אב הקטין לליברמן: "בטל הצו המנהלי"

פרסום ראשון: אביו של הקטין שהורחק מביתו פנה לשר הביטחון בבקשה שיבטל את הצו שניתן לבנו. "תקן עיוותים בהתנהלות שר הביטחון הקודם"

מנחם שוורץ , ב' בסיון תשע"ו

שר הביטחון אביגדור ליברמן
שר הביטחון אביגדור ליברמן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תושב יצהר שבנו הקטין הורחק מביתו בצו מנהלי בשבוע שעבר, פנה היום (רביעי) לשר הביטחון הנכנס אביגדור ליברמן במכתב ובו קרא לו לבטל את הצו ולהותיר את הנער בביתו.

הנער שוהה לפי שעה בביתו בעקבות פניית ארגון 'חוננו' לפיקוד העורף, שם הודיעו כי עד להחלטה בשימוע שנערך לקטין באמצעות עורך דינו חי הבר - יוכל הנער להישאר בבית הוריו.

"לפני כמה ימים קיבל בננו בן ה-15 שני צווים מנהליים על ידי אלופי פיקוד מרכז והעורף. באחד נאסר עליו להיכנס ליהודה ושומרון למשך חצי שנה - ובשני הוטל עליו לשהות במעצר בית לילי לשלושה חודשים בבית סבו וסבתו ללא שנשאלו על כך קודם. כמו כן נאסר עליו ליצור קשר עם כ-30 מחבריו, לרבות שכן בן 12!", כתב האב לליברמן.

"ראשית אנו מתקוממים על עצם השימוש בצו מנהלי ללא הליך משפטי נגד בננו ואל היחס אליו כאל מחבל ואויב ו'פצצה מתקתקת' – הרי רק אצל אנשים כאלו מוצדק והיה נהוג שימוש בצו כזה", כותב האב ומוסיף, "בזאת כשלעצמו אין חידוש גדול. הרי צו זה מצטרף לשורה של מאות צוים שניתנים בשנים האחרונות על ימין ועל שמאל לכל מי שהלך מחשבתו, דיבורו ומעשיו לא מתאימים לתפיסה פוליטית של גורמים מסויימים הרוצים להשליטה בכח על כל העם תוך רמיסת זכויות המתנגדים להם וסתימת פיותיהם".

אביו של הקטין מדגיש כי בצו זה יש חידוש נוסף, לא צודק לא מוסרי, וספק אם חוקי שטרם ניתן עד כה בעבר. "בעוד שבצווי הרחקה אחרים לנערים צעירים תמיד ניתנה להם אפשרות לשהות בבית הוריהם, כאן כיון שביתנו הוא בשומרון וביישוב יצהר שלא מוצא חן בעיני גורמים קיצוניים שונים, מרחיקים אותו ללא אפשרות להגיע לבית הוריו לתקופה ארוכה. נזכיר שכל זאת ללא כל אישום והליך משפטי ומתן אפשרות להתגונן", מציין האב במכתבו לשר הביטחון.

הוא גם תהה מה מקור האפשרות לחייב אדם בצו רשמי של המדינה לשהות בבית אנשים מסויימים לתקופת זמן - ללא שנשאלו על כך. האב הזכיר כי שמקום לימודיו, רוב חבריו ומסגרות שונות שבהן עבד בנו נמצאים כולם ביהודה ושומרון.

"מה חושבים שהנער יעשה כעת? יישן ברחוב וילך בבטלה במשך כחצי שנה?", תוהה האב ופונה לליברמן, "כשר ביטחון חדש, ישנן ציפיות ממך בציבור הכללי וביותר בקרב ציבור המתיישבים ביו"ש ממנו אתה בא, לתקן עיוותים קשים בהתנהלות הביטחונית והערכית של שר הביטחון הקודם. סוגיית הצווים המנהליים כנגד רבים מבני ההתיישבות היא אחת מהם - ומבחינה ערכית אולי אף אחת החמורות שבהם. נקווה שתעמוד בציפיות הרבות ממך ותראה כיוון חדש להתעשתות ערכית ומוסרית ולהחזרת ההבחנה הברורה בין אוהב - גם אם חולק פוליטית, לבין אויב", כתב האב לשר.