פוטין, חשוף מידע על נעדרי סולטן יעקב

דוברה לשעבר של העמותה למען השבויים מבקש במכתב לפוטין לחשוף מידע רב אודות גורל נעדרי קרב סולטן יעקב. "אל תנופפו בטנק. תנו מידע".

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ט באייר תשע"ו

דניאל גריסרו, דובר העמותה הבינלאומית למען השבויים והנעדרים של צה"ל לשעבר, מי שחשף את קיומו של הטנק מקרב סולטן יעקב במוזיאון ברוסיה, קורא לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין למסור לישראל מידע אודות גורל הנעדרים ולא להסתפק בהשבתו של הטנק, צעד עליו החליט לפני ימים אחדים.

בראיון ליומן ערוץ 7 מבהיר גריסרו את עיקרי טענותיו. זאת לאחר שביקש מרבה של רוסיה, הרב ברל לזר, להעביר את בקשתו לפוטין בפגישתם הקרובה, ומלשכתו של הרב לזר נמסר כי אכן הבקשה תועבר.

גריסרו סבור כי אמנם הנעדרים אינם ברוסיה, אך מידע בהחלט מצוי בידיהם. הוא מזכיר כי השליט על סוריה בימי הקרב ההוא היו הרוסים, מי שאגב שליטים במקום בפועל גם היום, עוזריו של אסאד האב הם גם עוזריו של אסאד הבן.

עוד הוא מזכיר את מעורבותו של אש"ף בפרשה, מעורבות שהתבררה כאשר רעייתו של מלך ירדן העבירה את הדיסקית של זכריה באומל לידי ישראל וכאשר ראש הממשלה המנוח רבין דחק בערפאת מסר לו ערפאת חצי דיסקית מבלי לדעת שישראל מחזיקה כבר בדיסקית שלמה.

להערכתו "אם הדסקית הגיעה לערפאת סימן שהוא ידע משהו או יותר מכך, ונכון להיום אבו מאזן, טרוריסט לא קטן, יכול לומר לנו פרטים. כשחוזרים לנושא סוריה ירדן ואש"ף ישנו הסיפור הבא, הרוסים קיבלו מהסורים שני טנקים לפחות ושני נגמ"שים שהוטסו לקובינקה (מקום המוזיאון בו אותר הטנק) ערב הקרב. את זה אני יודע מהטייס שהוביל את המשוריינים הללו שאמר זאת לאנשים שגייסנו לשם כך".

"אני אומר לרוסים דבר פשוט מאוד, זימנתם את נתניהו במסגרת 25 לכינון היחסים עם ישראל. אנחנו לא יהודים פרימטיביים שתנופפו לנו בחתיכת פח או גרוטאה ותגידו שנתתם לנו סוכריה. אנחנו יהודים גאים ומה שאנחנו דורשים זה השבת השבויים הבייתה".

"הטנק הזה הוא תעתוע גדול", אומר גריסרו בהתייחס להחלטה להשיב לישראל את הטנק מהקרב ההוא. במכתבו לפוטין, מכתב שכאמור, הובטח שיימסר לנשיא הרוסי, הוא כותב: ''אדוני הנשיא ולדמיר פוטין, גורלם של 3 נעדרים מקרב סולטן יעקב, זכריה באומל, צביקה פלדמן ויהודה כץ לא נפתר עם החזרת הטנק.

אנו מבקשים ממך בשם אזרחי ישראל לעשות מאמץ נוסף ולסייע בהבאת המידע אודות גורלם של החיילים הנעדרים, זאת באמצעות גילוי ואיתור האנשים שהחזיקו בשבויים ובטנק זה שהגיע אליכם וכן כלי רכב משוריינים אחרים שנתפסו בקרב והועברו בחלקם לידיכם.

''מאחר וחלפו 34 שנים, (11 ביוני 1982) אנו לא רואים בגילוי זה, פגיעה בצד זה או אחר שהיה מעורב בקרב בסולטן יעקב. הסיוע שלך בפתרון התעלומה יהיה בבחינת עזרה הומניטרית למשפחות הנעדרים הממתינות 34 שנים לקבלת מידע על אודות יקיריהם".