צעדת השיויון בחינוך יצאה לדרך

פעילים חברתיים מהדרום יצאו לצעדה מירוחם לירושלים בדרישה לצמצם את הפערים בין הפריפריה למרכז. חילי טרופר: זה בידיים של הממשלה.

ערוץ 20 , ט' בסיון תשע"ו

חילי טרופר
חילי טרופר
פלאש 90

עשרות פעילים חברתיים מהדרום פתחו אתמול (שלישי) בצעדה לעבר ירושלים במחאה על הפערים בחינוך בין הפריפריה למרכז.

איש החינוך והפעיל החברתי, חילי טרופר, שוחח עם שרון גל על תחושתיו מהיום הראשון של הצעדה, "האמת שבעיקר חם 40 מעלות במדבר, אבל יש ביטחון בדרך. רכבים חולפים על פנינו וצופרים ויש הרבה תמיכה בהודעות ובפייסבוק. התחושה היא שזה לא מאבק אישי, קטן, מקומי אלא סיפור שהרבה אנשים מרגישים שזה הסיפור שלהם".

לשאלה האם הוא מאמין שניתן לפתור את הבעיה הזאת שקיימת כבר עשרות שנים הוא ענה, "מי שעוסק בחינוך הוא אף פעם לא ציני. אני בחרתי לעסוק בחינוך ואני תמיד מאמין, האם יש טיפת נאיביות? כן אבל בכל חלום יש טיפת נאיביות - ואני ראיתי ניסים גדולים יותר ראיתי ילדים שיצאו ממצבים קשים זה לגמרי משהו שבידיים של ממשלת ישראל ואם היא ממש תרצה היא תצליח".

להערכתו עלות סגירת הפער נאמדת בכמה מיליארדי שקלים, "ברור שזה יפתר בתכנית רב שנתית, אבל זה לא משהו שאי אפשר לעמוד בו. חלוקת הכסף היום היא כאילו שיויונית, כל ילד - לא משנה אם הוא במרכז או בפריפריה מקבל את אותו דבר מהמדינה והסכום הוא כ-17 אלף לילד בשנה. אבל השיטה הזאת מעמיקה את הפערים כי היא לא לוקחת בחשבון את ההקצבות של הרשויות".

"הפערים מגיעים לפי שתיים ועל זה צריך להוסיף את מה שהורים מבוססים מוסיפים זה מגיע לפער של אלפי שקלים לילד ומיליארדים בכללי ולמדינה יש את האחריות לסגור את הפער הזה פער שמתחיל בגן ובכיתה א' רק יצמח. כל המדדים מראים את זה. יש קורלציה ברורה בין המקום שבו נולדת לאיפה תלמד וכמה תרוויח ואת הקורלציה הזאת אפשר לשבור", מצהיר טרופר.