עו"ס רונית סמדר דרור
עו"ס רונית סמדר דרור צילום: עצמי

באחרונה דווח על צעדים מחמירים חדשים נגד גברים, אותם מקדם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן.

הצעדים כוללים מעצר אוטומטי של מי שאשתו טוענת שהפר צו הרחקה, ואיזוק אלקטרוני על סמך תלונות לא מוכחות של נשים. גם "אלימות כלכלית" ו"אלימות נפשית" ייחשבו לעבירות פליליות, לפי תוכניתו של ארדן.

עו"ס רונית סמדר דרור היא דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה המתמחה בתחום האלימות במשפחה, והיא גם אחת ממייסדות עמותת "לצדכם", המסייעת לגברים נפגעי אלימות ותלונות שווא.

"לא מדובר בתוכנית לטיפול באלימות במשפחה אלא בתוכנית שמגנה רק על נשים", אמרה בתגובה לדיווחים על תוכניותיו של המשרד לביטחון פנים.

"אנחנו, ממחקרים בעולם המערבי, יודעים שהאחוז של הגברים המוכים הוא מאוד דומה לאחוז הנשים המוכות", הסבירה. "בקרב זוגות שיש בהם אלימות, הדבר הזה מתחלק כמעט סימטרית: בחמישים אחוז מהזוגות האלימים, האלימות היא הדדית – כלומר היא מרביצה והוא מחזיר או להיפך; ובחמישים האחוזים האחרים, זה שוב מתחלק כמעט סימטרית: או שהאישה אלימה והגבר לא מחזיר או שהגבר אלים והאישה לא מחזירה.

"בינתיים, כפי שאנחנו מבינים מהתוכנית של השר ארדן, רק לאותם 25% [שבהם האישה חוטפת מכות ולא מחזירה] יש פה מענה, ולכל היתר אין מענה".

נדקר מול בנותיו ונעצר לשלושה ימים

"זה המקום שבו אנשי המקצוע צריכים להיכנס", אמרה. "לשבת עם בני הזוג ולשאול מי אלים. האם הגבר אלים, האישה אלימה, או ששני בני הזוג אלימים. יש לנו כלים מקצועיים לערוך את הבירור הזה. ברגע ששני בני הזוג אלימים אז צריך לטפל בשניהם בצורה מקבילה, וכל אחד בנפרד שילך ויטפל בבעיות השליטה שלו, האגרסיביות שלו, מה שזה לא יהיה.

"לפני פחות משעתיים", סיפרה, "התקשר לעמותה בחור מצפון הארץ שעובד במקום מסודר. הוא התגרש. יש להם שתי בנות. הוא מתקשר ואומר לי 'רונית, אני כולי חבול ופצוע, הפנים שלי מנופחות, אני שרוט'. האישה דקרה אותו עם המפתח של המכונית בבטן. כולו חבול.

"זה היה כשהוא ניסה להחזיר את שתי הבנות הביתה אחרי שהן שהו אצלו. זה קרה מול הבנות והוא היה חסר אונים לחלוטין. והבעיה, שהוא אמר לי – 'לפני חודש היה אותו הדבר, אותן זוועות, כולי הייתי שרוט וחבול, וכן הלכתי למשטרה והתלוננתי – ואני נעצרתי לשלושה ימים. הושבתתי מעבודה. בפעם הראשונה בחיי הייתי במעצר'.

"ההצלה שלו היתה ששלחו חוקרת ילדים וחקרו את הילדה בת החמש והילדה בת החמש סיפרה מה שראתה ושיחררו אותו בלי שהובא אפילו לפני שופט.

"הוא נשמע לי שבור. ויש לנו עוד הרבה אנשים שאנחנו יודעים שהם חווים סוגי אלימות והם לא ירימו יד בחזרה על אישה".

איזוק אלקטרוני - פתרון 'לא מתאים'

תפיסת המשרד לביטחון פנים להתמודדות עם אלימות במשפחה "לגמרי לא מבוססת על המציאות", טענה סמדר-דרור, ותיארה סוג של שטיפת מוח שהציבור עובר בתחום זה.

"כולנו שבויים בתוך הקונספציה המגדרית שיש נשים שהן קורבנות ויש גברים שהם אלימים ותוקפנים וקשה לנו נורא לראות את האפשרות השניה, וקשה לנו נורא לעזור עם הדבר הזה, כי אתה לא מצליח לתפוס במוח שזה בכלל אפשרי. גם ברמת התפיסה וגם ברמת הטיפול אנחנו לא מצליחים לפתור אותה. הוויכוחים סביב הנושא הזה גולשים לתחום הפוליטי. אותי זה לא מעניין כאשת טיפול".

סמדר דרור אמרה שהיא "לא יודעת מה השר יודע ולא יודע... אני מניחה שיש ועדה שיושבים בה אנשים מצויינים וכל אחד מושך לכיוון הפוליטי שלו".

רעיון האיזוק האלקטרוני הוא נושא שסמדר-דרור מכירה מוועדות שחרורים של השב"ס, בהן ישבה לאורך שנים. הפתרון "מתאים לאסירים בתקופת מבחן", היא הסבירה. "פה אנחנו מדברים על אנשים שיכולים להיות נורמטיביים לחלוטין שהאישה שלהם התלוננה פעמיים או שלוש, אולי כחלק מהליך גירושין בעצימות גבוהה והיא רוצה להשיג איזשהם יתרונות בכסף.

"אנחנו רואים כמויות של תלונות שנסגרות מחוסר עניין או ראיות, אבל גברים נעצרים שוב ושוב. אבות נורמטיביים. והרעיון הזה הוא לקחת עוד יותר מהגברים את זכותם לחיות בצורה חופשית".

גורמים בכירים במשרד לביטחון פנים מסרו כי החוקים עליהם דובר בכתבה של ערוץ 2 "לא נולדו" וכי "אלה רק כיוונים הנבדקים". הוועדה הבין-משרדית שעוסקת בנושא תדון בכל ההסתייגויות, כולל החשש לתלונות סרק, והחוקים יקודמו "תוך נקיטת האיזונים הדרושים, בין הרצון למנוע רציחות נשים לבין תלונות שווא ונקמנות נגד מי שלא עשו שום דבר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו