המנדטים שלנו לאן?

אם רצונו של בנט לשרת את ציבור בוחריו, עליו להילחם על חיזוק ההתיישבות ומוסדות הציבור הדתי-לאומי. פרשנות.

יעקב כ"ץ (כצל'ה) , כ"ד באייר תשע"ו | עודכן: 04:59

המנדטים שלנו לאן?       -ערוץ 7
יעקב כ"ץ (כצל'ה)
פלאש90

המחלוקת האחרונה בין ראש הממשלה נתניהו ושר החינוך בנט ופתרונה העצימו את הידוע לכול, שבקואליציה קטנה שנסמכת על מפלגות רבות, גם לבית היהודי על שמונת נציגיו יש כוח פוליטי. דא עקא, כוח זה שניתן לבנט נוצל פעמיים השנה.

בפעם הראשונה לטובת מינויה המוצלח מאוד של שרת המשפטים איילת שקד, אשר מתגלה כשרה בעלת כישרונות רבים, עניינית וענווה; ובשנית בעימות האחרון בין שני האישים על דרך תפקודו של הקבינט, שבהמשך יתברר אם בנט הוא המנצח בו.

בנט שואף לראשות הממשלה. כדי להגשים שאיפה זו הוא פעל נחרצות בשתי מערכות הבחירות האחרונות כדי לקדם ולהגשים רצון לגיטימי זה. בעצת יועציו, החליט פעם אחת לחבור לאחיו משמאל, לפיד, ופעם שנייה לפני מערכת הבחירות האחרונה לצרף את הכדורגלן המפורסם אלי אוחנה. בשני המקרים כשל, ולא רק שלא הצליח להגדיל את כוחו של הבית היהודי אלא הצליח להרחיק כ‑130 אלף מצביעים שנתנו קולם לשר לשעבר אלי ישי מש"ס, מפלגה שהייתה, גם בראשותו, במשך שנים שותפה פעילה לעוולות גדולות כלפי ארץ ישראל, ושביישה והשפילה את הציבור הדתי-לאומי סביב ענייני ישיבותיו, דייניו, רבותיו ויישוביו, במיוחד ביו"ש וברמת הגולן.

אם רצונו של בנט להיות ראש ממשלה, עליו לחבור למפלגות או לאישים חילונים כדוגמת סער, יעלון, ליברמן ואולי אפילו להתפקד לליכוד עם שלל יועציו ותומכיו.

אבל אם ברצונו לבנות את הבית היהודי כמפלגה המאחדת את כל הכוחות בציבור הדתי-לאומי, גם את אלה שעזבוהו, עליו לדחות מעט את הגשמת חלום ראשות הממשלה ולהתמקד בציבור ענק זה ששאיפותיו לא באו לידי ביטוי בתנאים האולטימטיביים שהציג לנתניהו.

על נפתלי בנט יהיה להשתמש בכוח הפוליטי שנתון בידיו לדרוש באופן נחרץ את הפסקת ההקפאה התכנונית שהוכתבה על ידי נתניהו לשר הביטחון ולשר השיכון, את חידוש הבנייה ביהודה, בשומרון, ברמת הגולן ובמזרחה של ירושלים בכלל ואת חידוש הבנייה ב‑E‑1 בפרט, אותו השטח המקשר בין מעלה אדומים לירושלים, ואת חקיקת חוק ההסדרה על פי מתווה השופט העליון אדמונד לוי ז"ל.

עליו לדאוג דאגה אמיתית ולא מאולצת להגשמת השאיפות והמאוויים הרוחניים של הציבור הדתי-לאומי, המתבטאים בדרישות הלגיטימיות לתודעה יהודית בצה"ל, מינוי דיינים ראויים ששירתו בצה"ל, חיזוק הישיבות הגבוהות הציוניות, ההסדר, המכינות, המכללות והמדרשות לבנות, האולפנות והגרעינים התורניים.

אם לא כן, ימצא בנט את עצמו קירח מכאן ומכאן, פחות או יותר כפי שמנבאים הסקרים האחרונים, וכפי שקרה בבחירות האחרונות.