דיון סוער בוועדת הפנים

יו"ר הועדה: לאור המחויבות שלנו לפסיקת בג"ץ, נקים באמצעות הסוכנות היהודית, 2-4 מקוואות לתנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ז' בסיון תשע"ו | עודכן: 21:40

ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ דודי אמסלם אישרה היום לקריאה ראשונה את הצעת חוק הסדרת ייעוד השימוש במקווה טהרה של ח"כ משה גפני וקבוצת ח"כים מיהדות התורה, ש"ס והבית היהודי.

"בנוסח הצעת החוק אין פגיעה בטובלות ובטובלים", הדגיש ח"כ משה גפני, "אין שינוי בסטטוס קוו. מועצה דתית, ואני מציע להוסיף לזה גם רשות מקומית, רשאית שלא להתקשר בהסכם עם כל אחד. מקווה מוקם לצורך טבילה. אסור למנוע מאף טובל או טובלת לטבול. נוצרה בעיה שהשכירו מקוואות לצורך דברים אחרים שאינם טבילת טהרה רגילה, אז החוק מאפשר למועצה הדתית שלא לעשות הסכם. אני משבח את ח"כ שולי מועלם וח"כ רחל עזריהשהסכימו להגיע להסכמות שאינן פוגעות בטובלות".

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם אמר, "מקובלת עלי הפשרה שלא מחדדת יחסים אלא מנסה לאפשר חיים ביחד. אני מברך על ההצעה שיזם ראש הממשלה, שמקובלת גם על החרדים וגם על רוב סיעות הבית".

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן הוסיף "אני מודה לרב גפני שהציע שתחילת החוק תהיה רק בעוד 9 חודשים. אנחנו מחויבים לבג"ץ. בהליך הגיור צריך טבילה. נוצרה בעיה. לאור המחויבות שלנו לפסיקת בג"ץ, נקים באמצעות הסוכנות היהודית, 2-4 מקוואות לתנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות (כאן צעק ח"כ גפני: "שיקימו מקוואות קודם בארה"ב"). זה יפתור את הבעיה שבג"ץ הניח על השולחן".

ח"כ עליזה לביא טענה בדיון, "הצעת החוק פתוחה מדי. מיהו זה ש'המועצה הדתית רשאית שלא להתקשר איתו בהסכם'? המקוואות אמורים להיות לכולם. ההגדרה בנוסח החוק לא ברורה ופתוחה לפרשנויות. את המציאות הזו נשים מכירות. חוזר מנכ"ל בא לתקן את התערבות הבלניות במנהגי הטבילה של נשים והוא לא נאכף".

הרביי אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש, תקף את ההצעה "הרקע לחקיקה איננו רק פתרון בעיית הטבילה לגרים לא אורתודוקסיים. ההכרזה של גפני: 'יש להילחם בבית המשפט העליון שרוצה להחריב את היהדות' מבהירה שמי שתומך בהצעת החוק תומך במגמה של חיסול עצמאות המשפט האזרחי בישראל. תמיכה בחוק פירושה חתירה תחת שלטון החוק. המועצות הדתיות חייבות בשוויון".

שירה בן ששון מ'על משמר הכנסת' טענה בדיון, "כאישה שומרת מצוות לא נכון לדבר על הטבילה שלי במקווה, אבל המצב מחייב. לפני כמה שנים גרנו בחו"ל שנה. בעיר בה גרתי כל היהודים שילמו להקמת המקווה בבית הרבנית, אבל אחרי שהקימו את המקווה אמרו לרפורמים שהם לא יכולים לערוך שם גיורים והחזירו להם את הכספים שתרמו. אני חשבתי שהמים האלה לא יכולים לטהר אותי. המים אינם טהורים אם הם מטהרים רק אותי ולא את מי שיושבת לידי".

ח"כ ישראל אייכלר טען בדיון "אני לא יודע למה במקום לעסוק בדיור, שמעניין מאות אלפים, עוסקים בגיור, שמעניין רק כמה ארגוני חוץ. קיימת החלטה של מועצת הרפורמים שבריכת שחיה כשרה לגיור. אז מה הבעיה? אין מספיק בריכות? אין מספיק גרים כי מי שלא רוצה להיות יהודי לא עושה גיור. אין כאן דאגה לגרים אלא לארגונים".

ח"כ שרן השכל הוסיפה, "הרבנות ממומנת על ידי כלל הציבור. לכל הציבור מגיע שירותי דת, גם לרפורמיות. על המדינה לממן. מדאיג אותי משפטית איך מחליטים עם מי המועצה הדתית מוכנה להתקשר. מחר יגידו שלא רוצים להתקשר עם אתיופים, או עם חילונים. איך נמנע גלישה כזו?"

עו"ד איגי פז ממשרד המשפטים טען, "החוק בנוסחו לא פותר את כל הקשיים. כדי לקחת אותו מהמקום האפור, צריך להציע פתרון בר קיימא, ככל שיהיה פתרון מעשי, הנוסח יוכל לעמוד משפטית".