נתניהו ואובמה.
נתניהו ואובמה. פלאש 90

מ"מ ראש המטה לביטחון לאומי, יעקב נגל, אומר אחר הצהריים (רביעי) כי ישראל מעוניינת להגיע להסכם על הסיוע הבטחוני בזמן ממשל אובמה - אך לא בכל מחיר.

נגל, המנהל את המגעים מול האמריקנים בנושא מטעם ראש הממשלה התייחס להצהרה האמריקנית שפורסמה הבוקר בדבר אי ההסכמה לתקציב ההגנה מפני טילים ואמר, "אני לא חושב שזה איתות. זה אולי אומר שהאמריקנים חושבים ש-600 מיליון דולרים זה יותר מדי. אנחנו יודעים מה דעתם - ואנחנו מצויים איתם במשא ומתן על כך".

"אנחנו נמצאים במשא ומתן כדי להגיע לעסקה הטובה ביותר לעם ישראל. אנחנו נמצאים לקראת סוף התהליך, ואני לא רוצה לנקוב במועד אם זה יהיה תוך שבוע או חודש. המגעים מתנהלים ישירות מול הבית הלבן", אמר נגל בשיחה עם תא הכתבים המדיניים.

נגל ביקש להבהיר את המצב הנוכחי. "יש הסכם אחד חתום בין האמריקנים והישראלים – שבו אנחנו מקבלים את הסיוע. נכון להיום מדובר ב-3.1 מיליארד דולרים ומיועד להוצאה בארה"ב וחלקו בישראל. זה הסכם לעשור שאמור להיגמר באוקטובר 2018. הסכום הוא ממוצע לעשור של כ-3 מיליארד דולרים ואנחנו רוצים יותר. זה מצוי בדיונים".

הוא הוסיף כי מעבר לסיוע קיימת התוכנית להגנה מפני טילים שאליה התייחסה הודעת הבית הלבן. "זה עובד כך, הנשיא מגיש את התקציב והקונגרס אומר את דעתו. בדרך כלל הקונגרס מעלה את הסכום ובסוף הדיונים מקבלים החלטה מה ישראל תקבל. בממוצע, בעשור האחרון הסיוע להגנה מפני טילים היה באיזור ה-400 מיליון דולרים לשנה - בחמש השנים האחרונות כחצי מיליון דולרים לשנה, ובשלוש השנים האחרונות בין היתר בגלל צוק איתן הממוצע הוא 600 מיליון דולרים בשנה. לא נראה שהממשל מעוניין לקצץ בסיוע של הטילים הבליסטיים. הוא אמר שהסכום הנוכחי הוא יותר מדי".

"יש חילוקי דעות על ההיקפים ועל חלק מהתנאים", אומר נגל, "יש הרבה דיונים על הנושא ואני מניח שבתקופה הקרובה נקבל את ההחלטות – נמשיך במשא ומתן ושאיפת ראש הממשלה נתניהו ושאיפת הנשיא אובמה לגמור את ההסכם ביניהם".