הישגים לישראל במלחמה בתנועות החרם

השבוע גם דחתה אגודת האנתרופולוגים האמריקנית את ההחלטה להטיל חרם אקדמי על ישראל

תגיות: בשבע 697
ניצן קידר - ערוץ 7 , ג' בסיון תשע"ו

הישגים לישראל במלחמה בתנועות החרם-ערוץ 7
"הפגנת התמיכה בישראל הגדולה בעולם". הצעדה למען ישראל בניו-יורק, השבוע
צילום: לשכת מושל ניו-יורק

מדינת ישראל יכולה לרשום לזכותה את אחד השבועות המוצלחים ביותר בשנים האחרונות במאבק העיקש נגד חרמות ומחרימים.

מושל ניו-יורק אנדרו קומו הודיע השבוע בצעד תקדימי כי יילחם בתוקף נגד ארגונים וחברות החוברים לקמפיין ה‑BDS נגד ישראל. קומו חתם על צו המורה כי כל גוף שיפגע בישראל בצורה מסחרית מסיבות פוליטיות - יוחרם על ידי מדינת ניו-יורק.

מדובר בתהליך שמלווה על ידי הקונסוליה הישראלית כבר שנתיים, מאז לקח הקונסול הכללי בניו-יורק עידו אהרוני את המושל לביקור בישראל.

כששב קומו לניו-יורק הוא ביקש שתנוסח הצעת חוק שתילחם ב‑BDS, אך כשקיבל לידיו את הנוסח המוצע הבהיר כי הוא אינו תקיף דיו. הוא יזם הצעת חוק משלו הקובעת כי כל חברה שתשתתף בחרם על ישראל, תמשוך השקעות ממנה או תטיל עליה סנקציות - תוחרם באופן מלא על ידי מדינת ניו-יורק, אשר נחשבת לכוח כלכלי לא מבוטל.

מושל ניו-יורק גם הפנה קריאה לכל 40 המושלים האחרים המכהנים במדינות השונות בארצות הברית ליזום הצעות חוק דומות וליישמן באופן מיידי. הקונסול הכללי של ישראל בניו-יורק, עידו אהרוני, הביע סיפוק רב מהחלטת המושל והודה לו על תמיכתו במדינת ישראל ובעם היהודי.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר ל'בשבע' ממקום מושבו בניו-יורק כי בהמשך לכנס המיוחד שארגן בשבוע שעבר בנושא, נראה שבשטח מבינים הגורמים השונים את חומרת התופעה. "לכנס הענק באו״ם נגד תנועת החרם, שבמסגרתו התקיים מפגן כוח חסר תקדים נגד ה‑BDS, מצטרף מהלך החקיקה של המושל קומו, המהווה מכה נוספת לארגונים הקוראים לפגוע במדינת ישראל".

"ארצות הברית היא בת הברית הגדולה ביותר של מדינת ישראל, וצעדי חקיקה מסוג זה ממחישים זאת. מדובר בניצחון חשוב נוסף בדרך למיגור תופעת ה‑BDS ובקרוב יתווספו מדינות נוספות למאבק בתופעת החרם ויסייעו בבלימת ה‑BDS בארצות הברית", מוסיף דנון.

ארדן: "שינוי מגמה דרמטי"

ההצלחות בתחום המאבק ב‑BDS נמשכות גם באפיקים אחרים. בתום מאבק מתמשך וברוב דחוק, דחו השבוע חברי האגודה האנתרופולוגית האמריקנית את הצעת ההחלטה להטיל חרם אקדמי על האוניברסיטאות בישראל. להצעת החרם התנגדו 2,423 חברי אגודה לעומת 2,384 שהצביעו בעדה.

כזכור, בוועידה השנתית של אגודת האנתרופולוגים האמריקנית שהתקיימה בחודש נובמבר האחרון, הצביעו המשתתפים ברוב גדול בעד ההחלטה להחרים את ישראל. לאחר שההחלטה התקבלה בוועדה, היא עלתה להצבעה אלקטרונית בקרב כלל חברי האגודה, והם דחו אותה.

השר לעניינים אסטרטגיים גלעד ארדן, שמשרדו מרכז את המלחמה ב‑BDS, אומר ל'בשבע' כי "מדובר בשינוי מגמה דרמטי שנבע מעבודת הסברה אינטנסיבית ועבודת שטח אל מול חברי האגודה. אני מברך את האנתרופולוגים הישראלים והאמריקאים שפעלו נגד ההחלטה, ואת הארגונים האקדמיים והפרו-ישראליים בארצות הברית שהובילו את עבודת השטח".

לדברי ארדן, ההישג הזה מתווסף לשורה של הישגים במאבק בתנועת ה‑BDS, ביניהם קידום חקיקה במדינות רבות ברחבי העולם נגד ארגוני החרם, סגירת חשבונות בנק של ארגוני BDS ועוד. ''בחודשים האחרונים מתקיימות פעילויות שקטות רבות בתחום שהובילו לשורת הישגים, פעילויות שמחלישות את ארגוני הדה לגיטימציה שמנסים לפגוע במדינה", סיפר השר.

מנכ"ל תנועת 'אם תרצו' מתן פלג בירך גם הוא על ההחלטה לדחות את החרם על ישראל. "החלטה צודקת שחבל שהגיעה רק כעת לאחר דרך ייסורים ארוכה. מצער מאוד שאנשי אקדמיה ישראליים לקחו חלק בעידוד התהליך שחתר לחרם, אך לשמחתנו פעולתם השפלה קיבלה כתף קרה מהצד ההיגיון הבריא".

שקד: לחץ על גוגל ופייסבוק

השבוע גם חשפה שרת המשפטים איילת שקד הצלחות במאבק נגד ההסתה האנטי ישראלית ברשתות החברתיות. שקד השתתפה בכנס למלחמה בהסתה ברשת שיזם שר המשפטים ההונגרי, לאסלו טרוצ'אני.

היא גילתה כי "ישראל פועלת מול גוגל, פייסבוק וטוויטר כדי להסיר תכנים מסיתים. יש לנו הצלחה – כ‑70 אחוזים מהבקשות מטופלות ותכנים מסיתים שקוראים למוות, אלימות ורצח מוסרים מהרשת. מאוד חשוב לקיים שיתוף פעולה בין השרים. אני פועלת לשיתוף פעולה בין אירופה, אוסטרליה וארצות הברית, כדי שכולנו יחד נעבוד בצורה מסודרת מול החברות הגדולות והספקיות".

שקד ציינה כי בשנים האחרונות התברר מעל לכל ספק כי "חלק מהחברות הללו הפכו לשחקנים רבי עוצמה, לא פחות מהמדינות הריבוניות, ועלינו לוודא שהכוח שבידיהן מופעל תחת כללים משפטיים מקובלים".

היא סיפרה כי "לצורך איחוד הכוחות של 'בני האור' אני מקיימת פגישות עם שרי משפטים רבים, בעיקר מאירופה, מארצות הברית ומאוסטרליה. מעבר לכך, החוק כיום לא מאפשר למדינות להגן על שמן הטוב נגד שקרים שמופצים עליהן. בנו זה נוגע כאשר ארגוני טרור מפיצים תעמולת זוועה על פעילותם של חיילי צה"ל. להפצה של תעמולה זו צריך להיות מחיר, והוא לא יכול להיות רק במרחב המוסרי, אלא עליו לעבור גם לפן של המשפט הבינלאומי. איחוד הכוחות של 'בני האור' צריך להיות גם מול ספקיות האינטרנט הבינלאומיות. שיתוף פעולה כזה יבהיר לפייסבוק, לגוגל ולחברות הניו-מדיה האחרות, כי שיתוף פעולה נגד החושך והרוע הוא לא רק מוסרי יותר, הוא גם משתלם יותר".

האמפייר סטייט בכחול-לבן

השבוע נערך במרכז מנהטן מפגן תמיכה גדול בישראל. כ‑40 אלף בני אדם השתתפו באירוע "המצעד למען ישראל", שבמסגרתו אף הואר מבנה האמפייר סטייט בילדינג באופן מיוחד בצבעי כחול-לבן.

בראש הצועדים עמדו השגריר דנון והקונסול הכללי בניו-יורק עידו אהרוני. יחד איתם צעדו גם חברי כנסת, דיפלומטים ישראלים ונציגים של ארגונים פרו-ישראליים שונים, כמו גם עשרות אלפי אזרחים.

מדובר במצעד ה‑52 במספר, מאז החלה היוזמה בשנת 1964, ובמסגרתו יותר מ‑250 ארגונים שונים צועדים לאורך השדרה החמישית, מרחוב 57 עד רחוב 74. לראשונה השנה, המצעד התקיים כחלק מיום שלם של אירועי סולידריות עם ישראל במימון הפדרציה היהודית של ניו-יורק ובשיתוף עם עמותת גשר והמועצה הישראלית-אמריקנית (IAC).

"המצעד למען ישראל הוא לא רק הפגנת התמיכה בישראל הגדולה ביותר בעולם, אלא גם האירוע השנתי הגדול ביותר של יהודי ניו-יורק, שמונה כ‑2 מיליון נפשות, והאירוע היחיד בניו-יורק שמצליח לכנס תחתיו את כל הזרמים והפלגים ביהדות יחד", אומר אריק גולדשטיין, מנכ"ל הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA). "השנה אנחנו נרגשים במיוחד להציע ליהודי ניו-יורק אפשרויות נוספות לחגוג ולהביע את אהבתם העמוקה למדינת ישראל".