פרס מוסקוביץ', הזוכים
פרס מוסקוביץ', הזוכיםצילום: יח''צ, פלאש 90

טקס הענקת פרסי מוסקוביץ' לשנת 2016 התקיים הערב (ב') בעמק צורים, למרגלות הר הצופים שבירושלים.

פרס מוסקוביץ' נוסד על ידי ד"ר ארווינג וצ'רנה מוסקוביץ', כביטוי לתמיכה במגשימי הציונות בחברה הישראלית של היום, הפועלים לטובת צרכי הכלל, וכדי להבטיח את חוסנו של הבית הלאומי היהודי.

פרס ''עוז ציון" ניתן לזוכים: הרב בני אלון – מחנך, שר לשעבר, איש חזון ומעש, מחזק ההתיישבות היהודית בירושלים המאוחדת ובסביבתה ופורץ דרך בתמיכה הבינלאומית בישראל; יהודה הראל - ח"כ לשעבר, אבי ההתיישבות ברמת הגולן אשר הגן ושמר על שלמות הגולן כחלק ממדינת ישראל; קרוליין גליק - עיתונאית, עורכת בכירה ובעלת טור, מייסדת אתר הסאטירה "לאטמה" ופעילה בהסברה הישראלית.

פרס "רוח ציון" ליזמות צעירה מוענק לזוכים: שרה העצני כהן - יו"ר תנועת 'ישראל שלי' וגלעד (גילי) כהן - מנכ"ל עמותת 'לוחמים ללא גבולות'.

שר החינוך נפתלי בנט אמר בטקס כי "העם היהודי תמיד הביא את הבשורות הגדולות ביותר לעולם כולו: את בשורת הא-ל האחד, ושכל אדם נברא בצלם, את בשורת השבת, את בשורת המוסר הנצחי, שיש טוב ויש רע. ועל פני כל הדורות, העם היהודי והיהודים תמיד חוללו שינויים עצומים בדרכו של העולם. זה ייעודנו.

"אנחנו היום עומדים פה כדי לציין אנשים שחוללו שינוי עמוק בעם ישראל, במדינת ישראל, בציונות. אנשים שהסתכלו על המציאות, אבל לא ראו את המציאות - אלא ראו מה יכול להיות, ואז פעלו והפכו את הדמיון למציאות".

בנט הזכיר את הזוכים בפרס מוסקוביץ'. ''אנחנו מציינים פה את יהודה הראל, שהקדיש את חייו להתיישבות, לחקלאות, והוא ראה חזון גדול, כשאף אחד לא ראה. הוא הסתכל על רמת הגולן, ימים אחרי מלחמת ששת הימים, ועלה לרמת הגולן, והשאר היסטוריה. ואנחנו רק בתחילת הדרך ברמת הגולן.

"אנחנו רואים את קרוליין גליק, שבימינו אלה מסמלת שבירת תפיסות, באומץ בלתי רגיל, כי זה לא פופולרי להביע את העמדות שאת מביעה, גם אם לא תמיד אני מסכים איתן. ואת לא פוחדת, פעם אחר פעם, לנפץ את תקרת הזכוכית של התפיסות, ומשנה תפיסות בעם ישראל ובעולם.

"ואנחנו מעלים על נס גם את הרב בני אלון, שחייו שזורים בהתיישבות, בלימוד תורה, בהקמת "בית אורות", במנהיגות פוליטית אמיצה, בניפוץ של תפיסות ופתיחה שלנו לידידנו בכל העולם והבנה שזה נכס אסטרטגי, והעבודה החכמה והנבונה".

שר החינוך פנה לשלושת הזוכים ואמר ''בזכותכם, שאתם נושאים את האלונקה, את המשא הלאומי הזה, שנקראת מדינת ישראל, אתם מעצבים עבורנו את ישראל של עוד מאה שנים ומאתיים שנה. חשוב להתרומם מעל ההוויה הנקודתית של מי אמר מה, ולהבין את התמונה הגדולה. אנחנו בתקופה מופלאה ובלתי נתפסת''.