עו"ד אילון אורן
עו"ד אילון אורןצילום: ערוץ 7

לצערנו תאונות דרכים הינן מנת חלקינו וסיכון שהחברה לוקחת על עצמה באין מנוס וכל עוד הרכבים האוטונומיים לא ישלטו בכיפה, לא תוכלו, אתם הנהגים, לקנות חסינות מפני מעורבות בתאונת דרכים, בין אם אתם גרמתם לתאונה ובין אם תאונת הדרכים נגרמה עקב רשלנות נהג אחר, רוכב דו אופני או הולך רגל. נהג אשר מצא את עצמו מעורב בתאונת דרכים, עלול לאבד את העשתונות ולפעול בצורה נמהרת.

על מנת שלא תסתבכו, לאחר שאיתרע מזלכם והייתם מעורבים בתאונת דרכים, להלן מספר עצות כיצד לנהוג ברגע שאחרי:

1) חוששים שפגעתם באדם? עצרו מיד את הרכב – אם נהגתם ברכב בעת שהיה מעורב בתאונת דרכים, או אם חלילה נדמה לכם שפגעתם במשהו או במישהו בדרך, כי שמעתם רעש חשוד, עליכם לעצור מיד את רכב. יש לרדת מהרכב ולסרוק את השטח, על מנת לוודא שלא פגעתם באדם. לידיעתכם, במקרה של האשמה בגין הפקרת אדם, אשר נפטר או נפצע קשה כתוצאה מהתאונה, העונש המקסימלי עומד על 14 שנות מאסר. גם נהג שלא היה לו מושג שפגע במישהו והמשיך לנסוע בתום לב – ניתן להאשים אותו בהפקרה, היה ויוכח שאדם נפגע ולגזור עליו עד 3 שנות מאסר.

מעבר לכך, חשוב לעצור מיד במקום התאונה עצמה ולא במרחק מהמקום. עצירה במקום רחוק עלולה גם היא לסבך אתכם באישום בעבירת ההפקרה; ולכן אם שמעתם רעש חשוד או שנדמה לכם שאולי פגעתם במשהו או במישהו – אל תהססו, עצרו את הרכב, רדו ובדקו אם חלילה נפגע אדם.

2) דווחו למשטרה והזעיקו כוחות הצלה – חובה על הנהג המעורב בתאונת דרכים, בה נפגע אדם, להזעיק מיד את כוחות ההצלה ובנוסף לדווח למשטרה.

3) עזבו אחרונים את מקום התאונה – אם לא תעזבו אחרונים את זירת התאונה, עלולה התביעה להאשים אתכם בעבירת ההפקרה ולכן, הישארו במקום עד שכל המעורבים יעזבו, לרבות, כמובן, כוחות ההצלה.

4) מסרו את הפרטים שלכם לנהג או הולך הרגל המעורב – הנהג המעורב בתאונת דרכים חייב למסור פרטים מזהים למעורב האחר, נהג, רוכב דו אופני או הולך רגל. חשוב ליזום את מסירת הפרטים ולא להמתין שיבקשו זאת מכם וזאת על מנת שהתביעה המשטרתית לא תמצא להאשים אתכם באי מסירת פרטים, עבירה שעונש המינימום בגינה הינו 3 חודשי פסילת רישיון נהיגה בפועל. הפרטים המזהים אינם כוללים רק את מספר הרכב אלא בנוסף, שם מלא, מען, מספר רישיון נהיגה ובנוסף יש להציג, אם תדרשו, את רישיון הנהיגה, רישיון הרכב או תעודת הביטוח וכן תעודה מזהה, אם נמצאת ברשותכם. עליכם לאפשר להעתיק כל פרט הרשום בהם.

5) מסירת הפרטים אינה מהווה הודאה – מסירת פרטים מזהים בזירת התאונה היא חובה. עובדה זו לא תשמש לרעתכם ולא תהווה, מבחינת רשויות החוק, הודאה או לקיחת אחריות כלשהי לגרם התאונה.

6) צלמו את זירת התאונה – צלמו את הרכב שפגע, הרכב שנפגע, מקום התאונה מזוויות שונות, צלמו את מה שנמצא על הכביש, חלקים של רכבים, פריטים שעפו מהרכבים, כל פרט שיכול לשמש את הסניגור שלכם במקרה ויוגש נגדכם כתב אישום. בנוסף, בדקו אם קיימות מצלמות אבטחה באזור התאונה – וזאת באשר יתכן שהתאונה צולמה בזמן אמת.

7) זכותו של הנהג לשמור על זכות השתיקה – שוטרים אשר מוזעקים למקום תאונה ישאלו את החשודים במעורבות בה מה קרה בדיוק. זכותו של הנהג לשמור על זכות השתיקה. עדיף לא לומר דברים שעשויים להפליל אותך, למרות שאינך אשם. כל פרט שמסרת בזירת התאונה, עלול לשמש נגדך; יחד עם זאת, אם אינך אחראי לגרם התאונה, עדיף למסור את גרסתך במקום, אחרת, מסירת גרסה בשלב מאוחר תיחשב עדות כבושה, דבר אשר יפגום משמעותית במשקל העדות.

8) זכותו של נהג לפנות לעורך דיןכבר בזירת התאונה – במקרה של מעורבות בתאונת דרכים רצוי להתקשר מיד לעורך דין העוסק במשפטי תעבורה. אם אינכם מכירים כזה, כנסו לנייד שלכם, למנוע החיפוש במרשתת, שם תמצאו עורכי דין למכביר העוסקים בתחום.

9) במקרה של תאונת דרכים קשה או קטלנית – כדאי גם להיעזר מידית במומחה הנדסי. האחרון יגיע למקום וינציח את הזירה, כך שתוכלו להסתייע בממצאים אלו להגנתכם.

10) כדאי לגבות עדויות מעדים במקום – אם יש עדים לתאונה, מומלץ לגבות מכולם את גרסתם, או לפחות את מספר הטלפון ליצירת קשר. בנוסף, צלמו בזירת האירוע את כל הנוכחים במקום (ככל הניתן) וזאת למניעת אפשרות של העדת עדים, אשר כלל לא נכחו בזירה והתבקשו ע"י אחד המעורבים לסייע להם, כמו שנאמר בהלצה הידועה, לפיה, נהג פנה לעורך דינו להתייעץ, בגין מעורבות בתאונת דרכים. עורך הדין הורה לו להישאר בזירה והוסיף שהוא כבר מגיע עם העדים.

(הכותב, עורך דין אילון אורון – מומחה לדיני תעבורה, מחבר האנציקלופדיה לתעבורה ועוסק בתחום מזה 40 שנה)