עימות בין בנט ונתניהו

העימות המדיני בין בנט ונתניהו איים השבוע להרעיד את הקואליציה, והחזיר את רעיון צירוף המחנה הציוני לממשלה

ניצן קידר - ערוץ 7 , ג' בסיון תשע"ו

עימות בין בנט ונתניהו-ערוץ 7
"יש כאלה שנרתמים ליוזמות ערביות שונות. אני אומר: לעולם לא!". נפתלי בנט נואם במרכז הרב
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

העימות שהתעצם השבוע בין נתניהו לבנט על רקע הנושא המדיני, החל במאמר שפרסם בסוף השבוע שעבר מקורבו של נתניהו, נתן אשל, ובו הואשמו בנט ומפלגתו בהכשלת ראש הממשלה, אשר מעוניין להקים מדינה פלשתינית.

"כדי להוביל את המהלך צריך הליכוד לצרף אליו, בנוסף למחנה הציוני, מפלגה ימנית. לצערנו, נפתלי בנט, שנישא על כתפי הימין הקיצוני, אינו מוכן לשתף פעולה עם המהלך הזה", כתב אשל. בסביבתו של ראש הממשלה הזדרזו להתנער מהדברים, והבהירו כי הם אינם על דעתם.

הדברים של אשל היו רק מבוא לבאות. שר החינוך, שידע כי ראש הממשלה מגיע אחריו לעצרת המרכזית של יום ירושלים שנערכה בישיבת מרכז הרב, ניצל את העובדה שנאומו נישא לפני זה של נתניהו והלם בו.

״יש כאלו, בארץ ובעולם, הנרתמים ליוזמות ערביות שונות, על פיהן נחלק את הארץ, נחלק חלילה את ירושלים, ונחזור לקווי 67׳. כי העולם לוחץ, ויש צורך לפייס אותו. להם אני אומר בערב זה: לעולם לא", אמר בנט.

הוא הוסיף: "אנחנו כולנו עומדים כצוק איתן למען שלמות ארצנו. לא מגמגמים, לא מתבלבלים, לא מזגזגים. הגיע הזמן לומר בקול ברור: ארץ ישראל שייכת לעם ישראל. בעברית, באנגלית, ברוסית ובצרפתית, בקיץ, בחורף, כשיש בחירות וכשאין בחירות. למה? כי העולם מקשיב לנו. לכל מילה שלנו".

לדברי יו"ר הבית היהודי, העולם מזהה חולשה כמו שהוא מזהה עוצמה. "העולם מזהה ומריח מתי איננו בטוחים בזכותנו על הארץ, ומסתער עלינו בחמת חרמות. אי אפשר להיות בעד ארץ ישראל בעברית ולהקים את מדינת פלשתין באנגלית. רק כשנהיה חדים ונחושים תמיד, העולם יעזוב אותנו במנוחה. ועד אז, נצטרך כל יום לשחרר את ירושלים מחדש״, דברי בנט.

הליכוד: היינו נאמנים לבית היהודי

נתניהו עצמו לא הגיב באופן ישיר, אבל דאג לתגובות. יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן איים על הבית היהודי ורמז כי הביקורת אינה לגיטימית ועלולה לפרק את הממשלה. "בנט משחק באש. אם ימשיך לאיים, או שנלך לבחירות או שמפלגה אחרת תיכנס במקום הבית היהודי". הוא טען כי הצהרות ראש הממשלה בעד מדינה פלשתינית נועדו בעיקר כלפי חוץ וכדי לרצות את העולם. "אני לא מאמין שזה יקרום עור וגידים וגם בנט יודע את זה ובכל זאת הוא מנהל קמפיין בחירות קבוע. יש זמן לבחירות ויש זמן לנהל את המדינה".

הוא שב על פריט המידע שהזכיר השבוע כל גורם בליכוד שעמו שוחחנו, וציין כי הליכוד לא הסכים בשום שלב במשא ומתן הקואליציוני עם המחנה הציוני לוותר על מפלגת הבית היהודי. "אם היינו מוותרים על הבית היהודי, הסכם איתם היה נחתם בתוך דקה. הוכחנו נאמנות למחנה הלאומי ולבית היהודי".

מנגד, בסביבתו של בנט הזכירו שוב את דבריו הנחרצים של נתניהו נגד תוכנית שתי המדינות. כזכור, רק באחרונה לגלג ראש הממשלה על יושב ראש האופוזיציה ואמר לו, "השבוע נפל דבר. חברי מפלגת העבודה קבעו שלא ניתן לממש את הסדר שתי המדינות לשני עמים במצב הנוכחי. בוקר טוב בוז'י, אני שמח שהתעוררת. בוקר טוב מפלגת העבודה, ברוכים הבאים למזרח התיכון. השעון המעורר צלצל ואולי אתם מתחילים להבין איפה אנחנו חיים".

אותו גורם בסביבתו של בנט ציטט אמירה נוספת של נתניהו מהחודשים האחרונים. "אני חושב שכל מי שהולך להקים היום מדינה פלשתינית ולפנות שטח, נותן שטח התקפה לאסלאם הקיצוני נגד ישראל. השמאל טומן את ראשו בחול פעם אחר פעם ומתעלם מזה, אבל אנחנו ריאליים ומבינים", צוטט נתניהו. בבית היהודי אמרו לנו כי ההתבטאויות הללו חריפות לא פחות ואולי אף יותר מאלה של יושב ראש הבית היהודי, ותמוה שראש הממשלה שינה את עמדתו.

גורם בכיר מאוד בליכוד אומר ל'בשבע' כי איומיו של ביטן הם איומי סרק. "נתניהו לא יוציא את הבית היהודי מהקואליציה, כי תדמיתית מול הימין זה עלול רק לפגוע בו. לכן, מכיוון שהדבר ברור גם לאנשי הליכוד וגם לחברי הבית היהודי – המהלך של בנט חמור שבעתיים ואם הוא יהיה זה שיפרק את הממשלה, ואני מעריך שזה לא יקרה, הבעיה תהיה שלו".

הרטוריקה הקשה בין הליכוד והבית היהודי מתרככת כשמדובר בשר הביטחון ליברמן, שהיה שותף להצהרת ראש הממשלה. ליברמן לא הותקף באופן ישיר, וככל הנראה מדובר באסטרטגיה של הבית היהודי.

שר הביטחון החדש התייחס בכנסת השבוע לעימות בין נתניהו לבנט וקרא ל"ידידי הטוב השר נפתלי בנט להרגיע". "אנחנו כרגע פחות זקוקים להצהרות, אנחנו זקוקים לעבודה משותפת, מתואמת ושקטה", הוסיף ליברמן.

הוא נמנע מלהיכנס לסוגיה המדינית ורק הוסיף כי לדעתו יש להרחיב עוד את הממשלה ואין לאף צד עניין אמיתי לפרק את הקואליציה. "אין שום כוונה להקדים את הבחירות ואין שום כוונה לעשות איזשהו מהלך של ריסוק הקואליציה. יש כרגע קצת התלהבות יתר והתלהטות. אני מקווה שמהשבוע הזה נירגע ונתפנה לעבודה מסודרת, מתואמת ומשותפת".

"נתניהו בחר ללכת עם הקיצונים"

נתניהו גם לא אמר נואש לגבי האפשרות שמפלגת המחנה הציוני תצטרף לממשלה. גם יושב ראש האופוזיציה יצחק הרצוג וגם חברת הכנסת שלי יחימוביץ' רמזו בימים האחרונים כי סיכוי למהלך כזה עדיין קיים.

יו"ר המחנה הציוני הציג תנאי שנתניהו כנראה היה מאמץ אם היה יכול. "אם נתניהו יוציא את הבית היהודי מהקואליציה, אנחנו נתכנס כמפלגה ונשקול את הדברים". "נתניהו בחר ללכת עם הקיצוניים", הבהיר הרצוג. "אני לא רואה סרט שהוא נפרד מהם. אני מנהיג קבוצה חזקה ואידיאולוגית. אם הוא ייפרד מהימין הקיצוני אנחנו נתכנס ונחליט. אני מנהיג הקבוצה אבל לא דיקטטור. זו לא מפלגה של מנהיג עם דחלילים".

ח"כ יחימוביץ' אמרה כי "במקרה שבו נתניהו וליברמן יובילו מהלך אמיתי, האצבע שלנו תהיה שם, אנחנו נהיה אופוזיציה קונסטרוקטיבית. אם יהיה מהלך מדיני מעשי, ולא בדיבורים, הסיפור הפוליטי יכול להיפתח מחדש".

שניהם רומזים כי האמירות האחרונות של ראש הממשלה ושר הביטחון בנוגע לשיחות עם הפלשתינים מעודדות, אך צריך לראות מעשים בשטח.

אם אכן עוד ינסו לקדם מהלך כזה, ייתקלו השניים ביריבים לא פשוטים מבית. ח"כ אראל מרגלית, שכבר מריח את הפריימריז, הגיב ואמר כי "בקצב הזה מפלגת העבודה תהפוך מאלטרנטיבה לליכוד לאלטרנטיבה לעלה ירוק, גם בגודלה בסקרים וגם בהזיה שאנחנו חיים בה".

"נתניהו הקים את הממשלה הקיצונית ביותר בתולדות המדינה, ובמקום להפיל אותו, אנחנו מחכים בחוץ בגשם שייתן לנו להיכנס בתמורה לכך שיזרוק לנו כמה מילים על שלום ויוזמות אזוריות", טען מרגלית.

בינתיים, נכון לסוף השבוע לא נראה שהצטרפות המחנה הציוני מתקדמת. במפלגה כבר שולפים את הסכינים לקראת הפריימריז, וברגע שהמהלך ייצא לדרך – נראה שגם יחימוביץ' כבר לא תתמוך בכניסה לממשלה בשום צורה.

בבית היהודי העריכו שהלהבות ישקעו בסוף השבוע הארוך הכולל את חג השבועות, ונראה כי גם מצדו של ראש הממשלה הכוונה היא לעצור את העימות ולא להיגרר איתו להמשך הקיץ. לנתניהו יש בעיות אחרות בקואליציה, כמו זו שעלתה השבוע עם ש"ס בעניין רמי סדן, ונראה שהוא מעדיף להוריד מסדר היום עימותים פנימיים אחרים.