עבודה במוסך. למצולמים אין קשר לידיעה
עבודה במוסך. למצולמים אין קשר לידיעה צילום: אנה קפלן, פלאש 90

ביטוח ייעודי יכול לכסות נזקי גוף או רכוש שנגרמו לצד שלישי בגין הפרת חובה מקצועית בתום לב, שמקורה ברשלנות, טעות או השמטה של המבוטח.

הפוליסה מתאימה לשורה ארוכה של מקצועות נפוצים במגזר הדתי והחרדי ומומלץ לנצל את היתרונות שלה.

שיעור המועסקים בקהילה החרדית והדתית נמצא במגמת עלייה. אם בשנת 2008 היה שיעור התעסוקה של גברים חרדים בגילאי 24-64 רק 40%, הרי שעד 2020 הוא צפוי לחצות את רף ה-60%. מאפיינים דומים חלים על המגזר הדתי ועל ציבור חובשי הכיפות הסרוגות, אבל הסיבה לכך היא מה שמפתיע את הציבור.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, יציאה של הציבור החרדי לשוק העבודה לא נובעת רק משינוי במדיניות. המגמה קשורה ככל הנראה להיצע גדול יותר של משרות אטרקטיביות בכלל, ולעובדה שניתן לפתוח עסק עצמאי בלי לוותר על אורח חיים מסורתי בפרט.

יש היום יותר בעלי מקצועות חופשיים במגזר הדתי והחרדי מאשר בעבר. היתרון של עיסוק עצמאי במקצועות מסוימים הוא שיפור איכות החיים וגידול ברמת ההכנסה של משק הבית. החיסרון הוא שעבודות מן הסוג הזה חושפות את אנשי המקצוע לתביעות. לפיכך, הפתרון המתבקש הוא ביטוח אחריות מקצועית.

איזה מקצועות נמצאים בסיכון לתביעה?

בקרב המגזר הדתי, המסורתי והחרדי ניתן למצוא שורה ארוכה של מקצועות נפוצים שחשופים לתביעה. פוליסת הביטוח מתאימה למשל למטפלים ברפואה אלטרנטיבית ולכל מי שעוסק במתן שירותי קוסמטיקה, טיפוח ובריאות.

בעזרת הפוליסה ניתן לכסות הוצאות הגנה משפטית לתביעות שהוגשו כתוצאה מרשלנות של המבוטח או של עובד מטעמו. הפוליסה גם מספקת הגנה מפני תביעות שמוגשות נגד המבוטח במשך תקופת הביטוח ובחלק מהמקרים היא חלה על אירועים רטרואקטיבית.

עוד מקצועות שנמצאים בסיכון גבוהה לתביעה מתאפיינים בהתנהלות שוטפת ויום יומית מול הלקוחות. כאן אפשר למנות מקצועות כגון מורי דרך ומדריכי טיולים, עורכי דין, רואי חשבון, יועצי מס, טכנאים ובעלי מקצועות חופשיים כמו חשמלאים, שרברבים ועוד.

בעלי מקצועות שחשופים מדי יום לתביעות שנובעות מהפרת חובה מקצועית חייבים להשתמש בפוליסה כדי לעבוד בראש שקט. הם צריכים להשתמש בתכניות הביטוח על מנת לקבל כיסוי לתביעות והוצאות משפטיות בתביעת צד שלישי, גם מעבר לגבולות האחריות.

הביטוח נועד לכסות נזקי גוף או רכוש של צד שלישי, בגין כל הפרת חובה מקצועית – כל עוד היא התרחשה בתום לב ומקורה במעשה או במחדל המהווים רשלנות, טעות או השמטה מצד המבוטח. במילים פשוטות, הפוליסה מגנה על עובדים במקצועות מסוימים ומאפשרת להם להתמודד עם תביעות ביטוח מצד נפגעים. הכיסוי ניתן על פי הנקוב בפוליסה והוא אינו מוגבל לאירועי תאונה בלבד.

כך תדעו האם המקצוע שלכם נמצא בסיכון

יש כמה פעולות שתוכלו לבצע כדי לבדוק האם משתלם לכם לרכוש ביטוח אחריות מקצועית. קודם כל, נסו לקבל הצעת ביטוח מפורטת והתייחסו בעיקר לגבולות האחריות ולהשתתפות העצמית.

בדקו את תחום הפעילות והשיפוט וודאו שהפרטים בפוליסה עולים בקנה אחד עם מאפייני המשרה שלכם. במידה והמקצוע שלכם דורש שהות ממושכת בחו"ל וגם בה תהיו חשופים לתביעות, תנו עדיפות לפוליסה מתאימה גם בתמורה לתשלום פרמיה גבוהה יותר.

שנית, בררו האם הביטוח נותן כיסוי לפעילות אתגרית או לחילופין לכל פעילות מיוחדת אחרת שעלולה להיחשב יוצאת דופן. השוו בין חברות ביטוח לפי המלצות של לקוחות קודמים וקראו את הפוליסה ביסודיות. התייחסו להבדלים בין גבולות האחריות בביטוח אחריות כלפי צד שלישי ובביטוח אחריות מקצועית ובדקו את החלופות שמתאימות למקצוע שלכם.