דיו מקורי
דיו מקורי צילום: יח"צ

כיום כמעט ולא ניתן למצוא בית שאין בו מדפסת. המדפסת משמשת את כל בני המשפחה, בכל הגילאים למגוון שימושים וייעודים.

רוב המדפסות הביתיות מבוססות כיום על מחסניות דיו בארבעה צבעים - שחור, כחול, אדום וצהוב אשר מותזים בשכבות האחד על השני כדי ליצור את ההדפסה הדרושה בצבעים הדרושים. מכאן ניתן להבין שמדובר במוצר מתכלה, כלומר שאט אט הדיו שבתוך המחסנית (המכונה ראש דיו) ייגמר ויהיה צורך להחליף את ראש הדיו בראש דיו חדש.

כל מי שיש לו בבית מדפסת והוא עושה בה שימוש על בסיס קבוע ותדיר מכיר את שתי האפשרויות העומדות בפניו עת עליו להחליף את אחד מראשי הדיו במדפסת או את כולם - החלפה בראש דיו מקורי או בראש דיו חליפי.

עבור לא מעט אנשים וצרכנים של ראשי דיו מדובר בהתלבטות לא פשוטה מפני שהיא מערבת שני שיקולים חשובים ומכריעים שישנן דעות כי הם באים האחד על חשבון השני - מחיר כספי ואחריות על מוצר. יחד עם זאת קיימים גם לא מעט אנשי מקצוע הגורסים כי אין אמת בדעה זו ושהשימוש בסוג זה או במשנהו שקול וזהה.

דיו מקורי
דיו מקורי צילום: יח"צ

שימוש בראש דיו מקורי

כאשר מדברים על ראש דיו מקורי הכוונה היא לדיו שמיוצר על ידי החברה שייצרה את המדפסת או חברה האמונה עליה. היתרון, לכאורה ברור - החברה תדע בדיוק מה הרכב הדיו הדרוש, מה צריכה להיות הצורה של מחסנית הדיו על מנת שתתאים באופן מושלם ומדויק לכל סוג או דגם של מדפסת ובמידה וישנה בעיה - תמיד יש אל מי לפנות ולקבל שירות של תמיכה, סיוע או תיקון.

החברות המייצרות מדפסות ודיו כיום הן חברות גדולות ומוכרות ואנשים מעדיפים לתת את אמונם בחברה זו עבור כל הפריטים והרכיבים שעליהם לרכוש.

האם יש חיסרון בשימוש בראש דיו מקורי? ישנם לקוחות שהמחיר הכספי ישחק עבורם תפקיד מהותי ומכריע ועובדה היא שראש דיו מקורי עולה הרבה יותר מראש הדיו החליפי (לעיתים פי ארבעה). לכן בבואם לשקלל את הנתונים כדי להחליט האם לרכוש את ראש הדיו המקורי עלול המחיר להרתיע אותם והם יראו בו הוצאה גדולה שאין הם מוכנים לה או שאין היא מתאימה להם. יחד עם זאת כדאי לדעת שאין מדובר בקנייה שמבוצעת בפרקי זמן קצרים וניתן לבצע סקר שוק ולבחור את המחיר האטרקטיבי ביותר מבין נקודות המכירה.

שימוש בראש דיו חליפי

ראש הדיו החליפי - כשמו כן הוא - לא מיוצר על ידי אותה החברה והוא מכונה לעיתים גם דיו תואם. הכוונה היא שמחסנית הדיו מתאימה לשימוש במדפסת וניתן לעשות בה בדיוק את אותו השימוש. יחד עם זאת קיימות עדויות על כך שהדיו החליפי אינו איכותי כמו הדיו המקורי ולכן עלול גם להוריד מאיכות ההדפסה וגם לפגוע ברכיבים הפנימיים של המדפסת, מה עלול עם הזמן לזרז את תופעות הבלאי של המדפסת.

מבחינת השיקול הכספי - הדיו החליפי זול יותר באופן משמעותי מהדיו המקורי. יחד עם זאת במידה ואכן תקרה תקלה במדפסת שמקורה יאובחן וייוחס לשימוש בדיו החליפי - עלולה חברת היצרן להתנער מאחריות ולא לעמוד לרשות הלקוח בתיקון התקלה. בנוסף לכך אי אפשר לחזות מראש האם מחסנית הדיו והדיו עצמו אכן יתאימו למדפסת ויספקו את התפוקה הנדרשת.

ניתן לסכם אם כך, שלא מומלץ לבחור דווקא באפשרות הזולה אלא בזו שתיתן גם את השקט הנפשי וגם תאפשר פנייה אל חברת היצרן במידה ויהיה צורך.

המאמר נכתב באדיבות מרכז המחשב והדיו – ראש דיו למדפסת.