סתיו שפיר
סתיו שפירצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת חוק שכירות הוגנת.

הצעות החוק הפרטיות של חברי הכנסת רועי פולקמן (כולנו) וסתיו שפיר (המחנה הציוני) יוצמדו להצעת החוק הממשלתית שהובילה שרת המשפטים איילת שקד, ויכללו הגנה על שוכרים בלי פיקוח מחירים.

שקד הסבירה את התנגדותה לפיקוח על מחירי השכירות ואמרה כי הדבר יביא לתוצאה הפוכה מזו שמבקשים המציעים להשיג.

"השוק השחור יפרח ובעלי דירות יחדלו מלהשקיע בדירות. במקומות אחרים בעולם, בהם התבצע הניסוי החברתי הזה, הוביל הדבר בנוסף לירידה ברמת הבנייה של דירות להשכרה והמשק עבר לאפיקי השקעה אחרים; עניין שכמובן צמצם עוד יותר את ההיצע של הדירות העומדות להשכרה והוביל במישרין לעליית מחירים", הסבירה.

ח"כ סתיו שפיר הביעה סיפוק מאישור החוק. "בישראל יש שני מיליון שוכרי דירות שעד היום היו שקופים לגמרי מול מערכת החוק. שני מיליון ישראלים שאף פעם לא יודעים אם כדאי להם לפרוק את הארגזים, כי בעוד רגע עלולים לפנות אותם מהדירה והם ייאלצו לחפש אחרת.

''חוסר הוודאות לגבי הבית שבו אתה גר, לצד בזבוז של סכומים הולכים וגדלים מהמשכורת שלך על שכר הדירה ועל מעברי דירה תכופים, לא מאפשרת לשים שקל בצד כדי לחסוך לדירה משלך".

"כשל השוק בשכירות שנובע בין היתר מהיעדר כללים בסיסיים, פוגע גם בשוכרים וגם בבעלי הדירות, ודוחף יותר ויותר שוכרים אל עבר רכישת דירה גם אם אין בידם את האמצעים תוך כניסה לחובות לכל החיים, ומעלה את מחירי הדיור. החוק שהעברנו היום הוא צעד ראשון בדרך להפיכת שוק השכירות מברירת מחדל לחסרי אמצעים - לפתרון מגורים ראוי ובטוח, כפי שנהוג ברוב הערים הגדולות בעולם המערבי", הוסיפה שפיר.

"אני גאה בדרך שעשינו מהיום בו הקמנו אוהלים ברוטשילד", אמרה שפיר והוסיפה, "יש עוד הרבה מה לעשות. החוק הזה הוא תוצר של מאמץ משותף של רבים - מהאוהל ברוטשילד ועד למליאת הכנסת. הגפרור שהצית את המחאה החברתית הוא מחירי השכירות הגבוהים, היום - חמש שנים אחרי אנחנו מסמנים עוד הישג בדרך לשינוי סדר העדיפויות של המדינה".