מאיר שטרית: דרישה מיותרת

האם צריך למנות מזכיר צבאי שיעדכן ויתדרך את חברי הקבינט המדיני-ביטחוני?

נעמה בן חיים , כ"ד באייר תשע"ו

מאיר שטרית: דרישה מיותרת-ערוץ 7
יכהן כדירקטור בדיסקונט במקום כנשיא? לא בטוח. השר לשעבר מאיר שטרית
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

דרישתו של בנט למינוי מזכיר צבאי שיעדכן את חברי הקבינט מיותרת ולא נכונה.

הסיבות לכך הן: קיימת מועצה לביטחון לאומי (מל"ל) שבין תפקידיה להכין את הרקע לדיוני הקבינט בעבור ראש הממשלה וחברי הקבינט. חברי הקבינט יכולים לקבל את האינפורמציה הדרושה מהמל״ל, כמובן שלשם כך יש להקצות את הזמן הדרוש, ולמרבה הצער לא תמיד השרים אכן מקדישים את הזמן הדרוש ללימוד החומר לפני הדין בקבינט.

צריך לזכור כי המל״ל אינו יכול להחליף את צה״ל או להכין במקומו את התוכניות המבצעיות. שר הביטחון הוא הגורם היחיד המוסמך להציג תוכניות פעולה והקבינט יכול לאשר או לדחות. נקודת המוצא היא שאין לשום גוף אחר את היכולת, הידע והכלים לעשות זאת במקומם. משום כך הרמטכ״ל, שהוא מפקד הצבא, נושא באחריות.

הכתובת לחברי הקבינט להבהרת שאלות ובעיות היא ישיבת הקבינט, בה הם יכולים להעלות כל שאלה, לבקש כל הבהרה ולעמוד על כך שייתנו להם את האינפורמציה הדרושה. כמובן שאם חבר קבינט אינו מסכים עם מה שמוצע בקבינט, הוא יכול להתנגד ולהצביע נגד.

דוגמה לכך היא עמדתי בקבינט נגד הכניסה הקרקעית ללבנון בסוף מלחמת לבנון השנייה. למרות שהייתי יחידי בעמדה זו.

חברי קבינט לא אמורים כולם להבין את המורכבות של הפעולות הצבאיות, בעיקר אם הם חדשים במערכת הממשלתית וחסרי ניסיון, ולכן הצפי מהם אינו ניתוח הפעולה צבאית, או מתן הוראות פעולה לצבא. הדרישה מחבר קבינט היא ראיית מאקרו של הדברים, הבנת ההשלכות המדיניות, קביעת מטרות ברורות לצה"ל, ודרישה מצה"ל להציג תוכנית פעולה אשר תענה למטרות אלו.

נקודה חשובה נוספת שעלתה במבצע 'צוק איתן' היא החובה של חברי הקבינט לשמור סודיות מוחלטת של הדיונים. ברור שאם ראש הממשלה חושש מהדלפות זה גורם לכך שפורום הדיון הממשי מצטמצם לקבוצה קטנה יותר (מטבחון) בתוך הקבינט.

מאיר שטרית

שר וחבר קבינט בעבר