"חשוב שנכיר את יהדות התפוצות"

בשבועות האחרונים יצא לדרך מיזם חדשני בשם 'Community', אשר נועד לגשר על הפערים ההולכים ומתרחבים בין יהדות ישראל ליהדות התפוצות.

במרכזו של המיזם מסע לימודי, במסגרתו נבחרים אישים בכירים בציבוריות הישראלית המגיעים מכלל המגזרים בחברה וממגוון תחומים מקצועיים, החל מהמגזר הציבורי ועד לעולם התרבות והבידור. המשתתפים בתוכנית לומדים אודות יהדות התפוצות מפי טובי המומחים בתחום ונוסעים לאחר מכן לביקור בקהילה יהודית בחו"ל בכדי לחוות אותה באופן בלתי אמצעי.

המיזם הוא תוצר של שיתוף פעולה בין משרד התפוצות לבין מכון גשר למנהיגות והוא יוצא לדרך על רקע האתגרים בשנים האחרונות ביחסים בין יהדות ישראל לבין יהדות התפוצות. אתגרים אלה נוצרים לרוב בעקבות תחושת הזרות והבורות ההדדית שנוצרו עם השנים.

הקבוצה הראשונה של משתתפי Community יצאה בשבוע שעבר לניו יורק למסע בן שבוע בתוך הקהילה היהודית.

בין המשתתפים במשלחת לניו יורק היו הזמרת והיוצרת קורין אלאל, הבדרן ושדר הרדיו דידי הררי, מנכ"ל משרד התרבות יוסי שרעבי, ראש עיריית גבעת שמואל יוסי ברודני, ועוד.

בראיון ישיר מניו יורק לערוץ 7, סיפרו, חגי אליצור, ראש אגף בכיר במשרד התפוצות, ושירה זיק, מנהלת מכון גשר למנהיגות, על חוויותיה של המשלחת הראשונה ועל מטרותיה.

חגי, אנחנו כבר שמענו כל כך הרבה על הערך החשוב של להביא יהודים לישראל, אבל הפוך?

כמובן שצריך לשמור על הקשר בין מדינת ישראל והעם היהודי, לקשר הזה יש שני צדדים, צריך שהעם היהודי יהיה קשור לישראל אבל צריך שגם האזרחים בישראל יהיו קשורים לעם היהודי.

שירה, מי השתתף במשלחת הנוכחית?

המשלחת הזו, כמו שאר הקבוצות של גשר, זו משלחת מאוד מגוונת. היא כוללת אנשים ממגזרים שונים בחברה הישראלית – חרדים, דתיים, חילוניים, דוברי רוסית, דוברי אמהרית וכו' - מכל חלקי החברה וגם מתחומים שונים וכולם בתפקידים מאוד בכירים. יש לנו מנכ"לים של משרדים ממשלתיים, יש לנו אנשי תקשורת, עורכי עיתונים, ואנשי חינוך בכירים וכו'.

חגי, איך המשלחת הזו משתלבת במסגרת הפעילות שלכם?

רוב העבודה שאנחנו עושים במשרד התפוצות מסתכלת החוצה לעם היהודי ומנסה לחבר אותו לזהות היהודית ולישראל. הפרויקט הזה דווקא מסתכל פנימה לתוך החברה הישראלית ובעצם באמצעות האנשים האלה שמשפיעים ומנהיגים ומובילי דעה בחברה הישראלית, לפתוח אותם לעולם היהודי ודרך מעגלי ההשפעה שלהם להגיע לחברה הישראלית.

שירה, איך ממשיכים עם התוצרים של המשלחת? כיצד ממנפים את החוויה?

שאלה מעולה. המטרה שלנו היא לא לעשות מסע משותף עם משלחת נחמדה ובזה לסיים אלא שכל אחד מהמשתתפים, שהם בעצם אנשים שאוחזים בתפקידים בכירים, יחזרו לזירת ההשפעה שלהם ויבצעו פרויקט מסוים שיעמיק את הקשרים והחיבורים בין היהודים בישראל לבין יהדות התפוצות. מכיוון שיש לנו אנשים מגוונים אז גם הפרוייקטים יהיו מגוונים. זה יכול להיות כתבה תקשורתית וזה יכול להיות איזה שיתוף פעולה ביןJCC (מרכז קהילתי יהודי בחו"ל. י"ק) לערים בישראל, והשמיים הם הגבול. כל אחד עם היצירתיות שלו והחזון שלו, יכול להפעיל פרויקט בתחום שלו.

שירה, מה התגובות של חברי המשלחת?

התגובות הן מעולות. התחושות טובות והאנרגיות טובות. כמובן שבתוך המשלחת יש איזשהו תהליך. בהתחלה זה מהמם, יש הצפה של הרבה דברים וזה יוצר איזושהי תחושת בלבול, אבל לאט לאט הדברים מסתדרים. הידע מסתדר, המפגשים נבנים והתובנות מתחילות לעלות, לגבי הקשיים והאתגרים שיש כאן ליהדות התפוצות ואיך אנחנו כיהודים ישראלים יכולים לסייע.

וחברי משלחת כזו חוזרים אחרת?

"אני מאמינה שכן. הם גם מעידים על עצמם שכן. יש כאן חוויה מאוד עוצמתית ואתה לא חוזר אותו הדבר כי אתה נפתח לאיזשהו עולם, לקהילה יהודית. הן מי שהכיר יותר וכן הרבה שלא הכירו בכלל. ואתה בעצם נחשף לעולם שלם ונוצרים קשרים ואתה מתחבר לאתגרים ולקשרים. אתה רוצה לסייע ולהעמיק את הקשר איתם. אז לא, לא חוזרים אותו דבר, חוזרים הרבה יותר מחוברי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו