ראש אכ"א:
רוצה עוד בני ישיבות בצה"ל

האלוף חגי טופולנסקי מתייחס לראשונה לסערת גידול הזקן "צבא צריך משמעת" ולפגיעה בענף תודעה יהודית: "חיילים יפגשו יותר רבנים".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ח באייר תשע"ו

רוצה עוד בני ישיבות בצה"ל-ערוץ 7
ראש אכ"א טופולנסקי וראש ישיבת הכותל הרב וידר
צילום: ישיבת ההסדר הכותל

ראש אגף כוח אדם בצה''ל, האלוף חגי טופולנסקי, התארח אמש (שבת) בישיבת הכותל לרגל יום ירושלים, נאם בפני התלמידים והתייחס בין היתר למחלוקות שנתגלעו בשנה האחרונה בין צה''ל למשרתיו הציונים-דתיים.

בפתח דבריו אמר האלוף טופולנסקי כי המשימה של צה''ל לאחד את העם הופכת למורכבת בשנים האחרונות ולישיבות ההסדר יש חלק משמעותי במשימה זו.

"אני רואה את בני הישיבות – אנחנו מקבלים איכות גבוהה מאוד - במוטיבציה, בערכים ובנורמות ובפיקוד ובהובלה. אני הייתי רוצה לראות מקסימום מכם בצבא ומקסימום מכם בפיקוד ולתת דוגמא לאחרים", אמר ראש אכ''א.

טופולנסקי הדגיש שהוא מוטרד מהשסעים בחברה הישראלית, ועל רקע חגיגות יום ירושלים אמר ''אני מאחל ביום חג זה שנצליח לשמור על מדינתנו לנצח, ושנמשיך לשמור על האחדות ואהבת החינם".

ראש אכ''א הסביר מדוע נלקח תחום תודעה יהודית מהרבנות הצבאית, וטען כי המהלך ייצור יותר מפגשים בין רבנים לחיילי צה''ל. "הסיפור של עם ישראל ומדינת ישראל סופר בכמה צורות – בעוד חיל החינוך שאמור לחנך את הנוער מספר את הסיפור עם התמקדות בהקמת המדינה והשואה, נולד ענף תודעה יהודית שלא היה והתחיל לספר את הסיפור בצורה אחרת – ובדרך הזו אנחנו גורמים לפילוג.

"ככל שכל אחד מתבצר בעמדתו – כך הפילוג גדל. ובעיניי זה אותו סיפור – הציונות וחג יום העצמאות ויום ירושלים זה בדיוק כמו חג הפסח וכמו כל חג אחר. והבנו שלקחת את הרבנים ולהעביר אותם לחיל החינוך ישירות – זה עלול לייצר חיכוך ורצינו לייצר את זה בצורה של אחדות.

"לכן לקחנו מהחינוך את האנשים שעסקו בכך ומהרבנות לקחנו את מי שעוסק בזה ויצרנו ענף אחד – שיספר את הסיפור של עם ישראל מאז ועד היום, ביחד. כך נוכל לספר אותו עוד הרבה מאוד שנים''.

לדבריו המהלך יאפשר להרבה יותר רבנים להגיע להרבה יותר חיילים בצה"ל. "אני מאמין שנצליח לשים רבנים ואנשי חינוך ביחד וזה לא יראה לנו מוזר שאנחנו ביחד. אין לנו אחדות גדולה מזו", ציין טופולנסקי.

על סערת גידול הזקן אמר ראש אכ''א שלא מדובר במלחמה נגד החיילים הדתיים אלא להפך. ''נוצר חוסר אחידות – בגדוד אחד המפקד אמר ככה ובגדוד אחר המפקד אמר אחרת. ולכן 'רצון חופשי' לא מסתדר עם צבא – בצבא יש משמעת, נורמות וערכים.

"צריך להקפיד על משמעת ולכן החזרנו את מה שהיה תמיד – וזה לא קשור לעולם הדתי או ברצון לפגוע במישהו", הדגיש ראש אכ''א.

התוועדות בישיבת הכותל, אמש
צילום: ישיבת ההסדר הכותל