערוץ 7
תרגיל. ארכיון
צילום: יניב נדב, פלאש 90

הרשות לחירום לאומי (רח"ל) פותחה היום (ראשון) את שבוע החירום הלאומי, במסגרתו יתקיימו ימי עיון ותרגילים לבחינת שיתוף הפעולה בין גורמים החירום במדינה, במטרה להציף סוגיות משמעותיות ולשפר את רמת ההיערכות.

בסקר שערכה רח''ל באמצעות חברת הסקרים 'שילוב', נבדקו עמדות הציבור בנושאים שונים הקשורים להיערכות למצב חירום בעורף.

רמת מוכנות למצב חירום ומיגון

90% מהציבור בחר את המרחב או החדר בו ישהה בעת נפילת טילים. גילאי 50+ עשו זאת יותר מאחרים. שליש מהציבור הכין ציוד חלקי או מלא לשעת חירום, כאשר רק 9% דיווחו על הכנת הציוד באופן מלא.

רמת הידיעה לפעולות שיש לבצע היום כדי להיות מוכן למצב חירום בהתאם להנחיות פיקוד העורף גבוהה (43%) עד סבירה (42%). במקרה של מתקפת טילים, הציבור סבור כי הוא יודע מה לעשות במידה רבה (63%) עד סבירה (29%) ורק מיעוט מהציבור (8%) סבור כי רמת הידע נמוכה.

רמת הידיעה במקרה של רעידת אדמה קצת יותר נמוכה- במידה רבה (44%) עד סבירה (38%) ו- 18% יודעים מה לעשות במידה מועטה.

שגרת חיים

רק 25% מהציבור דיווח כי ירגיש בטוח במידה ותתרחש מתקפת טילים מסיבית על איזור מגוריו. לעומת 41% ציינו במידה מועטה/ כלל לא. תושבי הדרום ירגישו בטוחים יותר מתושבי הצפון (33%).

33% מהאוכלוסייה דיווחו כי במידה ותהיה התקפת טילים מאסיבית על איזור מגוריהם הם ילכו לעבודה.

כשמדובר על הילדים רק 9% מההורים לילדים ישלחו את הילדים למוסדות החינוך במקרה של התקפת טילים מסיבית.

14% דיווחו כי יתפנו מאיזור מגוריהם לאיזור אחר (בולט באיזור הצפון והשרון) ו- 40% ישארו במקום מגוריהם. מרבית המתפנים מעדיפים להתפנות לקרובי משפחה באיזור אחר. שיעור המציינים מקומות מאורגנים אחרים נמוך יחסית.

תקשורת בעת חירום

בשעת חירום 54% מהאוכלוסייה מעדיפים לקבל מידע חיוני בווטסאפ, ואחריהם בולטים אפליקציות יחודיות לשעת חירום ורשתות חברתיות. גילאי 30+ מעדיפים את הווטסאפ יותר מאחרים, גילאי 50+ מעדיפים את המדיות הרגילות יותר מאחרים.

בעת חירום כ- 60% מהציבור מעדיפים לקבל מידע אמין ובדוק גם אם בעיכוב והשאר מעדיפים מידע מהיר גם במחיר של חוסר דיוק.