בשבע שאלות

יו"ר מטה מאבק עמונה, אביחי בוארון עונה על שאלות העיתון "בשבע"

, ג' בסיון תשע"ו

מה הייתה מטרת מפגן המחאה שקיימתם השבוע?

"המדינה השקיעה מיליונים רבים בהקמת היישוב עמונה, כשכונה של היישוב עפרה. מטרת המפגן הייתה לקרוא לקברניטי המדינה לקחת אחריות ולייצר פתרון לתושבי עמונה, פתרון שיסדיר את בתי התושבים ואת היישוב במקומם למרות התסבוכת המשפטית".

האם אתם מרגישים שהמאבק צובר תמיכה?

"אם שר הביטחון הנכנס מגדיר השבוע את עמונה כתפוח אדמה הלוהט אז כנראה שכן. כולם מבינים שפינוי כפוי של עשרות משפחות ומאות ילדים הוא לא דבר שנכון לעשות וצריך ואפשר להסדיר את הבתים. יש גם פתרון משפטי".

יש בכלל סיכוי ליצור שינוי?

"בוודאי. יש פתרונות משפטיים. צריך לחבר את הרצון של הפוליטיקאים ליכולת של המשפטנים ומסביב לזה לבטא את הדרישה הציבורית להסדיר את עמונה ולהימנע מכל מראות של פינוי אלים".

אתם מקבלים גיבוי מהנהגת ההתיישבות?

"אבי רואה הולך איתנו יד ביד, מלווה ומוביל אותנו קדימה. עם אמנה יש לנו חילוקי דעות ענייניים כידוע. אנחנו מעריכים מאוד מאוד את אנשי אמנה ואת מנכ"ל אמנה זאב חבר על כל פועלם העצום. יחד עם זאת, אנחנו מתנגדים לכל פתרון שלא מקפל בתוכו את המשך מגורינו בעמונה".

אילו מהלכים נוספים אתם מתכננים?

"אנחנו מאמינים שתוך חודשים ספורים המצב יתבהר והיישוב יוסדר. אם נראה שזה לא בכיוון, נחריף את מחאתנו כולל אוהל שביתת רעב ועצרת המונים מול בית ראש הממשלה. יזמנו שתי הצעות חוק שמטפלות בענייננו, ואנחנו מקווים שהקואליציה תתעשת ותמצא פתרון".

היכן עומד נושא חוק ההסדרה?

"חוק ההסדרה הונח על שולחן הכנסת בכמה ורסיות שונות. בימים הקרובים יתגבש הנוסח ונחתים בע"ה 40 ח"כים שיתמכו בחוק".

אתם חוששים ששר הביטחון החדש נוטש אתכם?

"לא. הצטערנו שהסיעה לא הגיעה, אבל אנחנו נמתין בסבלנות ונקבל אותם בשמחה. אנחנו מצפים ששר הביטחון יפעיל את המערכת שהוא אמון עליה לעשות הכול כדי לפתור את בעיית עמונה. זה בידיים שלו, של ראש הממשלה ושל שרת המשפטים".