"פשע בהר הבית"

הארכיאולוג גבי ברקאי מזהיר כי אי פירוק תאי השירותים שבנה הוואקף יגרום למפגע חמור במנהרות הכותל, "מי השופכין יחדרו למנהרות".

בני טוקר , כ"ד באייר תשע"ו

הר הבית
הר הבית
צילום: גארט מילס, פלאש 90

הארכיאולוג ד"ר גבי ברקאי, חבר בוועד למניעת הרס עתיקות הר הבית, מברך בערוץ 7 את ההחלטה שהתקבלה אתמול אצל ראש הממשלה להוציא צו הפסקת עבודות לוואקף שבונה בימים אלה עשרות תאי שירותים למרגלות הר הבית, אך אומר שאין בכך די.

לדבריו הסכנות הן גדולות, "חדירת מי שופכין לתחומי מנהרות הכותל היא אפשרות מסוכנת, מעבר לכך יש כאן סכנה של הצפה. לכן אין די במתן צווי הפסקת עבודה ויש צורך בפרוק מידיי של כל יציקות הבטון, מערכת הניקוז ותאי השירותים והשבת המצב לקדמותו".

ברקאי טוען כי מעבר לסכנת ההצפה, מדובר באחת הפגיעות החמורות ביותר בעתיקות אי פעם, "העבודות האלה מתקיימות כבר שנתיים אני מתפלא שזה רק עכשיו עולה לכותרות. יש כאן פשע נוראי של נסיון לפרוץ פתח נוסף בכותלי הר הבית, זו הפינה הצפונית מערבית של הר הבית שצמודה לכותל המערבי בנקודה הגבוהה ביותר שלו.

שם יש את אומנות העמודים שעיטרו את כותלי הר הבית, יש שם שרידים ארכיאולוגים בעלי חשיבות ממדרגה ראשונה. לכן מה שנעשה שם כיום זה פשע ממדרגה ראשונה, הם עברו שם על כל החוקים האפשריים, חוקי הרישוי וחוקי רשות העתיקות".