מחפשים את ה"סמארט-דוס"

ישיבת צביה פתח תקווה קיימה תחרות ייחודית. היעד: לדרבן את התלמידים הצעירים ליזום סטארטפים בעצמם, והכל מתחום היהדות והדת.

יוני קמפינסקי , ח' בסיון תשע"ו

ישיבת צביה פתח תקווה קיימה בסוף השבוע את אירוע הגמר של פרויקט ה'סמארט-דוס'. מדובר בתחרות מיזמים בכל תחומי החיים בדגש על פתרונות מעולם היהדות. "לראשונה גם תלמידי הישיבה יוכלו להיחשף לעולם ההייטק ולעולם היזמות ודור העתיד דרך תחרות ייחודית", הסבירו המארגנים.

"מטרת פרויקט סמארט-דוס", מספר אליסף צור, רכז פעילות חברתית בישיבה, "היא לאפשר לתלמידים לפתח את כישרונותיהם ע"י חשיבה וביצוע מודל סטארט-אפ חדשני ומיוחד. הפרויקט החל כחלק מההבנה שיש לנו בישיבה את המוחות היצירתיים ובעלי ידע בפיתוח, חשיבה ויזמות יחד עם צוות מלווה ותומך שייתן מענה בעת הצורך".

הרב גולן דיעי, ראש הישיבה, ברך את התלמידים והיזמים הצעירים: "הדור הצעיר בורך בכישרונות וברעיונות יצירתיים שממתינים לפרוץ ולצאת החוצה, בחרנו בישיבה לתת פלטפורמה ומשאבים רבים לתלמידים כדי להיחשף לעולם הגדול מתוך קדושה וראיה תורנית ערכית".

'סמארט-דוס' כשמו כן הוא - משלב בין עולם ההייטק והטכנולוגיה ועולם התורה והדת. התלמידים למדו גם את הפרקטיקה הטכנולוגית שמאחורי המיזמים והרעיונות אבל גם, במקביל, את כל ההלכות הרלוונטיות לנושא שהם בחרו "לתקוף".

בישיבת צביה פתח תקווה מדגישים שפרויקט 'סמארט-דוס' אינו למטרות רווח אלא רק "לפתוח את הראש של התלמידים לחשיבה מחוץ לקופסא, יצירתיות ויוזמה צעירה".

אל הפרויקט הצטרפו חברות הייטק ויזמים מעולם הייטק - הן בשלבי הפיתוח והן בתערוכה והמיצגים.
התלמידים הציגו ליזמים ולהורים את המיזמים בעזרת מצגות ומודולים שעבדו עליהם בחודשים האחרונים.

אז מי ניצח?

הצוות הזוכה היה זה שענה לשם 'כלי שני'. הפיתוח של חברי הצוות הוא מתאם למיחם השבת שפותר את הצורך בשימוש בכלי שני בעת הכנת משקה חם. הפיתרון הטכנולוגי מורכב משני ברזים ומיכל תכולה זמני. במהלך הפתיחה, המים עוברים ושוהים בכלי ה"ביניים" וזה נחשב ככלי שני.

"כלי שני"
הדמיה

תמונות מהאירוע (צילום: יהודה זורובסקי ונריה חיימוב)טוען....