אישום: רימה את אנשי "מכבי נתניה"

אליהו ארז, תושב חיפה בן 70, חשוד בשורה של מעשי מרמה והונאה, באחד מהם התחזה לאיש עסקים עשיר המתכוון לרכוש את קבוצת מכבי נתניה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ט באייר תשע"ו

אליהו ארז
אליהו ארז
צילום: רועי אלימה, פלאש 90

כתב אישום הוגש הבוקר (שני) לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד נגד אליהו ארז, תושב חיפה בן 70.

ארז מואשם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, גניבה וכניסה לישראל שלא כדין.

על פי כתב האישום, ארז התחזה במועדים שונים כאיש עסקים, מיליונר בעל נכסים רבים מאד בארץ ובחו"ל.

ארז פנה לאנשי עסקים שונים, הציג בפניהם את מצג השווא, הציע להם לפתוח עמו חברות בשותפות והבטיח להזרים כספים לשותפות, אך כשנפתחו החברות טען בכזב כי קיים עיכוב בהעברת כספיו ממדינות שונות, גרם להם להפקיד כספים עד שיגיעו כספיו, וכן שכנע אותם להעביר לו כספים והמחאות כהלוואות.

לאחר מכן משך ארז את הכספים ולא החזיר מעולם את ההלוואות שקיבל.

כמו כן, ארז הציג את מצג השווא בפני אנשים שונים אשר ידע כי זקוקים לתמיכה כלכלית והבטיח להם הבטחות שווא בדמות משכורות וסיוע כלכלי. ארז העסיק אנשים אלו במשך חודשים אך לא שילם להם מעולם ואף גרם להם לחובות כספיים.

כשפנו המתלוננים אל ארז בבקשה לקבל את כספם השתמש במסמכים מזויפים מהם עולה מצג שקרי לפיו העביר כספים לחשבונותיהם.

בכתב האישום מתואר אחד המקרים, בו התקשר ארז עם אשת עסקים להקמת חברה משותפת. לאחר שנסעו ללטביה, טען ארז בכזב כי כספו עתיד להגיע מחשבונותיו בארצות אחרות, וביקש מהשותפה שעד שיגיע כספו תממן היא את שהייתם בלטביה ואת פעילות החברה.

על בסיס התחייבותו שילמה השותפה על הטיסות ללטביה, על שכירות הדירה בלטביה למשך כשנה, על תכולת הדירה בלטביה, על שכירת רכב והוצאות נוספות. במספר מועדים שונים, מבלי לידע את השותפה ומבלי לקבל את אישורה, משך ארז מחשבון הבנק בלטביה משכורות לעצמו ולאשתו העולות לסכום של כ-9,500 יורו.

בנוסף, בתחילת 2005 הציע ארז לשותפה לרכוש עמו קרקע לבניה במוסקבה לשם ביצוע עסקת נדל"ן, והתחייב בכזב כי יממן את הוצאות הנסיעה ואת רכישת הקרקע בסך שלושים מיליון דולר.

בשל טענותיו הכוזבות מימנה השותפה עבור ארז ושני יועצים נוספים טיסות למוסקבה, אשרות כניסה ושהייה במוסקבה, וכן חתמה לצדו עם החברה במוסקבה על הסכם לרכישת הקרקע בסכום של שלושים מיליון דולר, ואף שילמה מקדמה עבור העסקה בסך של 35,000 דולר.

כעבור זמן מה, חזר בו ארז מהתחייבותו לרכוש את הקרקע, ובשל כך בוטלה העסקה. סך הכל שילמו השותפה ובעלה סכום כולל של 305,928 דולר, וכן בשל מצג השווא של ארז נתבעו השותפה ובעלה על ידי גורמים שונים ושילמו סכומים שהתחייב ארז לשלם על סך כ- 450,000 ₪ נוספים.

לפי אישום נוסף, ארז ידע כי חבר של בנו נמצא חובות ואיבד בשל כך את ביתו, וכן ידע כי החבר מתגורר במגורי בית החולים העמק בעפולה עם משפחתו, וכי בשנת 2016 היה עליו להתפנות מהמגורים.

במהלך חודש יוני 2015 יצר ארז קשר עם החבר וביקש ממנו עזרה כלכלית, ואותו חבר העביר לארז 60,000 ₪. בתחילת ספטמבר 2015 התחייב ארז בפניו שכשיגיע לישראל יחזיר לו את הכסף וירכוש עבורו דירה. משניתנה ההתחייבות הכוזבת, עשה החבר כל שביקש ממנו ארז, ובכלל זאת העביר לו כספים, רכש עבורו כרטיסי טיסה, מימן שהייתו במלונות ועוד.

בינואר 2016, על מנת להרוויח זמן נוסף בו יוכל לקבל כספים מהחבר לפני שיבין שהתחייבותו אליו הייתה כוזבת, נפגש ארז עם מנהלת בית חולים העמק, הציג בפניה את מצג השווא והודיע כי בכוונתו לתרום 14 מיליון יורו לבית החולים, וכן ביקש כי יאפשרו לחבר ולמשפחתו להמשיך לשהות במגורי בית החולים.

כמו כן, ארז הודיע לחבר כי מצא עבורו דירה לרכישה בעפולה, שמחירה ארבעה מיליון שקלים, וטען בכזב כי בכוונתו לרכוש אותה עבורו. ביום 22.3.16, החבר, אשר האמין להבטחת ארז, חתם על חוזה רכישת הדירה מול בעל הדירה, ואף רכש רהיטים בסך 90,000 ₪ בהוראתו של ארז, תחת התחייבותו לשלם עבורם.

על אף התחייבותו, לא העביר ארז מעולם כסף לחשבון הנאמנות על הדירה כפי התחייב.

עוד על פי כתב האישום, ארז ידע כי קבוצת הכדורגל מכבי נתניה מצויה בקשיים כלכליים וכי שחקני הקבוצה לא קיבלו משכורת מספר חודשים. באפריל 2016 הודיע ארז ליעקב ג'אן בכזב כי ברצונו לרכוש את מכבי נתניה, וביקש שיפגיש אותו עם גורמים בכירים בעיריית נתניה לצורך כך.

ב-7 באפריל 2016 נפגש ארז עם גורמים בכירים בעיריית נתניה, בכללם ראשת עיריית נתניה, מנכ"ל העיריה, ואחרים. בפגישה הציג עצמו ארז כאליהו אליהו וכן הציג בפני אותם גורמים בכירים את מצג השווא. ארז התחייב בכזב להעביר לרשותו את מכבי נתניה, לממן את משכורות השחקנים ואת חובותיה הכספיים של הקבוצה.

שבוע וחצי לאחר מכן שלח ארז לראשת עיריית נתניה מכתב המפרט כי בכוונתו להשלים את ביצוע העברת מלוא האחזקות במועדון הכדורגל מכבי נתניה לידו בימים הקרובים, וציין כי לצורך הבעת הרצינות הוא הורה לביצוע העברת 2.5 מיליון יורו לחשבון נאמנות.

בהמשך, כשהכסף לא הגיע לחשבון הנאמנות, נערכה פגישה נוספת בעיריית נתניה, אז טען ארז בכזב כי יעביר את הכסף דרך חשבון בנק של אחר, ואף ביקש לקבל את פרטיהם של שחקני הקבוצה ופרטי חשבון הבנק שלהם, על מנת לבסס את המצג השקרי לפיו בכוונתו להעביר כסף לחשבונם.

חרף התחייבותו של ארז הכספים לא הופקדו באותו חשבון. משפנה יעקב לנאשם והביע תרעומת על כך שהעברת הכספים מתעכבת, מסר ארז ליעקב המחאה על סך מיליון יורו, השייכת לחברה אשר פשטה רגל חמש שנים טרם מועד מסירת ההמחאה.

ב-9 במאי הגיע ארז לאצטדיון הכדורגל בנתניה, הציג בפני שחקני הקבוצה והגורמים הבכירים את מצגי השווא, וכן הציג המחאה על סך שלושה מיליון יורו, השייכת לחברה פושטת הרגל. ארז טען בכזב כי מהמחאה זו ישולמו המשכורות לשחקנים, חרף העובדה שידע כי אין כל כיסוי להמחאה זו.

ארז עזב את ישראל, ובמהלך שהותו מחוץ לגבולות ישראל ידע ארז כי בשל מעשיו הוא דרוש לחקירה בישראל, והוצא נגדו צו מעצר.

בהמשך יצא ארז מגרמניה לישראל כשהוא מחופש לאדם חרדי, תוך שהוא משתמש בתעודת מעבר גרמנית מזויפת. ארז נחת בישראל ונכנס לישראל שלא כדין, מבלי לעבור בביקורת הגבולות.