נתניהו ייצא מחר לרוסיה

פוטין ונתניהו ידונו בין היתר במאבק בטרור, המצב בסוריה והתהליך המדיני בין ישראל לרש"פ. אל נתניהו יצטרפו אורי אריאל וזאב אלקין.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ח באייר תשע"ו

נתניהו ייצא מחר לרוסיה-ערוץ 7
רה"מ נתניהו ורעייתו שרה
Photo by Kobi Gideon / GPO

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה ייצאו מחר (שני) לביקור רשמי ברוסיה לציון 25 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות.

נתניהו ייפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, וידון עימו ביישום ההבנות שהושגו במהלך ביקורו של נתניהו במוסקבה בחודש אפריל.

עוד יידונו סוגיות אזוריות, בין השאר בהקשר של המאבק בטרור העולמי, המצב בסוריה ובסביבתה ואופק התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. בנוסף, יידונו שיתוף הפעולה בין ישראל לרוסיה בתחום הכלכלה והמסחר וחיזוק הקשרים התרבותיים וההומניטריים.

בהמשך למאמציו של ראש הממשלה, ייחתם במהלך הביקור הסכם פנסיות בין שתי המדינות. מטרת ההסכם היא לתקן עוול היסטורי באשר ליוצאי חבר העמים שבעלייתם ארצה עד שנת 1992 איבדו את זכאותם לפנסיה רוסית.

על ההסכם יחתמו השר זאב אלקין ושר התעסוקה ורווחה של רוסיה מקסים טופילין. הסכם ייכנס לתוקפו רק לאחר אשרור בערכאות רוסיות. השאיפה של שתי הממשלות היא שהתשלומים יחלו כבר בשנת 2017.

בנוסף במהלך ביקורו של ראש הממשלה במוסקבה ייחתם גם מזכר הבנות לשיתוף פעולה בתחומי החקלאות, משק החלב וטכנולוגיית רפתות מתקדמת. על ההסכם ייחתמו שר החקלאות אורי אריאל ושר החקלאות הרוסי אלכסנדר טקאצ'וב.

כמו כן במהלך הביקור יחנוך נתניהו את מיצג ההסברה הישראלית של משרד החוץ והמשרד לנושאים אסטרטגיים, "פתח דלת לישראל". זהו מיצג אינטראקטיבי וחווייתי שפותח תשע דלתות מאחוריהן נחשפת ישראל יחד עם הישגים טכנולוגיים, הישגים בחינוך ועוד.

נתניהו ורעייתו ייפגשו עם עשרות מחברי הקהילה היהודית ברוסיה, בהם הרב הראשי של רוסיה ברל לזר, הרב הראשי של מוסקבה פנחס גולדשמיט ונשיא הקונגרס היהודי הרוסי יורי קנר.

בהמשך יבקרו נתניהו ורעייתו במוזיאון השריון במוסקבה בו נמצא הטנק הישראלי מקרב "סולטן יעקב". הטנק יוחזר לישראל בעקבות בקשתו של רה"מ במהלך ביקורו האחרון במוסקבה. הנשיא רוסיה פוטין חתם לפני כשבוע על צו נשיאותי להשבת הטנק לישראל.