ירושלים של פעם - ביקורת תערוכה

תערוכת צילומים מרשימה במוזיאון מגדל דוד שופכת אור על החיים בירושלים במחצית הראשונה של המאה העשרים

תגיות: בשבע 697
יוסף ארנפלד , ג' בסיון תשע"ו

ירושלים של פעם - ביקורת תערוכה-ערוץ 7
קונצרט החזן ז. קוורטין
צילום: י.ש. שוויג, מתוך אלבום תצלומי קק"ל, אוסף בוקי בועז לצילום ישראלי, מבשרת ציון

'הצלמים - ירושלים בעיני צלמיה 1900‑1950"

מוזיאון מגדל דוד

אוצר: ד"ר שמעון לב

מוזיאון מגדל דוד לתולדות ירושלים הפך במשך השנים לכמעט אתר חובה למבקרים בירושלים.

כחלק ממהלך גדול של התחדשות החלו במוזיאון לארח תערוכות מתחלפות שיעניקו למבקרים מבט נוסף על העיר, מכיוון שטרם נחשפו אליו.

כזאת היא בדיוק תערוכת 'הצלמים' המוצגת שם בימים אלה. ירושלים זכתה לאינספור תערוכות, אך ייחודיותה של התערוכה הזאת היא הפניית הזרקור אל תקופה שטרם קיבלה את הכבוד הראוי לה - השנים 1900 עד 1950, דהיינו: תקופת הביניים של אחרי השלב הראשוני של גילוי עולם ולפני תקופת הצילום המודרני, כאשר התמונות הן של צלמים תושבי ירושלים בלבד שתיעדו את העיר מתוך נקודת מבט פנימית ואישית יותר.

ד"ר שמעון לב, אוצר התערוכה, השתמש בשני עיסוקיו כחוקר וכחובב צילום, כדי לאתר כמה שיותר תמונות משנים אלו. רובן הצליח להשיג מהארכיונים הציוניים הרשמיים וכן זה של האמריקן קולוני שפעל בירושלים. אך גם נעשתה עבודת נמלים כדי להגיע אל ארכיונים של צלמים פרטיים, דרך נבירה בעיתונים שיצאו לאור באותה תקופה. כך למשל התגלה באקראי ארכיונו של הצלם החרדי צדוק בסן שכמעט נזרק בטעות לאשפה לאחר שפונה מהסטודיו שלו במאה שערים, ובזכותו נשפך קצת אור על היישוב הישן בעיר העתיקה.

אחרי שנתיים של עבודה מאומצת, מוצגים בתערוכה יצירותיהם של 33 צלמים, אשר רובם המוחלט כבר אינם בין החיים, הזוכים כאן לראשונה לעדנה. כמו כן מוצגת בתערוכה תמונתו של כל צלם וביוגרפיה קצרה המסבירה על פעולתו. רוב הצלמים יהודים, חלקם ערבים - נוצרים ומוסלמים, ויש אפילו צלם ארמני אחד. מטבע הדברים, כל צלם תיעד את מעגל החיים סביבו, אך חלק מהתמונות מחברות בין כלל התושבים, היות שצולמו בתקופה שלפני פרוץ מאורעות הדמים.

זו תערוכה מרתקת, שכל תמונה בה יכולה לספר הרבה יותר מאלף מילים ירושלמיות. כדי להנגיש את התערוכה לכלל הציבור, חלק ממנה מוצג ברחבת כיכר הדווידקה לכל דכפין. מיזם נוסף לחיבור הציבור הוא אפשרות לשליחת תמונות היסטוריות מירושלים אל צוות המוזיאון. תמונות נבחרות יוצגו במיצג מתחלף בצמוד לתערוכה.