מי מנע מהצנחנים לצעוד בעיר העתיקה?

בדרכם לטקס ההשבעה לא עברו טירוני הצנחנים בתוואי ההתקדמות של משחררי העיר בששת הימים, כפי שמקובל במסורת החטיבה. מי נתן את ההוראה?

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ד באייר תשע"ו

מי מנע מהצנחנים לצעוד בעיר העתיקה?-ערוץ 7
השבעת הצנחנים בכותל
צילום: שרה שומן, פלאש 90

טקס השבעת טירוני הצנחנים שהתקיים אתמול (שלישי) ברחבת כותל המערבי היה חסר פרט משמעותי אחד, פרט שחסרונו לא היה ידוע לאלפי בני המשפחה ומקורביהם של הטירונים שעל רחבת הטקס, אך היה ידוע למפקדי החיילים ולחיילים עצמם.

טקסי ההשבעות הקודמים היוו אקורד סיום ליום משמעותי גם בפן הערכי היסטורי של חטיבת הצנחנים. זאת כאשר הטירונים ומפקדיהם נכנסים אל העיר העתיקה בתוואי הדרך בה הלכו הצנחנים משחררי ירושלים במלחמת ששת הימים. אתמול הוחלט לבטל את המנהג והדעות חלוקות באשר למקור ההוראה.

כאשר תוכנן טקס ההשבעה מול הגורמים הרלוונטיים במשטרה נמסר למפקדים כי המשטרה החליטה שלא לאשר את צעדת הטירונים בדרכם של משחררי העיר העתיקה.

המפקדים שהופתעו מההנחיה המנוגדת למסורת החטיבה מזה עשרות שנים נאלצו להודיע לטירונים כי הצעדה המדוברת מבוטלת ואכן הטקס התקיים ללא שלב הכניסה בשערי העיר העתיקה.

"זו בושה וחרפה", אומר גורם שהיה מעורב בפרשה. "בשנת היובל לשחרור ירושלים החיילים מקבלים הנחייה שלא להיכנס לעיר העתיקה רק בגלל פחד שמא זה יעורר כעס אצל המוסלמים או אצל מישהו אחר? זו הדרך שלנו לציין את שחרור העיר?".

וכעת נותר לנסות ולהבין מי עמד מאחורי ההחלטה למנוע את צעדת הצנחנים. מסתבר שהדעות חלוקות.

במשטרת ירושלים אמרו לערוץ 7 כי "הטענה המובאת כביכול בשם המשטרה אינה מוכרת ואף תמוהה שכן היא בניגוד למדיניות הפיקוד וההנחיות לשוטרים בשטח".

מנגד, בצה"ל אומרים כי ההוראה על ביטול שלב זה בטקס הגיעה מגורמי המשטרה. אז מי נתן את ההוראה?

בעקבות בירור שנעשה בצה"ל נמסר על ידי דובר צה"ל כי "חיילי חטיבת הצנחנים קיימו סיור באתרי גבורה שונים בירושלים. בשל תיאום שבוצע שלא כנדרש על ידי המארגנים, בוטל אחד ממסלולי הסיור. פרטי המקרה ילמדו ונוהל התיאום יחודד לטובת סיורים עתידיים. אין להסיק מכך כהוא זה על נוכחות חיילים בירושלים, סיורים בעיר המזרחית וביצוע פעילויות חינוך ומורשת".

גורמים בצה"ל טוענים כי בניגוד לדיווח הראשוני האחריות על האירוע היא של צה״ל בלבד ואין לצה״ל כל טענות כלפי המשטרה.