סא"ל נריה ישורון
סא"ל נריה ישורון יוני קמפינסקי

אל"מ במיל' הרב משה הגר-לאו, ראש המכינה הקדם צבאית יתיר, מתייחס להחלטת צה''ל לנזוף בסא"ל נריה ישורון, מג"ד השריון שהורה במהלך "צוק איתן" לירות ירי פגזים לעבר מבנה בעזה, תוך שתיאר את הירי כ"מטח כבוד והצדעה" לזכר קצין שנהרג יום קודם לכן מירי מאותו מבנה.

"ההחלטה הזאת היא המשך של רוח עוועים שאופפת חלק מהמפקדים בצה"ל, את כל הפרקליטות וגורמים נוספים שלא מבינים מה זה שדה קרב ולא מבינים שמפקד צריך ארגז כלים כדי להשפיע על רוח הלחימה", אמר הרב הגר לערוץ 7.

''אם מג"ד מחליט במהלך הלחימה לעשות מעשה שלא פגע באדם אלא מטח כבוד, זו סמכותו וחובתו וכך אני מצפה מכל מפקד שיפעל", הוסיף הרב הגר.

לדבריו קיים חשש אמתי שקצינים מעולים כדוגמתו של ישורון, לא יוכלו להגיע לקצה הפירמידה ולהתקדם בדרגות הצבא. "יש כאן היסטוריה ידועה. היו שלושה מח"טים באינתיפאדה הראשונה, מח"ט גבעתי אפי איתם, מח"ט גולני גבי אשכנזי ומח"ט הצנחנים שאול מופז. שניים מהם נהיו רמטכ"לים ואחד מהם עוכב קידומו בעשר שנים, גם בגלל הכיפה שעל ראשו.

"אני חושש שגם כאן זה יפגע בקידומו של ישורון למרות שהוא תפקד מצוין ב'צוק איתן'. יש כאן לצערי תהליך ארוך של נזקים מתמשכים כמו במקרה של אפי איתם. אבל אנחנו לא מתייאשים, נמשיך לייצר אנשים שמוכנים לחרף את הנפש, וגם לשאת בכך שאולי הם לא יגיעו לקצה הפירמידה בגלל שיש להם דעות מיוחדות. הם אלה שבסוף ישפיעו על רוח צה"ל ולא אנשים שאין להם את הרוח הזאת".

הרב הגר, סגן מפקד אוגדה במיל', משוכנע שבתקופות אחרות ישורון לא היה ננזף, "זה הכל תלוי ברוח הלחימה, רפול לדוגמא הנחיל רוח לחימה ולא רוח פציפיסטית. אם רפול היה רמטכ"ל היום, ישורון לא היה ננזף, יש לצערי היום גם השפעה של התקשורת".