שפילברג מקבל תואר דוקטור של כבוד
שפילברג מקבל תואר דוקטור של כבוד צילום: רויטרס

הבמאי היהודי סטיבן שפילברג נשא נאום בפני בוגרי אוניברסיטת הארווארד ביום חמישי ואמר להם כי טעה כאשר חשב שהאנטישמיות נחלשת.

אביו בן ה-99 של הבמאי, ארנולד, ישב באחת השורות הראשונות בזמן הנאום.

שפילברג אמר כי העולם "מלא במפלצות" אשר דוגלות ב"גזענות, הומופוביה, שנאה אתנית, שנאה על רקע מעמדי" וגם "שנאה דתית".

סוכנות JTA מסרה כי שפילברג אף מתח ביקורת מרומזת על המועמד הרפובליקני לנשיאות, דונלד טראמפ, כשאמר "אנחנו מדינה של מהגרים – לעת עתה, לפחות". הוא קרא לבוגרים להצביע בבחירות הקרובות.

"כשהייתי ילד סבלתי הצקות מבריונים כי הייתי יהודי", סיפר שפילברג. "זה היה קשה, אבל יחסית למה שעברו הורי והסבים שלי, זה לא נראה רציני במיוחד. משו שבאמת האמנו שהאנטישמיות מתפוגגת. וטעינו. במהלך השנתיים האחרונות, כמעט 20,000 יהודים עזבו את אירופה בכדי למצוא מקום בטוח יותר. ובתחילת השנה הזו נכחתי בשגרירות ישראל כשהנשיא אובמה ביטא את האמת העצובה. הוא אמר: 'עלינו להתייצב מול המציאות, שהאנטישמיות בעולם נמצאת במגמת עלייה. אי אפשר להתכחש לכך".

שפילברג, בן 69, דיבר גם על קרן השואה שייסד, אשר הספיקה לצלם עדויות של יותר מ-53,000 שורדי שואה ועדים ב-63 מדינות מאז הוקמה ב-1994.

בראיון לניו יורק טיימס ב-1993 סיפר שפילברג – שגדל במדינות אוהיו, אריזונה וקליפורניה – ש"הייתי מודע לכך שאני בולט בגלל היהדות שלי. בבי"ס תיכון חטפתי מכות ובעיטות. פעמיים חטפתי אגרופים באף וירד לי דם. זה היה נורא".