מתקפה בכנסת על מפעל-הפיס

ח"כ אלי אלאלוף: הפלתם מכה על המדינה. ח"כ איתן כבל: אני מכיר משפחות טובות שנגמרו לגמרי רק בגלל חיש-גד.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' בסיון תשע"ו

מפעל הפיס
מפעל הפיס
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יום המאבק בהתמכרויות להימורים: ועדת העבודה והרווחה וועדת הכלכלה של הכנסת קיימו היום (שלישי) דיון משותף בנושא הצבת מכונות מזל אלקטרוניות של מפעל הפיס באזורים בהם מתגוררות אוכלוסיות חלשות.

יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר לנציגות מפעל הפיס "הפלתם מכה על המדינה, גרמתם למאות אלפי משפחות להתדרדר לעוני. הכספים שאתם מעבירים לצורכי גמילת מהמרים הם בדיחה. אפילו על חפיסות סיגריות מציינים אזהרות, אבל אתם מפעילים מערך פרסום אדיר ומתוחכם בסך 80 מיליון שקל.

''ההכנסות שלכם ממכונות אלקטרוניות בלבד עמדו השנה על 573 מיליון שקלים. הרווחים עולים במיוחד ב-28 בכל חודש, אז מקבלים הנזקקים קצבאות קיום מהמוסד לביטוח לאומי", הוסיף אלאלוף.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), הדגיש כי לא צריך לסגור את מפעל הפיס, אבל צריך להכניס אותו למסגרת, כלשונו. ''מפעל הפיס שולח לוביסטים ולמי שעומד בראשו יש מהלכים בשלטון, אבל הגיע הזמן לעשות חושבים מהי המטרה של הגוף הזה. אני מכיר אישית משפחות טובות שנגמרו לגמרי רק בגלל גירודי חיש-גד".

בתגובה לדברי מנהלת הרגולציה וקשרי הממשל של מפעל הפיס, מירב ברנפלד, לפיהם מפעל הפיס מקצה כ-3 מיליון שקלים בשנה לטובת גמילה, דרש ח"כ כבל להעביר לוועדות פירוט מדויק של הקצאות הכספים. "בכל מקרה, זו טיפה בים אל מול הקטסטרופה", הוסיף.

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) התריע כי "ראשי ערים לא זזים בלי הכספים שמעביר להם מפעל הפיס. דבר לא ישתנה עד ששר האוצר יתחייב להעביר לעיריות את מאות מיליוני השקלים במקום מפעל הפיס".

בתגובה אמר לו ח"כ אלאלוף, "אתה יודע כמה מיליארדים נמצאים בקופות מפעל הפיס, למרות שהם כביכול חולקו?".

ח"כ רועי פולקמן (כולנו) קרא להקצות שיעור קבוע מהכנסות מפעל הפיס לתמיכה ברשויות ובמוסדות. "לא צריך לשאול אותו או לחכות לג'סטה ממנו. את מכונות המזל יש להוציא ומיד". ח"כ פולקמן מחה על אי הימצאותו של יו"ר מפעל הפיס בדיון בשל שהות בחו"ל: "הוא ידע על הדיון הזה חודשים מראש".

סמנכ"לית השיווק של מפעל הפיס, דפנה נעים-שאול, הבהירה "אנחנו פועלים על פי הנחיות משרד האוצר. בעיית ההתמכרות היא מתונה וכוללת כ-2% מהשחקנים, צריך לקחת את הדברים בפרופורציה.

"גם אם נפנה את המכונות האלקטרוניות, הבעיה לא תיפתר כי יש שוק בלתי חוקי", טענה. "יש לנו תכניות ופתרונות רבים להתמודדות עם התמכרויות, אבל בואו לא נשפוך את התינוק עם המים".

היועצת למנכ"ל משרד האוצר, נירית איבי, בישרה "חישבנו מסלול מחדש לגבי הרגולציה על מפעל הפיס. הקמנו ועדה שהמלצותיה יצאו בשבועיים הקרובים, ואנחנו עומדים לראות שינוי מציאות אמיתי".

ח"כ אלאלוף סיכם את הדיון ואמר "הוועדות מזדהות עם עמדת שר האוצר ודורשות להוציא מהשוק את כלל המכונות האלקטרוניות של מפעל הפיס. מיד בתום פגרת הקיץ, נקיים שוב דיון ממושך בהמלצות שיגבש עד אז משרד האוצר בנושא".