הרב דוד גרוסמן
הרב דוד גרוסמןצילום: Yaakov Naumi/Flash90

מסתבר שהרב דוד גרוסמן ממגדל העמק הציל יהודים לא רק מתוך דיסקוטקים, אלא גם מתוך מנזרים.

בטור שפרסם בסוף השבוע האחרון בעיתון 'בקהילה', סיפר הרב גרוסמן, ראש מוסדות מגדל אור במגדל העמק, סיפור יוצא דופן על הצלחתו להציל נער יהודי מאירופה מידיהם של נוצרים מסיונרים.

כפי שמובא באתר "הידברות", לפני מספר שנים, כמה ימים לפני יום כיפור, בא לביתו של הרב יהודי מכובד בוכה ומתייפח. נכדו, שהוריו מתגוררים באירופה, נשלח ללמוד בישראל, אבל התברר שהוא שכר דירה עם אדם שהיה מיסיונר, וכי אותו אדם שכנע אותו לעבור למנזר דיר חנא ללמוד נצרות. "איך אגש להתפלל ביום כיפור לפני בורא העולמים כשנכדי, בן בני, שוכן במנזר?" בכה האיש.

דיר חנא הוא יישוב מוסלמי לא הרחק ממגדל העמק שבקצהו, על הר גבוה, עומד מנזר נוצרי. הרב גרוסמן, שדמעות הסב נגעו לליבו, פגש עם מוכתר הכפר וביקש את עזרתו בכניסה למנזר. המוכתר אמר שבנו אחראי על אספקת המזון למנזר, והוא יכול להסיע אותו אל ראש ההר. הרב הבין שאדם עם חזות של רב חסידי לא בדיוק יתקבל במנזר בידיים פתוחות, ולכן לבש מכנסי ג'ינס ופאה נכרית. "כך עליתי על הטרקטור, לצד הלחם והירקות, בדרכי למנזר".

אנשי המנזר אכן חשבו שמדובר בדייר חדש הרוצה ללמוד נצרות והניחו לו להיכנס. הרב גרוסמן איתר עד מהרה את הצעיר מאירופה, וביקש ממנו לשוחח. כשנכנסו לחדר צדדי, הוא הסיר את הפאה הנכרית, לתדהמתו של הבחור. "הרב גרוסמן?! מה אתה עושה כאן?"

"מה אתה עושה כאן?" ענה לו הרב גרוסמן בשאלה. "סבא שלך, יהודי ניצול שואה שעבר את המחנות, לא יכול להתנחם על העוול שאתה גורם לו". הבחור התחיל לבכות ולהתלונן על משפחתו שחטאה כלפיו, אבל הרב גרוסמן עמד על שלו: "אני מבין אותך, אבל הלכת רחוק מידי. עוד יומיים יום כיפור. איך אתה יכול להיות כאן ביום הקדוש הזה?"

כשניסה לשכנע את הבחור לבוא לפחות ליום כיפור למגדל העמק, הגיב הבחור: "אני בין כה וכה אוכל ביום כיפור". הרב השיב, "יש לי מקרר מלא כל טוב. רק תבוא".

הצעיר לא הבטיח כלום, ובכל זאת הרב גרוסמן נפרד ממנו בחמימות לשלום וחזר לטרקטור שחיכה לו בחוץ.

"בערבו של יום כיפורים הייתי מתוח מאד לראות אם ישוב הנכד האובד", כותב הרב גרוסמן. "בהרגשה כבדה מנשוא ירדתי לתפילת 'כל נדרי'. הבחור לא הגיע... במוצאי היום הקדוש קיבלתי טלפון נרגש מהסבא... בהיכנס היום הקדוש הופיע לפתע הנכד בבית הסבא כולו מלא חרטה ותשובה".

שנים רבות לאחר מכן, כשנכנס להתפלל מנחה בשטיבל בעיר מונסי במדינת ניו-יורק, בארצות הברית, ניגש אל הרב גרוסמן אברך מקומי. בחיוך הוא התכופף אליו ולחש: "הרב גרוסמן, איפה הפאה הנכרית?"...